Jak správně vybrat a nakoupit plastová okna?

7.11.2012 | Monika Kovačková | Okna a dveře | Komentářů 7 |

Kvalitní plastová okna významně přispívají ke tvorbě příjemné atmosféry a tepelné pohody našeho domova, stávají se dekorativním prvkem celého interiéru a jsou také jednou z nejdůležitějších součástí tzv. úsporného bydlení, pro které je charakteristické až několikanásobné snížení nákladů na vytápění. Tento komfort začíná u pečlivého výběru nejen samotných oken, ale také jejich výrobce, dodavatele a následně montážní firmy. Orientovat se v obšírné nabídce plastových oken, která je v současné době na trhu, není vůbec jednoduché, proto dodržujte několik chytrých rad, které vám s hledáním opravdu kvalitního výrobku, se kterým budete spokojeni, pomohou.

Jak správně vybrat a nakoupit plastová okna? - foto, Hyperbydleni.cz

Cena je pro mnohé zákazníky tím nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje jejich konečné rozhodnutí. Porovnávat jednotlivé cenové nabídky je však při výběru oken velmi ošidné a zkreslující. Pamatujte, že cenu byste měli hodnotit v poměru ke kvalitě daného výrobku, nikoli v poměru k cenám konkurenčních výrobků.

• Také si zkontrolujte, zda je u nabídky uvedena koncová cena, tj. kompletní cena za všechny jednotlivé položky přesně takových rozměrů a takových úprav (např. použitý materiál, povrchové úpravy, barva apod.), o které máte zájem. Nenechte se ošálit a předem si pečlivě spočítejte, kolik skutečně zaplatíte. Jen tak se vyhnete nepříjemnému překvapení, kam až se cena může vyšplhat.

• Ačkoli montáž v celém procesu výměny oken přichází na řadu až jako poslední, měli byste se o ni zajímat již při výběru oken. Montáž totiž představuje nejvýznamnější část celého procesu, která největší měrou ovlivňuje celkovou kvalitu výsledku. I když si připlatíte za kvalitní výrobek, špatně provedená montážní práce ho může zcela znehodnotit. Mezi nejčastější problémy, které jsou výsledkem chybně odvedené práce, patří zatékání do interiéru, zhoršení tepelných i akustických podmínek a mechanické poškození povrchu (skla, oken, parapetu atd.). Pojistkou proti těmto a mnoha dalším problémům je zvolit si takového dodavatele, který nabízí i kompletní montážní služby. Takové společnosti jsou ve většině případů jedinou zárukou kvalitní a profesionálně odvedené práce.

• A zde přicházíme k otázce, kde kvalitní nabídku spolu s odbornými montážními službami vůbec najít. Největší jistotu (například z hlediska záruky) budete mít u zavedených dodavatelů, s několika letou tradicí, které si nejlépe ověříte referencemi jejich klientů; mnohé o výrobcích prozradí i doprovodné a nadstandardní služby, které nabízejí. Dnes si navíc můžete užívat možnosti vybírat okna přes internet, kde mnozí dodavatelé detailně představují svoji nabídku.

• Samozřejmě, že záleží i na kvalitě samotných oken. Na co byste se tedy měli při výběru zaměřit? Začneme-li u profilu, platí, že čím větší počet komor, tím lepší tepelně izolační vlastnosti okna. O prostupu tepla rámem vás dobře informuje hodnota Uf, která udává, kolik Wattů energie uteče jedním metrem čtverečním při teplotním rozdílu 1 stupeň Kelvina (W/m2K). Čím nižší hodnota Uf, tím lépe. Nová okna by měla mít Uf minimálně 1,3 nebo nižší.

U samotného skla je důležitá hodnota Ug, která vypovídá o prostupu tepla sklem. Tento faktor by podle standardů neměl překročit hodnotu 1,2 (dvojsklem ji můžete snížit na 1,1 (1,0), trojsklem až na 0,6 a nížší). Dalším důležitým prvkem je distanční rámeček mezi tabulemi skla, tzv. teplý okraj skla. U něj záleží především na materiálu. Vzniku tepelného mostu po obvodě skla nejlépe zabrání rámeček plastový, popř. nerezový. Volba rámečku ovlivní i potřebnou hloubku zasazení zasklívací drážky, která ovlivňuje kondenzaci vodních par na okrajích skla (čím větší hloubka, tím lépe; s použitým kvalitních rámečků se však potřebná hloubka může snížit). Podle své představy si můžete dále navolit různé dodatečné funkce a designy skla, jako je například sklo bezpečnostní, reflexní, zvukoizolační či zabarvené.

• Pečlivě zvolte i typ kování. Nejlepší je celoobvodové kování s dostatečným počtem kamenů, tzv. uzamykatelných bodů, a mikroventilací. Ze zavedených značek můžeme doporučit kování německých značek SIEGENIA AUBI nebo Maco.

• Nedílnou součástí oken jsou také doplňky a příslušenství, jako jsou parapety, rolety, žaluzie či sítě proti hmyzu. Ty by měly ideálně ladit s celkovým vzhledem oken a stát se jejich přirozenou součástí. Bohužel existují případy, kdy špatně provedená montáž těchto doplňků zcela znehodnotila celá okna. Proto si vybírejte výrobce, kteří nabízejí kompletní nabídku a služby týkající se i této finální části.

Záruka je výborným ukazatelem, co si sám výrobce myslí o kvalitě svých oken. Standardem je záruka je 5 roků na stálobarevnost profilů a zasklení. Na ostatní části okna, montáž a na příslušenství by měla být záruka minimálně 2 roky, jak ukládá zákon.

Takto teoreticky vyškoleni jsme se poohlédli po nabídce na českém trhu s cílem najít dodavatele, který by splňoval výše stanovená kritéria. Byl to sice nelehký úkol, ale pozitivní reakce a reference klientů a zákazníků z různých diskusních fór a debat nás zavedly k české firmě Oknostyl group, s.r.o. z Kuřimi (Pozor, nepleťte si se společností Okno Styl, s.r.o. z Frýdku Místku. Při výběru jakýchkoli výrobků vždy získávejte informace jen z kvalitních zdrojů, které uvádějí celé názvy společností: malá odchylka v názvu, může znamenat velký rozdíl ve kvalitě výrobků i služeb). 

Oknostyl group, s.r.o. se kromě zástupu spokojených klientů může pochlubit i dlouholetou tradicí a stabilní pozicí na trhu. Společnost se specializuje především na výrobu a prodej plastových, dřevěných a hliníkových oken a dveří. Ke svým výrobkům nabízí i kompletní montážní služby, o jejichž profesionalitě vypovídá i slogan společnosti: „Okno může být jen tak dobré, jak dobře je namontované“. Široký výběr oken a dveří je obohacen o obsáhlou nabídku doplňků a příslušenství. Oknostyl group, s.r.o. nabízí i kompletní a úsporná řešení na míru, takže si poradí i s atypickými zakázkami. Součástí nabízených služeb je také poskytnutí profesionální konzultace a možnost nezávislé kalkulace zdarma. Dá se tedy říci, že zájemce o nová okna se po svěření do rukou odborníků společnosti Oknostyl group, s.r.o. nemusí vůbec o nic starat.

Zárukou kvality je každoroční nezávislé testování, kterého se společnost účastní- Oknostyl group, s.r.o. je mimo jiné držitelem certifikátu řízení kvality ISO 9001:2009. O kvalitě oken a odvedené montážní práci mnoho vypoví i záruční servis na okna, který se pohybuje od 2 do 10 let.

Všechny tyto informace jsme si chtěli blíže prověřit, a proto jsme si do hledáčku vzali nejprodávanější výrobek společnosti Oknostyl group, s.r.o., a to plastová okna Oknostyl PREMIUM round line. Mile nás překvapil 6-ti komorový systém z kvalitních profilů s důmyslnou stavbou systému, která zaručuje výbornou tepelnou a zvukovou izolaci, jenž je nezbytná nejen pro komfort bydlení, ale také pro úsporu nákladů za energie.

Jak správně vybrat a nakoupit plastová okna?, fotka

 

Prostup tepla celým oknem vykazoval nízké hodnoty, přičemž již tak velmi dobré tepelně-izolační schopnosti okna bylo možno vylepšit výměnou standardního dvojskla (cca 1.0 W/m2K) za trojsklo (cca 0.7 W/m2K).

Jak správně vybrat a nakoupit plastová okna?, fotka

 

Okno Oknostyl PREMIUM ve verzi round line je vybaveno celoobvodovým kováním, které přispívá nejen ke kvalitní izolaci, ale díky bezpečnostním prvkům také k dobré prevenci před vloupáním. Profil je navíc obohacen vkládaným dvoustupňovým dorazovým těsněním vysoké kvality, které dokonale utěsňuje místo mezi rámem a křídlem okna. Ve všech částech rámu i křídla je použita ocelová výztuha, která přispívá k mechanické stálosti a dlouhé životnosti celého výrobku, stejně jako stavební hloubka (80 mm).

Jak správně vybrat a nakoupit plastová okna?, fotka

 

Výbornými technickými vlastnostmi si okna Oknostyl PREMIUM round line vysloužila Osvědčení o ověření vlastností a klasifikaci pro označení výrobku značkou CE č. CE-ZSTV-12-025. Toto osvědčení, které vydává Mendelova univerzita v Brně, dokládá, že se vlastnosti výrobku shodují se základními požadavky norem. Testování byly podrobeny především praktické vlastnosti okna, jako jsou vodotěsnost, odolnost proti zatížení větrem, bezpečnost, prostup tepla apod. 

K tomu všemu se pojí moderní a nadčasový design. Okno PREMIUM round line se pyšní předsazeným zaobleným křídlem. K těmto zakulaceným oknům nabízí Oknostyl group, s.r.o. i variantu s rovným křídlem, a to PREMIUM klasik.

Jak správně vybrat a nakoupit plastová okna?, fotka

 

Závěrem tak musíme konstatovat, že nás společnost Oknostyl group, s.r.o. svými výrobky přesvědčila, že na českém trhu lze najít profesionální dodavatele s kvalitní nabídkou výrobků a služeb.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Ivana: Ahoj Pavlíno, my jsme...< Odpovědět

Marek: Podívejte se na internetu na...< Odpovědět

Pavlína: Ráda bych tuto diskuzi...< Odpovědět

Jarmila: Ano, já za sebe jsem...< Odpovědět

Ela: Opravdu jste tak spokojeny?...< Odpovědět

Jarmila: Také musím s vámi souhlasit....< Odpovědět

Marika: Dobrý den jsem velice...< Odpovědět

počet příspěvků: 7

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »