Přírodní stavitelství

29.3.2012 | Monika Kovačková | Projekty | Komentářů 0 |

Pro dnešní dobu je typická snaha se co nejvíce navrátit k přírodě, ve které mnozí z nás nalézají příjemný klid a nabíjí se novými silami a energií. Tyto tendence výrazně zasáhly i oblast bydlení – moderní interiéry hýří přírodními materiály, přičemž v popředí oblíbenosti stojí dřevo, sklo a trochu nečekaně kámen, i materiály umělými, které sečím dál častěji nechávají inspirovat krásou přírody a berou na sebe její podobu. Obdobný trend nyní vévodí i ve stavitelství.

Přírodní stavitelství - foto, Hyperbydleni.cz

Chcete-li žít co nejvíce v souladu s přírodou a usilujete o minimalizaci vlivu lidských činností na životní prostředí, nemusíte si upírat komfortní, přepychové bydlení – naopak, přírodní stavitelství (nebo také ekologické stavitelství) je novým módním trendem, který vám zajistí špičkové a pohodlné bydlení, jež bude šetrné k přírodě nejen při výstavbě, ale také při provozu a nakonec i likvidaci.

 

Přírodní stavitelství, fotka


Ekostavitelství zahrnuje problematiku ekologicky šetrného bydlení komplexně a ve většině případů vychází z přístupu tzv. Posuzování životního cyklu, které bere v potaz nejen zatěžování přírody při provozu domu, ale také při výrobě a likvidaci stavebních materiálů. Proto maximálně využívá přírodní materiály, které jsou vysoce recyklovatelné a které pro přírodu představují jen minimální ekologický dopad. Nejčastěji se zpracovávají místní zdroje, aby se kromě výrobní energetické náročnosti snížila i náročnost dovozní.

 

Přírodní stavitelství, fotka

 

Základem typické ekostavby je kámen. Nosná konstrukce je dřevěná, zdivo je tvořeno z nepálených cihel, které bývají nejčastěji omítnuty hlínou. K tepelné izolaci jsou využívány materiály, jako je ovčí vlna, sláma, rákos, len nebo konopí. Jako izolace slouží i velmi dekorativní zelená střecha, která dům chrání zeminou a zároveň je náhradou za zábor nezastavěného místa stavbou. Součástí konstrukce jsou mnohdy i prvky solární architektury. Plusem přírodních materiálů je také fakt, že jsou v porovnání se svými umělými konkurenty výrazně levnější.

 

Přírodní stavitelství, fotka


Jádrem návrhu efektivní ekostavby jsou i důmyslné technologie, jimiž se v první řadě snižují náklady na teplo a spotřebu vody. Velmi praktický je systém zadržování dešťové vody pro technické potřeby domu či kořenové čistírny odpadních vod. Obdobně se zpracovává i odpadní teplo, které je v interiéru dokonale zadrženo díky kvalitním izolačním schopnostem stavby. Doplňkem ekologicky šetrných staveb je i kompostovací záchod. Samozřejmostí by pak mělo být třídění domovního odpadu.

 

Přírodní stavitelství, fotka

 

Jako zástupci ekostaveb jsou stále populárnější nízkoenergetické, pasivní či aktivní domy. Do povědomí se dostává i bydlení v tzv. slaměných jurtách, které jsou tradičním obydlím nomádů z Mongolska. Jedná se o odolnou stanovou konstrukci, která se skládá z dřevěných nosných prvků a plsťové rohože. Kromě jednoduché stavby a nízké energetické náročnosti je tento typ domků díky snadnému smontování i rozmontování dokonce přemisťovatelný. Příznivci jurt věří, že se do budoucna tyto stavby stanou běžnou konkurenceschopnou alternativou, díky efektivnímu a nadčasovému provedení.

 

Přírodní stavitelství, fotka

 

Takže pokud plánujete stavbu, určitě stojí za to pomýšlet na ekologický dům, který dokonale splyne s prostředím a zaručí vám pohodlné a zároveň úsporné žití. Nebo se ve snaze dosáhnout kvalitnějšího bydlení inspirujte přírodním stavitelstvím jen v některých prvcích – jisté je, že eko-vylepšení určitě pocítíte.

 

Přírodní stavitelství, fotka


Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Přírodní stavitelství zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »