Můžeme dál? Vítejte v Laponsku.

15.1.2013 | Josef Mačí | Projekty | Komentářů 0 |

Svět bydlení, to jsou pro nás hlavně byty, domy, chaty nebo chalupy. Jsme dědici západní civilizace a jejího způsobu života. A ten má rozhodující vliv na kulturu našeho dnešního bydlení. Různá etnika a národy jdou však po staletí vlastní cestou. Vytvořily si pro nás možná specifické typy obydlí. Severské kmeny Sámů v tom nejsou výjimkou. V Laponsku stále ještě přežívá tato minorita žijící tradičním způsobem života.

Můžeme dál? Vítejte v Laponsku.  - foto, Hyperbydleni.cz

Laponsku rozprostírajícímu se na území Norska, Švédska, Finska a Ruska daly jméno domorodé kmeny Laponců, kteří zde sídlí nepřetržitě přes 2500 let. Dnes raději ve spojitosti s tímto etnikem užíváme výraz Sámové, jelikož Laponec je hanlivé označení vycházející z finského slova „lapp“(česky „záplata“), které pravděpodobně odkazuje na tradiční sámský oděv Gaktí.

Můžeme dál? Vítejte v Laponsku. , fotka

 

Sámy si spojujeme především s chovem stád polodivokých sobů, i když většina obyvatelstva se vždy živila buď rybolovem, nebo drobným zemědělstvím. Za těmito obrovskými stády kočují několikrát ročně celé sámské rodiny. Po cestě si staví tradiční přístřeší zvané lavvu, které si nezasvěcený turista lehce splete s indiánským týpí.

Můžeme dál? Vítejte v Laponsku. , fotka

 

Lavvu na rozdíl od týpí nemá žádnou centrální tyč, která by celou konstrukci podpírala. Je to v podstatě oválná stavba, jejíž opěrnou osu tvoří tři vidlicovité tyče, které jsou do sebe ve špici zaklesnuty a vytváří tak kužel. Jednoduchá konstrukce je přikryta sobí kůží nebo březovou kůrou. Lavvu nepotřebuje žádná opěrná lana ani kolíky. Často je stavba podepřena ještě dalšími rovnými tyčemi, které vypnou tvar, a zároveň zvyšují stabilitu přístřeší, jež musí odolat i velmi silným arktickým vichrům.

Můžeme dál? Vítejte v Laponsku. , fotka

 

Sámové jsou silně věřící. Jejich tradiční náboženství je pevně propojeno s přírodou a nadpřirozenem. Proto i každé lavvu, musí mít z náboženských důvodů přední a zadní dveře. Přední fungují jako vchod, zatímco zadní se používají k obřadním záležitostem; zadními dveřmi je například vynášen zesnulý člen rodiny. Je to však i praktická záležitost, jelikož tak přístřeším dostatečně cirkuluje vzduch, což je nezbytné k udržení velkého ohně. Ten vyhřívá přístřeší a odhání hmyz. Kouř vychází špičkou stanu, která zůstává vždy otevřená. Lavvu je natolik silný prvek v kultuře Sámů, že i sámský parlament je architektonicky zpodobněn jako tento typický příbytek kočovníků.

Můžeme dál? Vítejte v Laponsku. , fotka

 

Dnes dřevěné vidlicovité tyče často nahrazují lehčí a skladnější hliníkové, a stejně tak místo přehozu ze sobí kůže nalezneme na lavvu celtu. Moderní doba postupně vymazává tradiční život Sámů. Ti se místo kočovnictví nebo rybolovu dnes věnují turistickému ruchu a z vlastní kultury dělají atrakci pro cizince. Potomci Sámů většinou zanevřeli na svůj původ a pracují ve městech jako každý jiný.

Můžeme dál? Vítejte v Laponsku. , fotka

 

Dialekty sámského jazyka vymírají postupně se svými mluvčími a zbytky tradiční populace jsou nuceny se asimilovat, jelikož jsou vytlačovány ze svého území dřevařskými a těžebními společnostmi, stavbou přehrad nebo větrných elektráren. Tak či tak jednoho dne potomci Sámů definitivně vymizí a jejich kultura bude přežívat nadále jen díky několika nadšencům.

Můžeme dál? Vítejte v Laponsku. , fotka

Autor: Josef Mačí

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Můžeme dál? Vítejte v Laponsku. zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »