Poradna: Kolik stojí nová okna?

7.7.2017 | Redakce | Okna a dveře | Komentářů 1 |

Potřebovali byste nová okna a zajímá vás, jaký zásah do rodinného rozpočtu to bude představovat? Co má vliv na cenu oken a je výhodné pořídit si okna i s montáží? Podívejme se podrobněji, jak si pořídit okna, která budou spolehlivě a dlouho sloužit.

Poradna: Kolik stojí nová okna? - foto, Hyperbydleni.cz

Kvalitní okna nejsou zadarmo

Pokud se rozhodujete, zda si pořídit plastová okna nebo raději investovat do dřevěných oken, měli byste vědět, že materiál sám o sobě nemá na izolační vlastnosti oken vliv. Tepelná izolace je daná především stavební hloubkou profilu a použitým izolačním zasklením. „U plastových oken mají lepší vlastnosti profily se středovým systémem těsnění, tedy třemi těsnícími rovinami,“ doplňuje informaci Ing. Korbelář z VEKRA okna.

Plastová i dřevěná okna mají své výhody i nevýhody. Jednou z předností plastových oken je jejich příznivá cena. Úskalím může být to, že velmi levně pořízená plastová okna se mohou po čase stát v bytě velkou slabinou. Pokud nejsou plastová okna dobře vyztužena kvalitní kovovou výztuhou, mohou se začít kroutit a postupně se pak nedají seřídit a může jimi zatékat a foukat. Bohužel kvalitu plastových oken nepoznáte při nákupu, ale až po nějaké době používání. Nezbývá než věřit dodavateli, že dodal slíbenou kvalitu.

TIP: Vždy chtějte znát skutečného výrobce oken, při problémech to může být velká výhoda. Solidní dodavatel by měl umožnit i návštěvu výroby.

Poradna: Kolik stojí nová okna?, fotka

 

Cena oken a jejich vlastnosti

Vyplatí se investovat do oken vyrobených na míru vašemu domu či bytu a prostředí v daném místě. Proto je dobré obrátit se na specialisty a nechat si poradit, jaká okna jsou vhodná právě pro vás. Nejčastěji volí lidé okna podle jejich tepelně izolačních vlastností. Čím nižší je prostup tepla celým oknem Uw, tedy čím méně tepla oknem přirozeně unikne ven, tím je třeba počítat s vyšší cenou oken. Výrazně lepších hodnot Uw dosahují okna s izolačním trojsklem a větší stavební hloubkou.

Zvuková izolace je další důležitou vlastností, vyplatí se zvažovat zejména v rušných částech měst. Plastová okna se středovým těsněním a dřevěná okna mají v tomto směru srovnatelné vlastnosti. „Není ale pravdou, že izolační trojskla ochrání před hlukem lépe než dvojskla, je třeba použít speciální protihlukové zasklení. Podle potřeby útlumu hluku může jít od zasklení s rozdílnými tloušťkami skleněných tabulí až po zasklení se speciálními protihlukovými foliemi, cena takového zasklení je pak vyšší než základní dvojskla nebo trojskla,“ vysvětluje Ing. Korbelář z VEKRY.

Poradna: Kolik stojí nová okna?, fotka

 

Nezapomeňte na důležité doplňky

Cenová nabídka by měla zahrnovat i nezbytné doplňky jako jsou parapety a stínění, i to se projeví na ceně dodávky. U plastových oken je nutné uvést, že vliv na cenu má i barevnost. Nejlevnější jsou bílá okna, s vyšší cenou je třeba počítat u oken v barevném provedení jen z venkovní strany a ještě více zaplatíte za okna v oboustranném barevném dekoru.

Investovat do odborné montáže se vyplatí

Montáž oken byste rozhodně neměli podcenit, protože nekvalitní montáž okno prakticky zničí. Jde především o správné ošetření izolační spáry. Důvodem pro komplexní dodávku oken včetně služeb je i to, že většina dodavatelů poskytuje na okna, která sami namontují prodlouženou záruční dobu. Ve finále zaplatíte při dodávce se službami i nižší sazbu DPH.

Poradna: Kolik stojí nová okna?, fotka

 

TIP: jak na výběr oken vám poradí Praktický Rádce

Nechte si vypracovat vždy kompletní cenovou nabídku na okna, cena jednoho okna rozhodně není plnohodnotnou informací. Orientovat se podle ceníků může být i vysloveně zavádějící. Aby okna sloužila desítky let, vybírejte okna zodpovědně a na míru podle vašich individuálních potřeb. Nejlevnější cenová nabídka nemusí být totiž ve výsledku vůbec tou nejvýhodnější.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Jiří U.: Dobrý den, dobrý článek, za...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »