Polyvinilchlorid - efektní a přizpůsobivý

28.7.2008 | Redakce Hyperbydlení.cz | Projekty | Komentářů 0 |

Kdeže je konec někdejšího nevzhledného podlahového materiálu, kterým hýřily naše domácnosti ještě před dvaceti lety! Moderní PVC krytina je lehká, odolná, pružná, cenově dostupná. Stejně jako například laminát umí napodobit širokou škálu přírodních materiálů, dřevem počínaje a dlažbou či kamenem konče. Nedělá jí problém kontakt s vodou, k jejím dalším přednostem patří rychlá montáž, dobrá údržba.

Polyvinilchlorid - efektní a přizpůsobivý - foto, Hyperbydleni.cz

PVC je odolné, jeho životnost je však přímo úměrně závislá na tloušťce použité krytiny. Ta by měla odpovídat typu a předpokládané zátěži interiéru: pokud jde o použití v domácnosti, doporučuje se minimální tloušťka 2 mm. PVC se vyrábí buď v klasických rolích o různé šířce, ve čtvercových formátech nebo jako lamely, které zdařile napodobují například parkety.

Heterogenní a homogenní

V souvislosti s užitnými vlastnostmi lze PVC rozdělit na homogenní a heterogenní. Rozdíl mezi nimi je hlavně v konstrukci: heterogenní podlahovina je vícevrstvá, takže při výrobě nabízí širší vzorovou škálu. Je měkčí a pocitově teplejší, rychleji se však prošlape na podkladovou šeď. Může být měkčená a tvrzená, přičemž pro bytové účely se hodí první z nich. Homogenní PVC může vzhledem a barevností připomínat linoleum, je kompaktní a probarvené v celé síle, takže je jistým způsobem i odolnější a eventuální ošlapání není patrné. Vlastnosti každého z materiálů (ať už jde o sílu nášlapné vrstvy, celkovou tloušťku, váhu, stupeň zatížení, hořlavost, antistatické vlastnosti a podobně) obsahuje technický list od výrobce. Na základě těchto údajů se pak rozhodujte pro konkrétní použití. Pomohou vám v tom piktogramy – označují jak oblast použití (bytová či občanská výstavba nebo objekty lehkého průmyslu), tak intenzitu namáhání (symboly panáčků). Čím jsou technické parametry krytiny lepší (čím je silnější a má stabilnější konstrukci), tím více a déle vydrží, ale je i dražší. 

Polyvinilchlorid - efektní a přizpůsobivý - foto, Hyperbydleni.cz

Královna kuchyní a koupelen

Odolnost proti vodě, mastnotě nebo dezinfekčním prostředkům, pochozí pohoda (měkkost nášlapu), elasticita, která je na jedné straně zárukou snadné pokládky a na druhé dokáže bez velké újmy ztlumit i pád těžkých předmětů, hygieničnost, snadná údržba. To jsou vlastnosti, které PVC krytinu předurčují k použití hlavně do kuchyní a koupelen. Krytina se však osvědčila i v ostatních prostorách bytu, díky možnosti vytvářet veselé vzory (kruhy, pruhy, číslice či písmenka) je PVC praktické například i pro dětské pokoje.

Polyvinilchlorid - efektní a přizpůsobivý - foto, Hyperbydleni.cz

Povrchové a barevné variace

Moderní trendy na poli bydlení splňuje kvalitní měkčený vinyl Novilon®, jehož sortiment se každoročně rozrůstá o nové vzory. V poslední době stoupl počet mechanicky embosovaných (vytlačovaných, plastických) vzorů, takže vzory získávají na plastičnosti, působí na pohled i na dotek, a to i v detailech, velmi autenticky. V nabídce se objevují i dezény jako merbau, mahagon či palma, které odrážejí stoupající oblibu exotiky. Stále však trvá rovněž obliba „selských“ prken v mnoha barevných variacích, ve vzhledu „dlažby“ lze najít i trendové velkoformátové či diagonální dlaždice nebo zámkovou dlažbu.  Klasické barevné odstíny obohatily tmavé až černé tóny. Zajímavé jsou nové imitace kamenného povrchu s žulovou strukturou doplněné perleťovými chipsy, pozornosti by neměla ujít ani kolekce s povrchovou úpravou Diamond Seal (zaručuje tvrdost, odolnost vůči otěru a trvanlivost) a zvýšenou hodnotou protiskluznosti aquagrip. V návaznosti na trendy směřující k výrobkům s větší tloušťkou došlo u některých druhů této krytiny k nárůstu (z původních 1,7 mm na 2,0 mm).

Polyvinilchlorid - efektní a přizpůsobivý - foto, Hyperbydleni.cz

Proti skluzu i oděru

Protiskluzná část na omak hladké podlahové PVC krytiny vychází z vrstvy vinylu obsahující v celé tloušťce tvrdá zrnka oxidu hlinitého a na povrchu karbid křemíku, jejímž podkladem je pružná mřížka ze skleněného vlákna. Při sešlápnutí plastického materiálu zrnka vystoupí na povrch, takže v suchu i za mokra působí proti sklouznutí. Po odkročení se krytina zase vrátí do původního stavu s hladkým povrchem, takže nic nebrání její snadné údržbě. Zmíněný obsah minerálů a elasticita materiálu jsou také nositelem odolnosti této PVC podlahoviny proti oděru, takže ani při nárazu těžkého a tvrdého předmětu nedojde k poškození krytiny. V případě defektu v důsledku extrémní bodové zátěže pádem předmětu s ostrým krajem lze „ránu“ v materiálu snadno a rychle opravit. V mokrých prostorech, kde se pohybujeme bosí, lze bezpečný pohyb zajistit také PVC podlahovinou s  povrch opatřeným nopy.

Polyvinilchlorid - efektní a přizpůsobivý - foto, Hyperbydleni.cz

Údržba a čištění PVC podlahových krytin

Obecně lze konstatovat, že na vzhledu PVC krytiny se může negativně projevit nejen mechanické poškození, ale i znečištění například inkoustem, barvou z propisovací tužky nebo předměty s pryžovým povrchem. Změnu barvy může u některých PVC krytin způsobit i dlouhodobé přímé působení slunečních paprsků. Podlahovinu není rozumné vystavovat také teplotám přesahujícím 80o C. Pro údržbu se nejlépe hodí speciální přípravky, méně už běžné saponáty.

Polyvinilchlorid - efektní a přizpůsobivý - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Polyvinilchlorid - efektní a přizpůsobivý zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »