Dveře v souladu se stylem bytu

19.3.2009 | Redakce Hyperbydlení | Okna a dveře | Komentářů 7 |

Oddělovat jednotlivé místnosti, nejen vizuálně, ale také tepelně a zvukově. To je základní role vnitřních dveří. I když v současné době jsou „in“ otevřené prostory, je stále ještě dost místností, které potřebujeme uzavřít. Umístění dveřních otvorů by mělo odpovídat vnitřním dispozicím domu a bytu, jejich výplně pak budou podléhat diktátu celkového interiéru. Měly by být v souladu s podlahou, okny a stylem celého domu.

Dveře v souladu se stylem bytu - foto, Hyperbydleni.cz

První požadavek, jemuž je třeba výběr dveří podřídit, je rozměr adekvátní okolnímu prostoru, velikosti a roli místnosti, do níž se jejich prostřednictvím bude vstupovat. Aby byl byt provozuschopný, potřebuje především vstupní dveře. Jejich šířka by měla být minimálně 90 cm, aby jimi bez problémů mohly nejen projít osoby, ale i například nábytek při stěhování. Šířka 80 cm se nejčastěji používá u průchodů mezi jednotlivými místnostmi. Pro šatny, spíže či sociální zařízení budou stačit dveře široké 70 cm. Pokud jde o výšku, český standard vyžaduje 197 cm. Řada výrobců se ovšem připravuje na normu evropskou, která hovoří o povinných 210 cm. Například ve standardní nabídce jednoho z předních českých výrobců dýhovaných dveří běžně najdete dveře vysoké 210, 220 a 230 cm. Barevnost v duchu interiéru
Aby byl interiér příjemný, musí nám vyhovovat jeho barevné ladění. Týká se to pochopitelně i dveří, které by neměly z celkového souladu vybočovat. Znamená to, že by měly znít v akordu především s podlahou, v neposlední řadě však i s nábytkem. Podle bytových designérů se v interiérech nejčastěji objevují teplé medové až červené tóny, které jsou charakteristické například pro dubová, hrušková nebo třešňová dřeva. Trendy jsou také zemité odstíny, například ořech nebo exotické zebrano a wenge, jež lze kombinovat třeba se dřevinami bělenými - dubem nebo ořechem. Míchat materiály z odlišných barevných skupin, například třešeň a ořech, odborníci nedoporučují. I v tomto segmentu je stále platné rčení, že v jednoduchosti je krása, takže pokud zvolíte výraznější dekor podlahové krytiny, je nutné se mírnit u dezénu dveří, a naopak: při jednoduché barevnosti a kresbě podlahy lze - pokud jde o plochu dveří -popustit uzdu fantazii a pohrát si nejen s jejich barevností a charakteristickou kresbou, ale také s různými doplňkovými materiály, jako je například kov a sklo. 

Dveře v souladu se stylem bytu - foto, Hyperbydleni.cz
 

Správný výběr, lepší efekt
S barevnými kombinacemi dřevin na podlaze a dveřích je možné čarovat dokonce do té míry, že ve finále se nám povede prostor i opticky zvětšit. Když k tmavší podlaze vybereme světlé dveře, hmota zdí včetně výplně dveřního prostoru se upozadí a místnost se tak rozšíří. Máme-li místnosti dostatečně velké, můžeme si dovolit použít syté dveře a podlahu ve světlejším tónu: prostor se rázem stane vzdušný. A pokud zrovna vybíráte dveře pro dvoupodlažní rodinný dům se sedlovou střechou, je rozumné sjednotit v obou patrech materiál podlahy i dveří (ty by měly být oproti podlaze světlejší).

Dveře v souladu se stylem bytu - foto, Hyperbydleni.cz


Fólie nebo dýha?
Jedno nebo druhé, rozhodně ne neuváženou kombinaci. Oba materiály – přírodní dýha a plastová fólie - jsou totiž tak nesourodé, že rozdíl jejich povrchů i vyznění barev je příliš viditelný. Časem by byl ještě větší, přírodní dýha totiž postupem času zraje a mění barevnost. 

Text: Jana Jeníková, Foto: Sapeli, archiv redakceDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3

Diskuze

Luboš D.: Zkuste se podívat na...< Odpovědět

alexandra: jde to udělat i v...< Odpovědět

karmelitano: jde to do zděné nebo...< Odpovědět

eva: a jde to i do panelu? není s...< Odpovědět

elizabeta: jsem ráda, že se tady někdo...< Odpovědět

bilonsajn: dveřní pouzdra jsou bezva...< Odpovědět

michael: nechali jsme si do bytu v...< Odpovědět

počet příspěvků: 7

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »