Moderní způsoby zastínění

14.3.2012 | Monika Kovačková | Okna a dveře | Komentářů 1 |

Sluneční paprsky se probouzejí k životu a získávají na síle i intenzitě, a proto je nejvyšší čas myslet na účinné a efektivní zastínění oken. Při výběru se nemusíte omezovat pouze na závěsy a interiérové žaluzie, poohlédnout se můžete také po externích druzích stínící techniky, které mimo jiné dokonale doladí celkový vzhled vašeho domu.

Moderní způsoby zastínění - foto, Hyperbydleni.cz

Vhodné zastínění musí být maximálně funkční, to znamená, že musí být vyrobeno z takových materiálů, které se nezahřívají a zabraňují tak sálání tepla dovnitř objektů. Stínící zařízení by mělo splňovat také vysoké estetické požadavky a vedle praktičnosti naplnit i funkci interiérové či exteriérové dekorace. Venkovní stínění je moderní, působí originálně a může skvěle korespondovat s fasádou domu, takže vašemu obydlí propůjčí dojem jednotnosti a harmonie. Venkovní zastínění je navíc mnohem efektivnější než interiérové, neboť zachytí maximum slunečního záření ještě předtím než dopadne na domovní fasádu či okenní sklo.

 

Moderní způsoby zastínění, fotka

 

Venkovní žaluzie se stejně jako ty tradiční postarají o plynulou regulaci světla, navíc však do velké míry redukují i venkovní hluk. Stínění je tvořeno pevnými a pružnými vodorovnými lamely, jenž jsou bočně uchyceny v lištách nebo lankem. Lamely lze snadno naklápět až po úplné zatemnění i zcela vytahovat vzhůru. Jelikož se jedná o venkovní zařízení, musí být žaluzie vyrobeny z odolných materiálů: horní lišta bývá ocelová, kryt a vodící lišty hliníkové s pryžovým těsněním pro redukci hluku a samotné lamely se vyrábějí z kvalitní hliníkové slitiny. Lamely mohou mít různou barevnou povrchovou úpravu a jsou k dostání v několika šířkách a ve dvou základních tvarech: s příčním přůřezem C nebo V. Žaluzie se snadno ovládají klikou, šňůrou či elektromotorem. Vybrat si můžete také velmi elegantní žaluzie dřevěné.

 

Moderní způsoby zastínění, fotka

 

Stará dobrá klasika, okenice, se dnes vrací na výsluní a stává se z ní moderní dekorativní prvek. Okenice již nemusí zdobit pouze chaty, chalupy a venkovská stavení; nadčasové posuvné okenice s dřevěnými či kovovými rámy a s lamelami z kovu, dřeva či plastu skvěle doladí i moderně řešené stavby. Lamely jsou buď pevné, nebo naklápěcí s manuálním či elektromotorickým ovládáním. Okenice jsou nejen vhodným stínícím prvkem, ale také prvkem bezpečnostním, přičemž navíc zajišťují dobrou tepelnou i zvukovou izolaci.

 

Moderní způsoby zastínění, fotka

 

Stejně jako žaluzie ani rolety nejsou záležitostí čistě interiérovou. Předokenní rolety skvěle zastiňují a udržují optimální klimatické podmínky, a tak se mohou výrazným způsobem podílet i na ušetření nákladů na energie potřebné na vytápění i klimatizaci. Tento typ externího zastínění je velmi estetický a navíc zajišťuje stoprocentní vnitřní soukromí obyvatel domu. Nejpraktičtější rolety jsou z hliníku, který má dlouhou životnost a nekoroduje; možná je také povrchová úprava dřevodekoru. K výrobě se také používa dřevo pravé, dále měď nebo titanzinek. Velkým hitem jsou screenové rolety, které na jedné straně dobře zadrží tepelné sluneční záření, na straně druhé propouští ideální množství denního světla a umožňují výhled ven. Instalace předokenních rolet se dělí do dvou základních typů: rolety s klasickým boxem se montují na rám okna, zatímco box rolet zaomítacích se instaluje přímo do zdi nad okenním prostorem a zakrývá se omítkou. Klasický box lze namontovat dodatečně, se zaomítacím boxem je třeba počítat již při stavbě. Velkou předností rolet je široká nabídka nepřeberného množství barev, materiálů i vzorů.

 

Moderní způsoby zastínění, fotka

 

Velmi jednoduchým, ale účinným řešením jsou slunolamy. Vedle pevných modelů jsou k dostání i slunolamy pohyblivé složené ze soubežných hliníkových profilů, jenž se ovládají pomocí elektromotoru. Maximální pohodlí zajišťují slunolamy s řídícím systémem, který podle polohy slunce a venkovní teploty automaticky naklápí křídla. Slunolamy, dříve výhradně používané k zastínění komerčních budov, se čím dál častěji stávají součástí domů s moderním designem. Většinou bývají již součástí projektu, do stávající fasády se však dají zakomponovat.

 

Moderní způsoby zastínění, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

michaela: My máme rolety od Lomaxu, je...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »