Okno, do domu oko

20.9.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Okna a dveře | Komentářů 0 |

Plastová, dřevěná, hliníková? Zvolit tu správnou výplň okenních otvorů je důležité, okna jsou totiž podstatnou součástí obvodového pláště stavby a jako taková fatálním způsobem ovlivní celkový vzhled domu.

Okno, do domu oko - foto, Hyperbydleni.cz

 

Vzhledem k tomu, že krása tkví v jednoduchosti a stylové čistotě, je už v projektu třeba určit, jaký typ oken se bude hodit nejen k celkové kompozici stavby, ale i charakteru interiéru. Výběr je vždy nutné podřídit konkrétním potřebám a preferencím investora, s ohledem na technické parametry materiálu, jeho barevnost, životnost, design, nároky na údržbu a podobně. Každá z jednotlivých variant má svá pro i proti - ať už jde o dřevo, plast nebo hliník, všechny mají své odpůrce i příznivce. Obecně lze doporučit ostražitost, protože český trh nabízí nejen špičkové, ale také nekvalitní výrobky, bez ohledu na použitý materiál.

V duchu úspor nákladů na topení

Výměnou starých oken za nová, s se zvýšeným tepelným odporem, je možné snížit náklady na vytápění až o čtyřicet procent. Moderní okna jsou totiž konstruována tak, aby minimalizovala tepelné ztráty. Ze zhruba 25 tisíc kWh spotřebované energie, která připadá v průměru na jednu čtyřčlennou českou domácnost, připadají na vytápění a ohřev teplé vody pouze dvě pětiny, zbývající množství se „kamsi“ ztratí. Téměř polovinu této nekontrolovatelné ztráty mají na svědomí právě okna a dveře. Situaci pomohou řešit právě výrobky s lepšími parametry, s dvojitým až trojitým zasklením. Zatímco roční ztráta tepla přes 1 m2 jednoduchého zasklení se podle odborníků pohybuje kolem 475 kWh, dvojité zasklení ji sníží na 238 kWh, trojité dokonce až na 154 kWh. U velkoplošných oken se kvůli velké hmotnosti křídel s trojitým zasklením volí spíše varianty se speciálním pokovením skla nebo některou z izolačních fólií.

 

Okno, do domu oko, fotka

 

Obliba plastu roste

Tak jako v jiných evropských zemích se i u nás plast vyšvihl během posledních let na opravdu významnou pozici. Ti, kdo volí plastová okna, sázejí zejména na jejich minimální nároky na údržbu. Zlepšují se i jejich technické parametry, jsou cenově nejdostupnější, poskytují dostatečnou tepelnou i zvukovou izolaci, jsou odolná vůči vlivům počasí, výrobci pokročili i v problematice stálobarevnosti a dekorů… Na trhu je široká paleta barev a zajímavých dekorů, nejoblíbenější je design imitující dřevo (například tmavý dub, mahagon, zlatý dub, ořech, douglas, oregon atd.). Matného a hedvábného vzhledu lze dosáhnout speciálním krycím nástřikem, který vytváří povrch se zrnitou strukturou zvyšující odolnost rámů proti mechanickému poškození. Plastové profily mohou mít díky akrylátové fólii s metalickým pigmentem i třpytivý kovový vzhled (hliníkově bílá, šedá a grafit černá). I když tento segment si na svoje konto zapsal největší rozmach díky rekonstrukcím a zateplování panelových domů, plastová okna s přehledem zvládnou i osazení do historických objektů, dobře si poradí i s atypickými tvary stavebních otvorů. Ovšem aby tyto produkty obecně zvládly svoji roli úspěšně, musí jít o kvalitní a dobře instalované výrobky.

 

Okno, do domu oko, fotka

 

Dřevo drží dobyté pozice

Po oknech s dřevěnými rámy sáhnou asi vyznavači tradic a ctitelé přírodních materiálů ochotní k adekvátní péči o ně. Kvalita dřevěných oken vychází nejen z použitého materiálu, ale také ze způsobu zpracování a ošetření povrchu. Konstrukce dřevěného okenního rámu se obvykle skládá z lepených profilů z měkkých (smrk, borovice, modřín) nebo tvrdých domácích dřevin, na trhu jsou i produkty ze vzácných cizokrajných surovin. Cení se výborné tepelně-izolační vlastnosti dřevěných oken a jejich pozitivní vliv na mikroklima bez plísní. Dřevěná okna jsou zároveň nejpřijatelnější z ekologického hlediska. Je o ně sice nutno pečovat, ale odpovídající údržba se projeví jejich dlouhodobou životností, jež roste také díky pokročilým konstrukčním a výrobním metodám zpracování. Díky nim lze vyrobit rám jakýchkoliv tvarů, od čtvercových a obdélníkových přes trojúhelníky, lichoběžníky a další geometrické tvary ke kruhům a klenbám. Atypy a historické repliky jsou samozřejmostí. Díky dobrému poměru mezi pevností a hmotností se dřevo hodí i pro velké prosklené plochy.

 

Okno, do domu oko, fotka

 

Hliník pro luxusní realizace

Špičková kvalita, lehkost a přitom pevnost, dlouhá životnost, stálobarevnost, minimální nároky na údržbu. Hliníková okna vyhoví i vysokým nárokům na konstrukční požadavky, zejména pokud jde o prosklené, polostrukturální a strukturální fasády. I když častější je jeho použití u administrativních budov, získává si postupně příznivce i v oblasti obytných objektů. Prim hraje u francouzských oken a balkónových dveří, zimních zahrad, střešních oken, je skvělým řešením pro kopule i světlíky. Vzhledem k tomu, že nereziví, uchová si hliník dlouhodobě svůj atraktivní vzhled. Na trhu jsou nejen v přirozené stříbřité, ale i v široké škále dalších barev, s leskem, matem nebo s metalízou. Hliníkové rámy se však dokážou tvářit také jako dřevěná, oblíbená jsou i okna kombinovaná, dřevohliníková a plastohliníková. Dřevohliníková okna díky své konstrukci usnadňují rekonstrukce památkových objektů. Hliníkové opláštění plastových oken zase rozšiřuje barevnou škálu venkovních okenních rámů a při zachování přijatelné ceny a kladných vlastností plastových okenních profilů dodají fasádě reprezentativnější vzhled.

Větrání a vzduchová izolace

Závisí na nich celkové klima v domě a bytě: jde nejen o čistotu vzduchu, ale také o možnost jeho obměny – cirkulace. Téměř nulová infiltrace dnes pro výrobce oken není žádný problém, takže bychom si z hlediska úniku tepla mohly oddechnout. Ovšem hygienici a zdravotníci to tak růžově nevidí a moderní okna považují za příliš těsná. Ke slovu tedy muselo nutně přijít regulované větrání. Lze ho dosáhnout například prostřednictvím mirkoventilace, tedy škvírového věrání, jež patří k nejrozšířenějším. Efekt vychází z instalace speciálního prvku do kování, který umožňuje takzvanou čtvrtou polohu kliky. Při ní lze interiér malou štěrbinou provětrávat, aniž by přitom vznikal průvan. Okna v přízemí však budou bezpečnější s ventilační klapkou, díky níž lze větrat i při zavřené poloze. Další variantu představují ventilační mřížky osazované do rámu okna nebo nahrazující části skla. Zajímavou možnost zvýšení infiltrace představuje speciální těsnění. Tento systém umožňuje automatické uzavření okna při zhoršeném počasí, zaručuje minimální teplotní ztráty, optimální hlukovou nepropustnost i bezpečnost. U plastových oken lze provětrávat také prostřednictvím vícekomorového systému.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Slavona, DeceuninckDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Okno, do domu oko zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »