Schody pod střechou

13.4.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Schody | Komentářů 6 |

V prostorných půdních vestavbách nebo střešních nástavbách se přímo nabízí mezonetové řešení, které se rozhodně neobejde bez schodiště. Točité, segmentové, bočnicové, atypické - právě některý z těchto typů se může zdát praktickou a zároveň dekorativní či dokonce designovou součástí prostoru pod střechou.

Schody pod střechou - foto, Hyperbydleni.cz

Vysoký prostor pod střechou dává šanci rozložit plochu podkrovního bytu do dvou úrovní, ne vždy to však znamená, že si stavebník může dovolit rozmáchnout se tak, jak by chtěl. Schodiště je nutné přizpůsobit aktuálním dispozicím, ovšem i když například musíme počítat doslova s každým centimetrem, neznamená to, že by výsledek musel vypadat v duchu hesla „z nouze ctnost“. Moderní technologie současnosti navíc umožňují při řešení tohoto stavebního prvku nové přístupy. Schodiště musí být pevné, odolné vůči mechanickému namáhání a pohodlné, ale zároveň estetické, nemělo by zabírat příliš mnoho cenného prostoru a nemělo by investora finančně vyčerpat. Nejodolnější jsou samozřejmě schodiště betonová, s mohutnou nosnou - většinou železobetonovou - konstrukcí, ovšem tudy asi cesta ke vhodnému schodišti pod střechou nepovede. Tady budou lépe vyhovovat lehké konstrukce, často v nezvyklých kombinacích materiálů. Je-li produkt výsledkem práce šikovného designéra a poctivého výrobce, vždy přinese nejen požadovanou funkci, ale i estetickou hodnotu. Je logické, že – až na výjimky – bývají schodiště v prostorách pod střechou otázkou výroby na zakázku.  

Zatočte s prostorem

Nejrozšířenějším typem montovaného schodiště jsou schody vřetenové.
Točité schodiště je z hlediska úspory místa nejvhodnější, přesto na malém prostoru dokáže sehrát velkou roli. Pokud jde o materiály, oblíbené jsou kov (konstrukce) a dřevo (nášlapné plochy), vybírat ovšem lze i z jiných, až po kámen, sklo nebo ocel. Lez k nim využít i většinu druhů a provedení zábradlí.

Schody pod střechou - foto, Hyperbydleni.cz

Hravé segmenty

Jak už napovídá název samotný, segmentové schodiště se skládá z jednotlivých dílů (segmentů), s nimiž si při jeho realizaci pohrát přesně v duchu možností, velikosti a koncepce interiéru, tedy poskládat si je do vyhovujícího tvaru. Nejčastěji používanými typy segmentových schodišť jsou tvary “L“ nebo “U“. V užívaných materiálech nejsme opět výrazně omezeni, dá se říci, že prakticky vůbec. Ve standardní nabídce materiálových provedení snadno vybereme ze dřeva, kovu nebo zajímavých kombinací.

Schody pod střechou - foto, Hyperbydleni.cz

Bočnicová varianta

Lehké, vzdušné a designově zajímavé – všemi těmito přívlastky lze pravdivě charakterizovat interiérové bočnicové schodiště. Jeho nesporným kladem a hlavní výhodou je systém vlastního zabudování. Chceme-li se vyvarovat nosných a těžkopádně působících schodišťových konstrukcí, pak právě bočnicové schodiště nabízí kompenzaci všem, kteří vyžadují zachování vzdušnosti a elegance v prostoru, ovšem při důsledném dodržení kvality a funkčnosti. Schodiště je kotveno k nosné zdi, takže další nosné systémy se u tohoto typu schodiště neužívají.

Schody pod střechou - foto, Hyperbydleni.cz

Zábradlí dominantou

Zábradlí může styl schodiště podtrhnout a zdůraznit, dokonce posunout o úroveň výše, ale také ho nenávratně pokazit. Výběru tvaru a provedení zábradlí je tedy hodné té největší pozornosti. Ovšem tento prvek nehraje pouze roli estetickou, ale i bezpečnostní, navíc významně ovlivňuje i pevnost výsledné konstrukce. Zábradlí může sestávat stejně tak ze standardních součástí – kovu a dřeva - jako z luxusních nerezových dílců s kartáčovaným (matným) nebo leštěným povrchem. Nejčastěji používaným typem zábradlí je zábradlí tvořené svislými sloupky s podélnou výplní ocelovými dráty, se dřevěným nebo kovovým madlem.

Schody pod střechou - foto, Hyperbydleni.cz
 

Schody pod střechou - foto, Hyperbydleni.cz
 

 

Schody pod střechou - foto, Hyperbydleni.cz

Schody pod střechou - foto, Hyperbydleni.cz
 

 

 

 

 

 

Text: Alena Müllerová, Foto: JAP, KMK Design

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Lolanita: Ahoj, taky máme skvělou...< Odpovědět

jitulinka: dobrý den, potřebuju...< Odpovědět

belisa: o vytahovacím schodišti jsem...< Odpovědět

viktor: připojuju se, máme taky...< Odpovědět

melisamelisa: chtěla bych se připojit do...< Odpovědět

eliadendro: Ráda bych se s vámi podělila...< Odpovědět

počet příspěvků: 6

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »