Plast pro novostavby i rekonstrukce

12.12.2008 | Alena Müllerová | Okna a dveře | Komentářů 0 |

Okna s rámy z „umělé hmoty“ sice na českém trhu nejsou tak dlouho jako okna dřevěná, ovšem za dobu své existence si získala řadu příznivců. Vyrábějí se z tvrzeného PVC, polyetylénu nebo polypropylénu, plast je však „vyztužený“ ocelovou konstrukcí, která snižuje tepelný odpor rámu a dovoluje jeho běžné zatížení.

Plast pro novostavby i rekonstrukce - foto, Hyperbydleni.cz

 K největším výhodám plastových oken patří pochopitelně jejich přijatelná cena, ovšem při rozhodování o výběru není zanedbatelná ani paleta barev, povrchových úprav a tvarová pestrost. Plastová okna si navíc výborně  poradí s působením chemikálií v ovzduší (s výjimkou výrobků nižší kvality, která mohou časem utrpět poškozením způsobeným vlivem  UV záření, hlavně pokud jde o barevnou stálost), jejich ověřená životnost se pohybuje až kolem padesáti let. I když si plast a životní prostředí vzájemně nijak zvlášť nesedí, plastová okna se stala nedílnou součástí naší stavební kultury a novostavby ani rekonstrukce bytových objektů si bez nich sotva dovedeme představit, z celkového trhu v tomto segmentu jim patří zhruba poloviční podíl. Nejmodernějším materiálem pro výrobu plastových okenních profilů je kvalitní recyklovatelný tvrzený polyvinylchlorid (PVC) bez změkčovadel.  

Nové metody, lepší vlastnosti

Neustálé konstrukční vylepšování okenních profilů přináší zlepšování estetických vlastností rámů, nejen pokud jde o jejich zeštíhlování, ale i z hlediska designu, barevnosti, kvality povrchu a jeho náročnosti na údržbu. Podílí se také na energetických úsporách, snižuje nebezpečí kondenzace na povrchu rámů okna. Výrobci se také stále snaží o zlepšení „propustnosti“ plastových oken vyhlášených optimální těsností, která ztěžuje pravidelnou cirkulaci vzduchu v interiéru a dodržování hygienických stanadardů, aniž by obyvatelé obytných prostor byli nuceni cíleně větrat. Možností je například mikroventilace v kování (takzvaná  čtvrtá poloha kliky), provětrávání je možné i mezerami v těsnění mezi rámem a křídlem okna. Inteligentní provětrávání u vyspělejších systémů plastových profilů používá tzv. nucené větrání s detekční klapkou a dekompresní komorou, díky čemuž se vlhkost z interiéru odvádí, aniž by přitom docházelo k tepelným ztrátám a ke zvýšení propustnosti hluku.

Plast pro novostavby i rekonstrukce - foto, Hyperbydleni.cz

Rámy už ne jenom bílé

Dnes si každý může vybrat barvu plastového okenního profilu odpovídající osobním preferencím a stylu objektu. Na trhu je široká paleta barev a zajímavých dekorů, nejoblíbenější je design imitující dřevo (například tmavý dub, mahagon, zlatý dub, ořech, douglas, oregon atd.). Kdo preferuje matný a hedvábný vzhled, může sáhnout po profilech se speciálním krycím nástřikem, který vytváří povrch se zrnitou strukturou zvyšující odolnost rámů proti mechanickému poškození. Novinkou na trhu je třpytivý kovový vzhled (hliníkově bílá, šedá a grafit černá)
plastových profilů určených zejména pro budovy technicistního charakteru. Stejně jako u dřevěných dekorů je efektu dosaženo aplikací akrylátové fólie, tentokrát s obsahem částeček metalického pigmentu odrážejících světlo. Materiál vyniká vysokou odolností vůči povětrnostním vlivům, zachovává si stálý vzhled, fólie je teplotně stabilní a odolná vůči UV záření, nenáročná na údržbu. Díky množství různých tvarů profilů (zkosenými počínaje až po zaoblené) lze nejnovější typy plastových oken využít nejen pro novostavby, ale i při rekonstrukcích starších budov.  

Plast pro novostavby i rekonstrukce - foto, Hyperbydleni.cz

Kolik komor a skel

Kvalitu celého okna určuje především to, co se skrývá uvnitř jeho plastového rámu. Každý rám je rozdělen na několik částí, nejčastěji je (minimálně) tří či čtyř komorový, ovšem na trhu jsou i systémy pěti, šesti, sedmi a osmikomorové, které dosahují optimálních tepelně-izolačních hodnot a pro nově stavěných řadu současných obytných objektů jsou smysluplná a perspektivní. K výhodám vícekomorových systémů patří i dobrá zvuková izolace. Stavebníci preferující pro svá obydlí ekologická řešení jistě ocení vypěněnou variantu, u níž speciální izolační hmota snižuje propustnost tepla rámem při zachování jeho standardní konstrukční hloubky. Profily zároveň umožňují osazení rámu izolačním trojsklem o maximální síle 44 mm, takže celková prostupnost tepla oknem se sníží o více než třicet procent a systém je vhodný pro nízkoenergetické a pasivní domy. Podle koeficientu tepelného prostupu se posuzuje i kvalita zasklení, protože jím uniká nejvíce tepla. Hodnota by se měla pohybovat od 1,1 (jde v podstatě o standard), přičemž čím nižší hodnota, tím lepší izolační vlastnosti. U plastových oken bývají nejčastěji dvojitá, někdy i trojitá skla, v dutinách s inertním plynem. Kvalitativním ukazatel pro plastová okna mohou být i jejich rozměry - atypicky vysokým a širokým zaskleným plochá dá větší stabilitu spíše kovový rám.

Plast pro novostavby i rekonstrukce - foto, Hyperbydleni.cz

Kvalitu ovlivní výroba i montáž

O výsledné kvalitě okna rozhoduje finální zpracovatel. Ten totiž může v rámci snahy o cenovou výhodnost výrobek vybavit nestandardními profily, kováním, zasklením či provětráváním, které byly vyvinuty například pro jiné než naše klimatické podmínky. Podstatná je také montáž, která může zásadním způsobem i kvalitní produkt znehodnotit. Jak známo, jsou okenní otvory nejvíce exponovanou a zároveň také nejslabší částí obvodového pláště. Bohužel firem, které si dokonale poradí s přichycením okna ke zdi a s adekvátním vyplněním spáry, zkrátka s jeho zabudováním, není mnoho. Nedostatky při montáži se pak obvykle projevují povrchovou kondenzací na okně nebo na ostění a následným vznikem plísní a stavebních poruch. Problémy může přinést i tepelná roztažnost plastu, jíž by mělo odpovídat kování.

Plast pro novostavby i rekonstrukce - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Článek Plast pro novostavby i rekonstrukce zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »