VENKOVNÍ ŽALUZIE – ZKROCENÍ SVĚTLA A TEPLA

23.11.2012 | Tisková zpráva | Okna a dveře | Komentářů 0 |

V mnoha kulturách se lidé naučili, že nežádoucímu vyhřívání se dá vyhnout zastíněním sluneční strany domu v letním období. Vhodné vnější stínění dokáže zajistit takové klima vnitřního prostředí, že v létě není třeba používat klimatizaci a v zimě lze snížit nároky na vytápění. Letní tropická vedra v posledních letech nás přesvědčila o tom, že se ani ve středoevropských podmínkách neobejdeme bez důkladného zastínění bytů. Ve vyspělých zemích si lidé spočítali, že investice do kvalitní stínicí techniky se jim v dlouhodobém horizontu vyplatí a v zimním období si na sebe dokáže i vydělat.

VENKOVNÍ ŽALUZIE – ZKROCENÍ SVĚTLA A TEPLA - foto, Hyperbydleni.cz

Trend se vydává dvěma směry

Stále větší oblibu díky své schopnosti dotvořit interiér získává vnitřní látkové stínicí prvky, na druhou stranu především majitelé rodinných domů žádají některý z typů venkovního stínění. Velmi často je vnitřní a vnější stínění kombinováno a zákazník pak užívá výhod této kombinace. Venkovní stínění lze vhodně a harmonicky použít prakticky u jakéhokoliv architektonického stylu. To z hlediska inovativnosti a estetického výrazu oceňují architekti, urbanisté, památkáři, podnikatelé i samotní majitelé domů a bytů.

Hit mezi uživateli: exteriérové clony

Každý typ venkovního stínění má výhody i omezení. Pro konstrukci dobrého zastínění je nutné vědět, jak sluneční záření v různých ročních obdobích proniká během dne k budově. U nových staveb se už se zastíněním počítá v závislosti na umístění, typu a geometrii budovy: základním principem je, aby docházelo ke snížení slunečního záření během léta a naopak k pohlcování slunečních paprsků v zimě. Venkovní žaluzie jsou v tomto směru účinnější než vnitřní: „Například exteriérová žaluzie Zetta 90 je vhodná k zastínění větších ploch, neboť lamely o šíři devět centimetrů ve tvaru písmene ‚zet‘ působí opticky větším dojmem. Hodí se zejména do rodinných domů a administrativních budov,“ vysvětluje Lukáš Homola, vedoucí realizace staveb ISOTRA a.s., která patří ke světovým technologickým lídrům v oblasti žaluzií, a dodává: „ Majitele bytů zase láká svým ladným vzhledem žaluzie Setta. Lamely ve tvaru písmene ‚S‘ vytvářejí v zavřeném stavu účelnou a elegantní celistvou plochu. Její termoregulační efekt zvyšuje guma vlisovaná po celé délce lamely. Hliníkové vodící lišty zajišťují stabilitu ve větru, odolají dešti, mrazu, ale i velkým kroupám a jsou podpůrným prvkem pro zabezpečení domu proti vloupání. Nezanedbatelné je snižování hladiny venkovního hluku a ochrana soukromí.“ Barevná škála lamel i vodících a koncových lišt dovoluje vyniknout čistým a jednoduchým liniím oken i barevnému souladu s omítkou. Venkovní žaluzie se tak stávají zajímavým prvkem fasády a svým jednoduchým designem se snadno začlení do architektury každé budovy.

VENKOVNÍ ŽALUZIE – ZKROCENÍ SVĚTLA A TEPLA, fotka

 

Pohyb „očí domu“

Možnost naklápět lamely a regulovat intenzitu světla v místnosti nabízí nepřebernou škálu nálad od rána do večera, ze dne na den, v různých ročních obdobích, během celého roku. A nejen to. Na podzim a v zimě se počasí často a rychle mění, a tak je možné na to odpovědět správným nastavením žaluzií: „V zimě je vhodné žaluzie využívat přes noc, abyste zabránili tepelným únikům skrze okna. Přes den regulujte intenzitu slunečního svitu dle vlastní potřeby. Nicméně abyste dosáhli maximálních tepelných zisků z oken, a tím šetřili energii na vytápění, doporučujeme mít stínicí techniku přes den vytaženou v horní poloze,“ říká Lukáš Homola a dodává, že správné nastavení žaluzií v zimě zabraňuje i nechtěnému rosení oken a nabízí jednoduchou regulaci pronikajícího tepla: „Můžete si vybrat i způsob ovládání, a to manuální pomocí kliky, nebo elektrické s možností obsluhy dálkovým ovladačem či vypínačem. U elektrického pohonu existuje větrné a sluneční čidlo, které umožňuje automatické řízení podle počasí. Při námraze zanechejte žaluzii v příslušné pozici a vypněte automatické řízení.“

www.isotra.cz
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3

Diskuze

Článek VENKOVNÍ ŽALUZIE – ZKROCENÍ SVĚTLA A TEPLA zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »