Můžeme dál? Vítejte ve Spojených arabských emirátech

22.1.2013 | Josef Mačí | Projekty | Komentářů 0 |

Za vlády britských kolonialistů bylo území arabských emirátů přezdíváno „Pirátským pobřežím“ a platilo za jednu z hlavních bašt černého obchodu. O několik stovek let později je synonymem pro luxus a hýřivý život. Ba co víc. Zdejší monarchové jsou hybateli světového dění.

Můžeme dál? Vítejte ve Spojených arabských emirátech  - foto, Hyperbydleni.cz

Této změně napomohla naprosto prozaická příčina. Ropa. Především díky ní byl odstartován v roce 1960 raketový rozvoj dvou vlajkových lodí dnešních emirátů - Abú Dhabí a Dubaje, což posléze vedlo k vyhlášení nezávislosti roku 1971. Dnes na pobřeží Rudého moře šejci kontrolují 6. největší ložisko ropy na světě a sami jsou 4. největším exportérem této komodity. 

Tradiční způsob života původních obyvatel arabského poloostrova přežívá už jen díky skanzenům. Tito pouštní osadníci se soustředili především v oázách nebo na pobřeží, kde se věnovali pastevectví, obchodu, rybolovu nebo později s příchodem zavlažovacích systému i zemědělství. Kočovný život se postupně měnil na usedlý a s přílivem kapitálu z ropného průmyslu se oblast Spojených arabských emirátu raketově vyvíjela až do dnešní podoby.

Spojené arabské emiráty, to je především Dubaj a hlavní město Abú Dhabí s nejrychleji se rozrůstající aglomerací. Výstavba zde jede na plné obrátky a to díky dvěma hlavním předpokladům: penězům a levné pracovní síle. Obrovské přílivové vlny dělníků z východu umožňují realizaci všech projektů.  Samotní cizinci přitom již počtem dalece převýšili plnoprávné občany Emirátů, a to hlavně z toho důvodu, že zdejší občanství je dědičné, tudíž se nedá žádným jiným způsobem nežli pokrevním získat. Občanství se pojí s obrovskými výhodami, jako je například bezplatné zdravotnictví, školství, nulové daňové zatížení a roční renta. 

Můžeme dál? Vítejte ve Spojených arabských emirátech , fotka

 

Více než 80 % obyvatelstva Emirátů tvoří cizinci, z nichž je více jak polovina z jižní Asie. Tato obrovská komunita je výhradním obyvatelem periferních sídlišť místních aglomerací. Jsou to většinou zděné domy, přístřešky nebo přízemní budovy, kde v jedné místnosti bydlí i 7 mužů najednou. Nikdo si však nestěžuje. Všichni jsou v zemi za výdělkem, a tak ani po žádném luxusu netouží. Čím horší, tím více na ubytování ušetří. Ostatně ví, že dostat se do Emirátů není pro zahraničního dělníka nic snadného, jelikož za každého se musí osobně zaručit místní obyvatel s platným občanstvím.

Největší město Spojených arabských emirátů, Dubaj, je soustavně budováno od 60. let 20. století, během nichž zde vyrostla skvostná díla předních světových architektů.

Když se řekne Dubaj, každému se vybaví nejvyšší budova světa Burdž Chalífa se svými 828 metry. I když se při její stavbě narazilo na řadu komplikací, mimo jiné i stávku dělníku, nabízí dnes její interiéry luxusní apartmány, kanceláře i hotel Armani, první svého druhu na světě.

Můžeme dál? Vítejte ve Spojených arabských emirátech , fotka

 

Dubaj je však především spojená s první masivní stavbou umělých ostrovů, tzv. Palm islands. Nejslavnějším projektem je Palm Jumeirah. Slavná palma tvořená poloostrovy a ostrovy plná megalomanských rezidenčních objektů, několikapatrových supermarketů a špičkových sportovišť. Developeři soustavně plánují další návrhy, po jejichž realizaci by měly umělé ostrovy pojmout přes 3 miliony nájemníků.

Můžeme dál? Vítejte ve Spojených arabských emirátech , fotka

 

V těsné blízkosti umělých ostrovů Palm Jumeirah stojí nejznámější hotel Dubaje Burdž-al-Arab. Přezdívaný také plachetnice nebo jediný sedmihvězdičkový hotel světa. Za noc v nejdražším královském apartmá zaplatíte v přepočtu 400 tisíc korun, čímž se Burdž-al-Arab řadí mezi 15 nejdražších hotelů světa. Výměnou za sumu, kterou si průměrný Čech nevydělá ani za rok, budete mít k dispozici pokoje vykládané zlatem a mramorem, koupelnu velkou jako průměrné lázně, osobní služebné a několik vozů značky BMW nebo Rolls-Royce.

Můžeme dál? Vítejte ve Spojených arabských emirátech , fotka

 

Co je však Dubaj proti Abú Dhabí, které je nejrychleji rostoucím městem minimálně na Blízkém Východě. Khalifa Bin Zayed, vládce Abú Dhabí a prezident Spojených arabských emirátů, se rozhodl investovat do rozvoje města okolo 7 bilionů korun v průběhu 10 let. Z původního osídlení, které bylo v historii útočištěm pirátů, zbyl jen tzv. Starý palác. Úzké uličky nahradily široké bulváry a jednopatrové domy zářící mrakodrapy. Jako jsou například výšková budova ADIA, nebo komplex tří věží, z nichž ústřední The Domain Tower bude po dokončení nejvyšší budovou hlavního města. 

Můžeme dál? Vítejte ve Spojených arabských emirátech , fotka

 

Abú Dhabí. To jsou hlavně výstavní hotely. Nejslavnějším z nich je palác Emirates, jehož výstavba stála 130 miliard korun. Nabízí 394 místností k ubytování, avšak ty nejexkluzivnější jsou rezervovány pro návštěvy hlav států nebo významných členů vlády. Luxusního apartmánu o velikosti 700 metrů čtverečních (zhruba deset velkých 3 pokojových bytů)s ručně tkanými koberci, několika koupelnami a pozlaceným barem si užívala například Angela Merkelová nebo Tony Blair. Halu hotelu pak zdobí mramorová kopule a dva ručně tkané nástěnné koberce z Thajska (každý o váze 1 tuny).

Můžeme dál? Vítejte ve Spojených arabských emirátech , fotka

Můžeme dál? Vítejte ve Spojených arabských emirátech , fotka

 

Jednou ročně zavítají do Abú Dhabí také fanoušci formule 1. Na zdejším okruhu Yas Marina závodí nejlepší jezdci světa a sjíždějící se elity všech zemí se mohou přetrhnout o místo v hotelu Yas Viceroy. Ten sice není napěchovaný drahými kameny a nejskvostnějšími látkami jako palác Emirates (i tak strčí většinu pětihvězdičkových hotelů do kapsy), avšak je zakomponovaný přímo na dráze městského okruhu. Je to také jediný hotel, který je postaven zčásti na pevnině a zčásti na vodní hladině.

Můžeme dál? Vítejte ve Spojených arabských emirátech , fotka

Můžeme dál? Vítejte ve Spojených arabských emirátech , fotka

 

Spojené arabské emiráty jsou zemí dvou světů: Super bohaté elity, která drží v rukou veškerý majetek, a chudé komunity námezdních dělníků, jež jsou vděční za každý dolar. Megalomanské projekty jsou zárukou práce pro tisíce cizinců, avšak člověk si pokládá otázku: „Není to už moc.“

 

Autor: Josef MačíDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Můžeme dál? Vítejte ve Spojených arabských emirátech zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »