Češi jezdí na dovolenou do Bulharska nyní více, ale Chorvatsko je stále nejoblíbenější

17.5.2013 | Zdeněk Bubák, www.finparada.cz | Projekty | Komentářů 0 |

V roce 2012 uskutečnili Češi nejvíc cest do zahraničí od roku 2009, meziročně +3 %, proti rekordnímu roku 2008 to však stále bylo o zhruba 12 % méně.

Češi jezdí na dovolenou do Bulharska nyní více, ale Chorvatsko je stále nejoblíbenější - foto, Hyperbydleni.cz

Chorvatsko si loni upevnilo pozici nejoblíbenější destinace, navštívilo jej více než 800 tisíc Čechů (+18 %). Znovuobjeveno bylo Bulharsko (+78 %), Češi se vrací do Egypta a objevují kouzlo turecké riviéry.

Největší propad zájmu zaznamenaly „dražší“ země, např. Francie, Itálie, Španělsko, ale také Řecko.

Náklady Čechům vzrostly ve všech sledovaných zemích, průměrně o 5 %. Nejvýraznější meziroční nárůst cen se projevil v Turecku (o 12 %), kvůli tamní vysoké inflaci. Turecko přesto zůstává z pohledu české peněženky jednou z levnějších zemí.

Za boháče jsou Češi zejména v Bulharsku a také v Maďarsku, kde jsou ceny utrácení českých turistů příznivě nakloněny. Za 1000 korun tu Češi nakoupí o třetinu, resp. o pětinu víc než doma.

Hluboká cenová propast se projevuje v zemích na západ od České republiky, a to výrazně, o 20-30 %.

Náklady na zahraniční pobyt jsou nyní o 9 % vyšší než na pobyt tuzemský.

V Bulharsku za málo peněz hodně muziky

Hitem sezóny zejména u levnějších dovolených bude Bulharsko, je to země, která může v horizontu několika let útočit na pozici Chorvatska a Itálie jako první volby pro letní dovolenou českých rodin u moře.

Kvalita služeb v Bulharsku v posledních letech roste, ceny jsou nadále nízké a Bulhaři mohou sázet i na sentiment dnešních českých třicátníků – mnozí z nich si zdejší pobřeží pamatují ze svých dětských let.

TOP 3 – Chorvatsko, Slovensko, Itálie

Destinací číslo jedna však zůstává Chorvatsko, část dovolené tu tráví každý třináctý Čech. Slovensko drží pozici dvojky, Itálie je třetí, do obou zemí zamířilo více než půl milionu Čechů. Významný růst si připsalo také Maďarsko, kde rovněž probíhá renesance dovolených u maďarského moře – Balatonu.

Egypt – exotická dovolená za přijatelnou cenu

Ztráty z předchozích let už brzy smaže Egypt, kterého se Češi nechtějí vzdát a vnímají jej jako místo pro relativně exotickou dovolenou, kterou si ale může dopřát i průměrná česká rodina. Přestože chybí přesná data, Egypt lze zařadit mezi země, kde mohou Češi nakupovat relativně levně – za předpokladu, že se na tržištích naučí smlouvat. „Egypt je zpět. Nepokoje jsou zapomenuty, turisté nepoznají rozdíl a zdejší poměr kvality a ceny je vynikající, “ uvádí Stanislav Zíma, marketingový ředitel a tiskový mluvčí Exim Tours.

Češi objevují tureckou riviéru

Stále více Čechů míří také do Turecka. Příznivý poměr cen sice nyní kazí vysoká inflace v zemi, ale rostoucí úroveň služeb a stabilní politická situace jsou hlavními důvody, proč tato země postupně stoupá v žebříčku oblíbenosti mezi českými turisty vzhůru.

Češi naopak omezili cesty zejména do zemí západní Evropy, do Francie či Španělska. Nestabilní politická situace a ve srovnání s Českem vysoké ceny jsou důvody, proč stagnuje také zájem o dovolenou v Řecku.

Obezřetnost při použití platebních karet na cestách se vyplatí

Češi loni platili kreditními či debetními kartami UniCredit Bank v téměř 180 zemích světa, provedli více než 900 tisíc platebních transakcí a 130 tisíc výběrů z bankomatů. Z podrobné analýzy chování vyplývá, že si zákazníci dobře uvědomují, že mají výběry v zahraničí z bankomatů UniCredit Bank zdarma a hojně této možnosti využívají.

„V loňském roce naši klienti uskutečnili nejvíce bezhotovostních transakcí ve Velké Británii, USA a Německu. Mezi nejčastější destinaci, kde lidé naopak vybírali z bankomatů, patří tradičně Německo, kam hodně klientů směřuje za nákupy kvalitního oblečení a potravin. Pomyslnou druhou příčku získalo Rusko, a to především díky tomu, že je zde stále upřednostňován hotovostní platební styk před používáním platebních karet,“ analyzuje Leoš Pokorný, manažer kartového oddělení UniCredit Bank.

Na prvním místě používání karet na dovolené je především bezpečnost. To znamená mít neustále přehled o tom, kde se karta nachází a kdo s ní manipuluje, a to i při platbách v obchodech. Platební karty fungují buďto na principu čipové technologie, nebo autorizací online pomocí PIN. V případě, že klient zjistí ztrátu nebo cokoliv podezřelého, pak je možné kartu zdarma zablokovat prostřednictvím bezplatné nonstop služby. Vhodným ochranným prvkem je nastavení rozumného denního limitu čerpaných prostředků, který by měl odpovídat individuálním potřebám klienta, ale zároveň působit jako bezpečnostní prvek ochrany prostředků na účtu. Další možností je nastavení dodatečné autorizace plateb, kterou některé typy platebních karet umožňují.

„Zhruba polovina klientů využívá ke svým kartám pojištění TRAVEL – je automatickou součástí všech embosovaných karet. V loňském roce jsme poskytli plnění ve výši necelých 9 mil. Kč, přičemž největší částka byla čerpána na hospitalizaci turistů,“ říká Leoš Pokorný, manažer kartového oddělení UniCredit Bank. Na cestách je vhodné využívat také pojištění proti zneužití karet. Toto riziko stále roste s počtem platebních karet v oběhu, objem vyplaceného pojistného plnění meziročně vzrostl o 40 %.

UniCredit Bank nabízí výběry v hotovosti z téměř 20 000 bankomatů skupiny v 20 zemích, za stejnou cenu jako u výběru hotovosti z bankomatu v ČR. Další možností, jak na cestách ušetřit, je nastavení až dvou účtů k jedné kartě – klient si touto cestou může snížit kurzové rozdíly při vycestování do zahraničí.

Chcete zjistit, kolik si banky účtují za výběr z bankomatu?

Výběry z bankomatu vlastní banky

Výběry z bankomatu cizí banky

Autor: Zdeněk Bubák, www.finparada.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Češi jezdí na dovolenou do Bulharska nyní více, ale Chorvatsko je stále nejoblíbenější zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »