Garážová vrata chtějí styl

2.9.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Okna a dveře

Jsou exteriérovým prvkem domu, proto garážová vrata musí splňovat požadavky na pevnost, design a bezpečnost. Zároveň je však důležité, aby byla nenáročná na údržbu a odolná vůči drobným poškozením.

Garážová vrata chtějí styl - foto, Hyperbydleni.cz

 

Jejich povrch je permanentně vystaven vlivům počasí, teplotním výkyvům počínaje horkými slunečními paprsky, přes déšť až k mrazu. Při používání garážových vrat často dochází také k drobným poškozením povrchu. Proto je pro jejich výběr určující kvalitní povrchová úprava. Systém zavírání vrat je nutné zvolit s ohledem na prostorové možnosti. A konečně design - měl by odpovídat vzhledovým parametrům celé stavby.

Vrata výklopná

Jejich finanční dostupnost a jednoduchost obsluhy je neustále drží na špici zájmu, především uživatelů samostatně stojících nevytápěných garáží. Vratové křídlo je jedno, vyklápí se ručně a pomocí vyvažovacích pružin zajíždí pod strop. Je ovšem třeba myslet na to, že při otevírání zasahují vrata i do prostoru před vjezdem do garáže, což omezuje jejich aplikaci pouze pro některé dispozice umístění garáže (například je nelze použít pro objekt situovaný přímo u chodníku).

 

Garážová vrata chtějí styl, fotka

 

Vrata sekční

Získávají na popularitě i kvůli tomu, že nevyžadují žádné prostorové omezení. Jsou vhodná pro jednotlivou i dvojitou garáž, zejména ve druhém případě se cení nezúžený průjezd otvorem. Sekční vrata se skládají z ocelových segmentů, pod strop zajíždění díky stropnímu takovému motoru. Ovládají se elektronicky, dálkově nebo ručním spínačem, lze s nimi však manipulovat i mechanicky. Pohyb vrat pružně sestavených z různého počtu sekcí (podle výšky otvoru) umožňuje vodicí drážka. O bezpečnost jejich provozu se starají dvojitá lana, jež vrata zadrží při prasknutí lana nebo pružiny. Díky speciálnímu mechanismu se pohyb zastaví i v případě, že vrata narazí na překážku, pojistka zabrání rovněž násilnému vniknutí.

Rolovací vrata

Vyrábějí se obvykle z hliníkových lamel plněných polyuretanem. Jejich vnitřní stěny jsou účelně zakřivené, takže se „roleta“ stáčí poměrně kompaktně a nepotřebuje příliš vysoký překlad. Jejich systém lze přirovnat k předokenním žaluziím: stejně jako ony zajíždějí do zvláštního boxu nad vjezdem. Dají se instalovat přímo do otvoru něho, nebo před něj. Ovládají se elektronicky i mechanicky, proti vniknutí je chrání uzamykatelný podlahový profil, posuvná zábrana nebo elektromagnetický zámek. Mají pojistku proti pádu rolety a sevření prstů. Patří však k mírně hlučnějším, nejsou ani tak odolná proti promrzání. Rolovací vrata je možné vybavit také okny z nárazuvzdorného polykarbonátu.

 

Garážová vrata chtějí styl, fotka

 

Tažená vrata

Skládají se opět z jednotlivých lamel, vodicí drážky je posunují pod strop nebo do strany garáže. Druhý jmenovaný způsob instalace je úsporný z hlediska výšky stání, stěnu, ke které vrata zajíždějí, pak však není možné osadit policemi nebo využít k zavěšení předmětů, jako například náhradních pneumatik, kol, nářadí atd. Vzhledem k tomu, že pohyb vrat do boku lze regulovat, dá se systém používat i jako dveře do garáže.

Křídlová vrata

Co do funkčnosti jsou sice spolehlivá, dobře tepelně izolují a mají dlouhou životnost, ale hodí se pouze pro určitý typ garáží: například je nelze použít pro objekty situované pod úroveň okolního terénu, k nimž se sjíždí. Svah totiž nedovoluje dostatečné otevření těchto vrat. Problém může nastat i v případě, že otevřené křídlo není dostatečně fixováno: například v důsledku nečekaného poryvu větru hrozí poškození vozu vyjíždějícího z garáže nebo ke zranění osob. Vrata vybavená speciálním nástavcem lze ovládat i dálkově. se dají ovládat i dálkově, ovšem za předpokladu instalace speciálního nástavce. Křídlová garážová vrata mají dlouhou životnost, jsou spolehlivá a dostatečně tepelně izolují.

 

Garážová vrata chtějí styl, fotka

 

V designu vede dřevo

V duchu současných trendů je - pokud jde o vzhled garážových vrat - jasnou jedničkou dekor dřeva. Žádaná je proto úprava s názvem woodgrain, která pohledově opravdu evokuje strukturu dřeva, přesto že jsou vrata například z oceli. Vybírat lze například z dekorů Zlatý dub, Tmavý dub – ořech, Rosewood, Světlý dub přírodní, Tmavý dub – rustical a podobně. Výhodou pokrytí oceli plastovou fólií je vysoká stabilita barev, odolnost vůči povětrnostním podmínkám a nenáročnost na údržbu. K výhodám tohoto řešení patří nejen odolnost: děšťová voda na povrchu nezanechává zřetelné stopy a drobné škrábance jsou téměř neviditelné (na rozdíl od hladké úpravy).

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Lomax, GeusTisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »