Jak na umakartové jádro?

5.11.2010 | Lucie Sýkorová | Rekonstrukce | Komentářů 0 |

Převážná většina obyvatel České republiky žije v panelových domech, v nichž se v mnoha případech uchovala nevzhledná umakartová jádra. Jejich rekonstrukce budí zděšení nejednoho majitele panelového bytu, jelikož je všem jasné, že nastal čas kvalitních zděných koupelen.

Jak na umakartové jádro? - foto, Hyperbydleni.cz

 

Co že to vlastně je UMAKART?

V podstatě se jedná o obchodní značku pro umělý karton, tedy papír vytvrzený pomocí umělé pryskyřice. V kovovém konstrukčním rámu fungují umakartové desky jako stěny panelákových koupelen a často se s nimi setkáte, opět v paneláku i na WC. Jejich stáří se obvykle odhaduje minimálně na 20 až 25 let, což je na pováženou. Právě vinou umakartového jádra bývají sanitární interiérové prostory v panelácích hygienicky naprosto nevhodné. Kromě toho, že se zde tvoří bezpočet druhů plísní a hub, z pohledu moderního bydlení jsou bytová jádra naprosto nepraktická a tudíž i nevhodná.

 

Jak na umakartové jádro?, fotka
Jak na umakartové jádro?, fotka

 

Co nás nutí k rekonstrukci?

Proč se tedy vrhnout na rekonstrukci? Důvodů je hned několik. Během uplynulého času dochází v případě umakartového jádra ke zprohýbání, umyvadlo i WC se postupně uvolňují a celý systém se pak následně rozpadá. Větrání bohužel nestačí, pokud vůbec nějaké v panelákových garsonkách existuje, o zvukové izolaci pak ani nemusíme hovořit. Nejvhodnějším řešením je kompletní rekonstrukce bytového jádra. Doporučujeme z něj uchovat pouze šachtu se stávajícími instalacemi. Nebudete litovat, když se náhle ocitnete v čistém, voňavém a možná i větším prostoru, který se teprve teď může po právu pyšnit názvem koupelna.

 

Jak na umakartové jádro?, fotka
Jak na umakartové jádro?, fotka
Jak na umakartové jádro?, fotka

 

Pár rad pro úspěšnou rekonstrukci bytového jádra

Polovinu úspěchu vám zajistí kvalitně připravený projekt. Rozhodně se vám vyplatí, budete-li se zajímat i o sebemenší detaily a na všechno se důkladně informujete. I v případě, že se vám budou zdát vaše požadavky trochu nestandardní, nezdráhejte se je vznést, třeba dojdete k zajímavým kompromisům, nebo se ukáže, že je lze kompletně zrealizovat.

 

Jak na umakartové jádro?, fotka
Jak na umakartové jádro?, fotka

 

Důkladně se zaměřte na výběr obkladového materiálu, sanitární keramiky a baterie. Materiály si osahejte a pokud je to jen trochu možné, pak si na dlaždice zkuste stoupnout bosou nohou, to proto asbyste byli schopni posoudit, zda je vám příjemná na omak jak povrchová úprava, tak případné vzorkování. Mějte také přitom na paměti, že nejdražší nemusí vždy znamenat nejkvalitnější.

 

Jak na umakartové jádro?, fotka

 

Při výběru firmy se rozhodně vyplatí, sehnat si reference, porovnat realizace a ceníky a v nejlepším případě vsadit na doporučení dobrých známých, kteří již mají s rekonstrukcí bytového jádra patřičné zkušenosti.

 

Jak na umakartové jádro?, fotka

 

Zásadní je také smlouva a stavební povolení. Je dobré mít po ruce vždy několik kopií a originál pečlivě uschovat doma. V případě obou listin je veledůležité to, aby seděla jednotlivá data, termíny, údaje o provedených a chystaných prácích apod.

 

Jak na umakartové jádro?, fotka

 

Chystáte-li se tedy na rekonstrukci umakartového bytového jádra a nevíte jak na to, doufáme, že vám tento článek alespoň trochu pomohl se v této problematice zorientovat. Pamatujte, že je ale vždycky lepší, když se poradíte s odborníky, kteří vám rádi poradí a jistě vám i poskytnou mnohé varianty pro inspiraci.

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: modern-decors.com, home.vicnet.net.au, interi0r.com

Související články na Living.cz:

Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo

Topné panely - obraz i socha vám doma zatopíDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Jak na umakartové jádro? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »