Stín se stylem interiéru sluší

14.9.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Okna a dveře | Komentářů 0 |

Dekorativní role zastínění interiéru je stále důležitější: stává se minimálně rovnocennou jeho základnímu funkčnímu úkolu, tedy poskytnout domovu příjemné a snesitelné klima.

Stín se stylem interiéru sluší - foto, Hyperbydleni.cz

 

Design jednotlivých typů zastiňovacích prvků ho navíc dokáže rozzářit a ozvláštnit, dodat mu jiskřivou eleganci. Zdařilé výsledky spojení užitkovosti a dokonalého vzhledu vycházejí z rozšiřující se nabídky novinek nejen co do použitých materiálů a dekoru, ale těží rovněž z nepřeberného množství barev a chytrých konstrukčních řešení. Výrobci se zaměřili také na nový způsob aplikace zastínění, a sice jako prostředku vtipného účelového optického rozdělení obytných prostor a zdroje intimity.

Nenápadnost versus extravagance

Varianty zastínění určeného k nenápadné ochraně interiéru před slunečními paprsky a pohledy zvenčí a k omezení úniku tepla ven jsou v oblibě stále. Ovšem jemné odstíny a dekory, jejichž efekt tkví právě v jakémsi zneviditelnění, stále častěji střídají nápadné vzory a barvy. "In" jsou vskutku velkorysé květinové a rostlinné motivy, vedle rozhodně nešlápnete s geometrickými vzory.

 

Stín se stylem interiéru sluší, fotka

 

Zapomenout nesmíme ani na retro design, ať už v podobě hutných zámeckých vzorů nebo inspirace šedesátými léty minulého století. Velké motivy pochopitelně potřebují velkou plochu, jinak by sotva vynikly, takže sluší stejně tak anglickým a japonským panelům, jako římským roletám. Využít lze také kombinace výrazného dekoru s jednobarevnými plochami u vertikálních žaluzií, skvěle vypadá i střídání různobarevných pásů… Nápaditost a dokonce i je v takových případech „number one“, ovšem samozřejmě se současnou uměřeností a pečlivým výběrem zařízení celého interiéru, který musí vyznít v dokonale harmonický celek.

Zastínění statické i tančící

Nenápadnost barev a dekorů je nutné vyvážit nápaditostí a zajímavými funkčními vychytávkami: světlé, jemné průsvitné tkaniny lze například dát dohromady s „black out“ materiálem určeným pro večerní stínění a hned tu máme praktickou dvojí funkčnost prvku. Svůj okruh ctitelů stále mají jednobarevné světlé vertikální a horizontální žaluzie z plastu, hliníku a ze dřeva. Nenápadně se dovedou tvářit i rolety a japonské stěny či anglické panely a další stínicí systémy, stačí zvolit odpovídající materiál a provedení. Určitě zajímavě vypadá střídání dvou jemných barevných tónů, třeba bílé a s něžnou modří nebo béžovou.

 

Stín se stylem interiéru sluší, fotka

 

Bezesporu nápadité jsou nové stínicí systémy Facette a Silhouette, jež jsou mistrovským spojením lehkosti záclon a funkčnosti rolety. Efekt Facette vychází z kvalitní lehké látky s průhlednými a neprůhlednými sekcemi. Ty lze proti sobě různě posouvat prostřednictvím ovládacího provázku tak, aby byly buď částečně otevřené a tedy průsvitné, nebo zcela uzavřené a neprůhledné.

 

Stín se stylem interiéru sluší, fotka

 

Systém Silhouette je výsledkem práce rakouských vývojových pracovníků, kteří stvořili roletu ze zdvojené látky s vetkanými mezipruhy. Ty lze různě naklápět, a tím ovlivnit množství propouštěného světla. Roletu je možné prostřednictvím stejného ovládacího prvku i rolovat. Inovace dokázala dodat naprosto nový vzhled i obyčejným vertikálním žaluziím. Jednoduchý a pravidelný pásový tvar stačilo nařezat třeba do vlnovky nestejně široké a nechat prostě ho klidně v interiéru swingovat.

Ve stínu dřeva a přírodních materiálů

Samozřejmě chládek poskytovaný rozložitou korunou stromu na mysli nemáme. I když vlastně jde o jistou zprostředkovanou možnost návratu přírody do našich domovů. U zastínění jde nejen o „férové“ dřevěné materiály v podobě vertikálních žaluzií, ty ostatně nejsou žádnou zvláštní novinkou. K bambusu, na který jsme si už docela zvykli, přibyly zastiňovací prvky z exotických masivů, jako je teak, mahagon, nebo cedr, úplnou novinkou jsou takzvané dřevěné tkaniny. Jejich neoddiskutovatelným přínosem je vedle skvělého estetického efektu také užitečná tvarová přizpůsobivost.

 

Stín se stylem interiéru sluší, fotka

 

Materiál ze štípaných afrických dřevin drží „fazónu“ a nekroutí se, přestože ho lze navíjet nebo skládat. Není divu, že se objevuje v podobě vertikálních žaluzií, panelů japonských posuvných stěn, navíjecích i římských skládaných rolet. Určitě hodně zajímavý je nový typ zastínění tvořený dvojitou vrstvou hedvábí, jež mají mezi sebou kousky větviček či listy, proutky banánovníků, výhonky bambusu nebo kousky kůže. Návrat nebo chcete-li evropské znovuzrození zažívá rýžový papír, který najdeme tam, kam zejména patří: hlavně na japonských posuvných panelech.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Innex, Barthprodukt, VeluxDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Stín se stylem interiéru sluší zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »