Jak mohou nejbližší pomoci pacientům s chronickým onemocněním?

30.3.2014 | Tisková zpráva | Projekty | Komentářů 0 |

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, které je v České republice diagnostikováno u 17-19 000 obyvatel, na celém světě se týká zhruba 2,5 miliónů lidí. Roztroušená skleróza se vyskytuje častěji u žen než u mužů a její první příznaky se ve většině případů objeví mezi 20. – 40. rokem života. Pokud je nemoc diagnostikována, je nutné přijmout určitá pravidla, na základě kterých může pacient dál normálně fungovat - pracovat, věnovat se rodině nebo sportovat. Člověk se s ní však musí vyrovnat a přijmout ji jako součást svého života, naučit se s ní žít a respektovat signály své mysli a těla.

Jak mohou nejbližší pomoci pacientům s chronickým onemocněním? - foto, Hyperbydleni.cz

Největší šok přichází samozřejmě v první fázi nemoci, v momentě, kdy se pacient dozví, že trpí roztroušenou sklerózou a musí se s tím psychicky srovnat. Zátěž a velký úkol je to pochopitelně také pro ty, kteří pacienta s RS obklopují-pro rodinu, přátele nebo kolegy. Těm nejbližším se logicky svěřujeme nejdříve, jejich reakce bude pravděpodobně podobná-šok ze sděleného a snaha zjistit o nemoci co nejvíce. Protože roztroušená skleróza je často doprovázena depresemi a výkyvy nálad, je určitě velkou výhodou, když je k dispozici někdo, kdo nám dovolí vyzpovídat se a nabídne pomocnou ruku. Pacienti s RS, i jiných chronických onemocnění, by měli překonat zábrany a své nejbližší poprosit o konkrétní pomoc. Projevy nemoci jsou různorodé a každý pacient může mít problémy s jinou činností. Psychoterapeutka Renata Malinová, která má s pacienty s roztroušenou sklerózou zkušenosti, odpovídá na dotaz, jak by mělo okolí pomáhat svým blízkým, kteří mají roztroušenou sklerózu: "V začátku je to chaos a jde hlavně o tu blízkost a ochotu vyslechnout, nebránit průchodu emocí, ale pohlídat bezpečné hranice a postupně povzbuzovat, motivovat k rozumnému uchopení situace. Informovanost zvyšuje důvěru v lékaře, v léčbu i v sebe, protože nejdůležitějším a nejmocnějším hráčem celé partie je sám nemocný a je potřeba ho dostat do hry. Každá událost, která otřese jedincem, rozkmitá i členy rodiny. Jenže každý člen rodiny má své tempo, takže mohou být rozfázovaní-někdo je ještě ve fázi šoku a popření, druhý už nabral sílu a je ve fázi řešení. Je třeba se vzájemně respektovat a počkat na sebe. Dlouhodobě je velmi důležité sjednocení a jasná komunikace."

Pro všechny strany je důležitá především informovanost o nemoci, tu mohou pacienti i jejich blízcí získat od ošetřujících lékařů neurologů, nebo u pacientských organizací, které sdružují pacienty s RS a kam si mohou přijít pro radu či pomoc. Důležité může být také setkání s člověkem, který se s roztroušenou sklerózou také potýká. Sdílené zkušenosti mohou vést k dalším poznatkům a ty zase k hledání východisek a cest, jak se naučit s nemocí žít. Psychoterapeutka upozorňuje také na to, že někdy je péče okolí spíše na škodu. Tomu je tak v momentě, kdy je přehnaná a nemocný pak rezignuje na vlastní snahu něco ve svém životě změnit, snažit se a nemoc přijmout. To pak vede k apatii a k tomu, že si pouze nechá zajišťovat servis od ostatních. Diagnózou nemoci však život nekončí, důležité je nestranit se, ale naopak snažit se o zapojení a navzdory nemoci stále žít naplno a neochuzovat se o zážitky. Je dokázáno, že pacienti s RS, kteří např. sportují nebo se věnují i nadále aktivitám, pomocí kterých se rozvíjí, se s nemocí sžívají lépe než ti, kteří nejsou ochotní vrátit do svého života aktivitu. Vše chce samozřejmě svůj čas, pacienti i jejich blízcí se musí s nemocí vyrovnat a brát ji jako samozřejmou část jejich života, pak je možné žít s ní v symbióze.

O Roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza je onemocnění centrální nervové soustavy (CNS). Slovo „skleróza“ pochází z řeckého skleros, což znamená tuhý. Roztroušená proto, že v CNS vznikají roztroušená ložiska (plaky) o velikosti několika milimetrů až centimetrů, která jsou rozeseta v bílé hmotě mozku a míchy. V těchto ložiscích dochází k rozpadu obalů nervových vláken, tvořených myelinem.

Projevy poškození nervových vláken
Poruchy hybnosti (50%) - třes horních a dolních končetin, těžkopádnost, špatný odhad vzdálenosti, problémy se sílou a koordinací pohybů, poruchy rovnováhy, závratě, potíže s chůzí, svalová slabost a atrofie...
Zrakové problémy (25%) – rozmazané či dvojité vidění, problémy s očním pohybem, bolesti za okem, snížení zrakové ostrosti, krátkodobé zamlžení, výpadky zorného pole, odlišné vnímání barev a další.
Poruchy citlivosti (15%) - necitlivost, mravenčení, brnění nebo mrazení, které se objevují na jakékoli části těla.
Potíže s řečí – nejčastěji se jedná o dysartrii, řeč může být například tzv. sakadovaná, špatně srozumitelná, výjimečně může dojít až ke ztrátě schopnosti mluvit
Poruchy svěračů - častá mikce, pocit neúplného vyprázdnění, inkontinence.
Únava (85%) – přechodná (provázející ataku onemocnění a spojená často se zvýšenou námahou, kterou je nutno vyvinout v případě narušení některých nervových drah), dlouhodobá (objevuje se i v klidu).
K těmto projevům se přidávají psychické problémy (deprese, rozmrzelost, únava, výkyvy nálad a celková emoční labilita) a poruchy soustředění.

Více informací na www.rskompasplus.cz.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Jak mohou nejbližší pomoci pacientům s chronickým onemocněním? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »