Markýzy s příchutí přímořského letoviska

23.3.2012 | Monika Kovačková | Okna a dveře | Komentářů 0 |

Nadstandardní komfort, příjemné soukromí a maximální pohoda – to vše vám zajistí praktické a moderní venkovní stínící systémy: markýzy. Markýzy jdou ruku v ruce s trendy moderní architektury, která směřuje ke stále větším proskleným plochám, lehkosti, prosvětlenosti a otevřenosti interiéru, jenž je dokonale sladěn a propojen s exteriérem.

Markýzy s příchutí přímořského letoviska - foto, Hyperbydleni.cz

Markýzy jsou ceněným venkovním zastíněním především díky jejich schopnosti zastínit snadno a bez problémů větší plochy. Markýzy nejčastěji vídáme jako součást venkovních teras; tyto systémy však mohou vytvářet příjemnou atmosféru vábící k lenošení i na balkónech, lodžiích či v zimních zahradách. Markýzy vás ochrání před ostrými slunečními paprsky a umožní vám během teplých dnů zdravý a pohodlný pobyt na čerstvém vzduchu. Markýzy před spalujícím žárem chrání nejen vás, ale i materiály a povrchy, které zastiňují, čímž prodlužují i jejich životnost.

 

Markýzy s příchutí přímořského letoviska, fotka


Markýzy jsou skvělým příkladem toho, že funkční prvek může být zároveň i výrazným prvkem dekorativním. Díky široké škále barev, vzorů, tkanin, ale také tvarů, velikostí a typů konstrukcí včetně možnosti výroby na míru lze tento druh zastínění dokonale přizpůsobit konkrétním vnějším podmínkám i vašim požadavkům. Markýzy, které můžete snadno sladit s celkovým vzhledem exteriéru a laděním interiéru, se pro váš dům mohou stát onou pomyslnou třešničkou na dortu.

 

Markýzy s příchutí přímořského letoviska, fotka


O oblíbenosti markýz svědčí i fakt, že se s nimi často počítá již v rámci projektů nových staveb, kdy se aplikují přímo na fasádu domu. Ale i v případě, že se chystáte na dodatečnou instalaci markýz, budete mít široký výběr – velmi praktické jsou markýzy s vlastní nosnou konstrukcí nebo se speciálními kazetami, jež se zachycují v nadpraží oken.

 

Markýzy s příchutí přímořského letoviska, fotka

 

V případě volby materiálů buďte nekompromisní. Markýzy musí odolat nepřízni počasí a náročným klimatickým změnám, proto materiál použitý na jejich výrobu musí být nadstandardně kvalitní. Životnost zastínění mohou negativně ovlivňovat nejen venkovní vlivy, ale také časté zatěžování pohyblivých součástek. Konstrukce by měla být ideálně z kvalitní hliníkové oceli a navíjecí toč z pevné oceli, přičemž životnost těchto prvků můžete prodloužit povrchovou úpravou práškovým lakem. Pro hladký chod systému také přibližně jednou ročně přestříkněte klouby ramen a převodovku silikonovým olejem.

Co se týče odolnosti, nezapomeňte i na správný výběr tkaniny. Optimální ochranu nejen před slunečními paprsky, ale i před větrem a deštěm vám zaručí tkaniny akrylátové, přičemž samozřejmostí by měla speciální impregnace pro nepromokavost látky a úprava proti plísním a zetlení. Látka by také měla být upravena tak, aby byla stálobarevná. Nejmodernější a nejodolnější tkaniny jsou „sešívány“ ultrazvukem.

Markýzy vám možnost pobytu venku nejenom zpříjemní, ale také prodlouží – nejnovější zastínění jsou dodávána s tepelnými zářiči a moderním osvětlením, čímž zajišťují komfortní posezení pod nimi i v noci či v chladnějším počasí.

 

Markýzy s příchutí přímořského letoviska, fotka


Životnost markýz je do jisté míry ovlivněna i způsobem manipulace a ovládání. Manuální manipulace prostřednictvím kliky je vhodná pro menší markýzy, zhruba do 12 m2. Mnohem pohodlnější, esteticky přijatelnější a u markýz s větší plochou nezbytný je integrovaný elektromotorek. Elektromotor může být připojen na inteligentní automatické zařízení, které rozvíjí zastínění podle intenzity slunečního záření, nebo ho naopak stahuje při velmi silném větru. Zařízení lze ovládat nástěnným tlačítkem nebo dálkovým ovladačem.

 

Markýzy s příchutí přímořského letoviska, fotka

 

Do markýz se vyplatí investovat, neboť kvalitnější typy jsou k dostání v samočistící úpravě. Konstrukce je snadno omyvatelná, na údržbu potahové tkaniny vždy používejte čistou vodu, neboť chemické čisticí prostředky by mohly narušit impregnaci a ochrannou povrchovou úpravu látky.
 

Markýzy s příchutí přímořského letoviska, fotka

 

Rada architekta:

Při plánování instalace markýzy počítejte s technickými možnostmi jednotlivých systémů. Markýzy fungující na principu konzoly nemají podporu sloupkem, lany apod. a zvládnou proto jen určitou míru vysunutí - běžně 3 metry, maximálně 5 metrů. Standardně se šířka jedné markýzy pohybuje kolem 6 metrů, největší modely dosahují šířky až 12 m (vhodné pro zahradní restaurace atp.)

Před nákupem promyslete i vhodné umístění markýzy na fasádě, aby navíjecí plechové boxy nenarušily celkový vzhled stavby. Pokud je to možné (např. u novostaveb), využijte skryté boxy umístěné v rámci fasády.

Oblíbené a efektní (i když cenově náročnější) řešení je markýza se středovým horizontálním vřetenem, kdy navíjení probíhá na vodorovnou ocelovou, pozinkovanou, nerezovou či hliníkovou tyč, která má na jedné straně podporu ocelového sloupku. Plátno je vypnuté po obou stranách pomocí pevně ukotvených lan. Tento systém je dostupný i jako konzola bez podpory a lan.

 

Markýzy s příchutí přímořského letoviska, fotka

Ing.arch. Jan Mackovič (www.mackovic.cz)


Autor: Mgr. Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Markýzy s příchutí přímořského letoviska zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »