Montáž domovních dveří

25.2.2010 | Redakce Hyperbydlení.cz | Okna a dveře | Komentářů 0 |

Domovní dveře musí plnit nejen reprezentativní úlohu, ale mít i takové technické prvky, které je činí tvarově stabilní a zabrání vloupání. Pokud jde o materiál, rozlišujeme mezi dveřmi z plastu, ze dřeva a z hliníku, přičemž převážně se používají první dva uvedené materiály.

Montáž domovních dveří - foto, Hyperbydleni.cz

Dřevěné domovní dveře si vyberete tam, kde chcete mít optický účinek dřevěného povrchu. Při průměrné péči zůstanou po mnoho let obrazem Vašeho domova. Plastové domovní dveře se nabízejí v mnoha tvarových a barevných variantách. Pro plastové domovní dveře se rozhodnete většinou, pokud dáváte přednost malým nárokům na péči. Před nákupem Vašich nových domovních dveří bezpodmínečně zjistěte přesné rozměry otvoru ve zdi. Zohledněte přitom všechny rozměry, tloušťku omítky a povrch podlahy. Udělejte si přibližný náčrtek a vezměte ho na nákup s sebou. Takto lze zabránit problémům při zástavbě.

1. Příprava montáže

Nejprve zjistěte, jaká je světlá šířka a výška dveřního otvoru, a to nejméně na třech místech. Udělejte si případně malý náčrtek a vezměte ho na nákup s sebou. Pravé nebo levé dveře se poznají podle toho, na které straně jsou umístěny závěsy. Přitom se toto posuzuje z pohledu místnosti, do které se dveře otevírají. (Uvádějte při objednání!) Podle situace lze dveře zabudovat do vybrání ve zdi (nahoře) nebo do ostění s otvíráním směrem dovnitř nebo ven.

Montáž domovních dveří - foto, Hyperbydleni.cz

Dveře byste si měli před zabudováním ještě jednou zkontrolovat, jestli na nich nejsou případné závady. Postavte dveře ke stěně, ne vzpřímeně, ale lehce zešikma. Takto se až do zabudování nemohou zkřížit. Domovní dveře ze dřeva nebo z plastu jsou zpravidla připraveny k zástavbě. Pouze u dřevěných dveří se základním nátěrem je nutný ještě jeden nátěr krycí lazurovou vrstvou. Pro snadnou montáž vyndejte dveřní křídlo (předtím z něj odstraňte přepravní pojistky!) Nyní můžete rám postavit do stavebního otvoru.

2. Montáž

Podložte svislé části rámu a také práh. Práh musí být podložen celý. Vyrovnejte rám pomocí vodováhy do všech stran. Přitom dbejte, aby byla vzdálenost mezi zavěšenými dveřmi a hotovou podlahou cca 10 mm. Příliš malá vzdálenost by mohla způsobit poškození podlahy zachycenými kamínky. Nyní si označte body pro vyvrtání otvorů pro hmoždinky. Měly by být ve vzdálenosti minimálně 15 cm od rohu a cca 50 cm od sebe. Vyhněte se vrtání do spár ve zdi!

Montáž domovních dveří - foto, Hyperbydleni.cz

Nyní vyvrtejte do rámu otvory pro upevnění. U plastových domovních dveří k tomu použijte vrták na kov 10,5 mm a u dřevěných dveří vrták do dřeva. Aby byla hlava šroubu dobře usazená, doporučuje se rozšířit otvory záhlubníkem až na průměr hlavy šroubu. Nyní se otvory pro hmoždinky provrtají skrz rám pomocí 10 mm vrtáku na kámen. Upevnění se nejprve provádí na straně se závěsy pomocí hmoždinek do rámu z plastu nebo kovu o rozměrech 10 x 135 mm (např. typ S 10 RL 135). Nyní opět zavěste dveřní křídlo a stranu se zámkem vyrovnejte podle dveřního křídla a proveďte případné úpravy pomocí klínků.

V další fázi se zašroubují šrouby na straně zámku stejně jako na straně se závěsy. Potom vyzkoušejte, jestli jdou dveře snadno otvírat a jestli lze zamykat zámek. Teprve pak vyplňte spáry mezi rámem a zdí izolační hmotou nebo montážní pěnou. Rám přitom mějte bezpodmínečně vyztužený.

3. Nastavení dveří

Dodatečná úprava funkcí dveří se provádí pomocí závěsů. Podle provedení mají závěsy různé nastavovací šrouby a umožňují nastavení jak ve vodorovném, tak ve svislém směru. Výškové nastavení se provádí nejprve na dolním závěsu a horní závěsy se jen přizpůsobují.

Montáž domovních dveří - foto, Hyperbydleni.cz

Tipy k údržbě a péči

Abyste se mohli dlouhá léta těšit ze svých nových domovních dveří, neměla by se údržba a péče o ně zanedbávat. Dřevěné domovní dveře: Zde bychom poradili příležitostné promazání pohyblivých částí kování, čištění profilů rámu a křídla dveří a také kontrolu nátěru a případnou opravu jeho poškození. Dveřím udělá také dobře, když jednou za rok ošetříte vnější stranu vhodným ošetřujícím prostředkem. Plastové domovní dveře: Jistá dávka péče, i když velmi malá, je nutná i zde. Znečištění rámu se odstraní běžným prostředkem na nádobí a čistícím prostředkem. V žádném případě nepoužívejte čistící písek nebo ředidla! Pohyblivé části zámku se příležitostně namažou olejem nebo tukem. Závěsy se nepřimazávají.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Článek Montáž domovních dveří zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »