Tip na výběr okenních parapetů

12.4.2011 | Jana Henychová | Okna a dveře | Komentářů 0 |

Okenní parapety tvoří nedílnou součást každého okna jak v rodinném domku tak i v panelovém domě. Zejména parapety venkovní. Při stavění nového domu se venkovní parapety mnohdy berou jako samozřejmá součást, a proto se v mnoha případech na jejich vzhled nebere tolik ohledu. V současné moderní době si můžete parapety vybírat z řady vzorků barev, materiálů a designu jako takového.

Tip na výběr okenních parapetů - foto, Hyperbydleni.cz

 

Téměř k jakémukoliv typu okna se hodí parapet v bílé barvě. Je univerzálním a spolehlivým řešením, které bez obtíží splyne s okolím. Při upevňování se dobře spojí s plastovými i se staršími dřevěnými okny. Tuto vlastnost můžete uplatnit v případě, pokud máte starší okna stále zachovalá, ale parapet už je příliš starý a rezavý a ani po natření by nevypadal lépe. Vlhkost a plíseň ohrožuje na kvalitě a tím pádem životnosti parapetů. S tím souvisí především volba správného materiálu. Parapety z plechu je ještě před upevněním nejlépe natřít antirezovým nátěrem, aby se zamezilo rychlému opotřebení vlivem deště a mrazu. Plastové parapety jsou zase vhodnější spíše do interiéru, protože v letních měsících mohou při extrémně vysokých teplotách zvyšovat svůj objem. Proto je pro takové účely potřeba pečlivě zvažovat výběr materiálu, který bude dostatečně odolný proti deformaci i UV záření a nebude propouštět vlhkost.

 

Tip na výběr okenních parapetů, fotka

 

Pokud se budeme specializovat čistě na parapety do interiéru, nabízí se nám zde stále větší možnost výběru, neboť uvnitř bytu nemusíme řešit, co všechno nám může nepříznivé počasí zničit. Kromě plastu si můžeme jako základní materiál vybrat také dřevo nebo dřevotřísku. Parapet pro interiér je lépe zvolit si spíše široký. Tím získáte další prostor pro květináče nebo odložení drobných předmětů. Dřevěný parapet si tak můžete nechat zhotovit i s možností ručního uměleckého vyřezávání.

 

Tip na výběr okenních parapetů, fotka

 

Vnitřní parapety nejsou tolik náročné na údržbu a navíc vám navodí atmosféru příjemného bydlení. Tak například dřevotřískové parapety se doporučují do bytů jednak pro svůj vzhled, ale také protože jsou zdravotně nezávadné a snadno je lze udržovat v čistotě. Navíc dřevotřískové parapety disponují vysokou stálobarevností a jsou teplotně stabilní. Mezi jejich nesporné výhody patří odolnost proti mechanickému poškození i proti běžným domácím čisticím prostředkům, které použijete. Pro zajištění bezpečnosti bývají řezné hrany dřevotřískových parapetů chráněny plastovými krytkami. Tím je současně zabezpečený i průnik vlhkosti do parapetů. Dle vlastních požadavků si tak můžete vybrat z mnoha šířek i barevných odstínů.

 

Tip na výběr okenních parapetů, fotka

 

Dalším rozšířeným druhem parapetů do interiéru, které vám můžeme doporučit, jsou parapety plastové. Takové typy jsou vhodné do malých i větších interiérů bytů i domů. Na jejich výrobu se používají výhradně nerecyklované komponenty. Povrch parapetů bývá obvykle potažený dekorativní laminátovou fólií, díky které se výrobek stává odolný proti mechanickému poškození. Zakončení vnitřních plastových parapetů se prování většinou pomocí plastových krytek. Plastové parapety jsou velice snadno udržovatelné a lehce se každému interiéru stylově přizpůsobí. Pro moderní vzhled do interiéru rodinných domků se mohou do oken s výklenkem dobře hodit parapety z imitace leštěné žuly. V kombinaci s vysokými a klenutými okny tak vytvoří netradiční a zároveň útulné domácí prostředí.

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Tip na výběr okenních parapetů zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »