Široké uplatnění keramické dlažby (1.díl)

20.10.2010 | Lucie Sýkorová | Stavební technologie | Komentářů 1 |

Dávno již minuly ty doby, kdy se s keramickou dlažbou počítalo jen coby s podlahovou krytinou koupelny na WC. Dlažba se díky moderním technologiím dostává do celého interiéru a spotřebitelé tak mohou u této staronové podlahové krytiny obdivovat jak její odolnost, tak i estetický vzhled. V tomto seriálu se budeme věnovat právě „dlažbové problematice“.

Široké uplatnění keramické dlažby (1.díl) - foto, Hyperbydleni.cz

 

Kam s dlažbou

Využití dlažby je skutečně široké. Převážně se tento druh podlahové krytiny hodí do menších prostor, které dokáže opticky zvětšit. Pochopitelně se dnes vyrábí množství barev a dekorů, a to i v tmavých odstínech. Ty jsou vhodné především do větších prostor, ale je také dobré myslet na to, že na tmavých, například lesklých černých dlaždicích jsou nečistoty, šmouhy a jiné nepříjemnosti výrazně viditelné, což si samozřejmě žádá častou údržbu. Při nákupu dlaždic bychom neměli zapomínat na rezervu pro prořez vzoru, který by měl správně navazovat na aplikovaný vzorek. Rezerva také poslouží při výměně poškozených kusů.

 

Široké uplatnění keramické dlažby (1.díl), fotka

 

Tento druh podlahové krytiny nalézá uplatnění především v interiérech, jež zatěžuje vyšší stupeň vlhkosti, a také v místnostech náročnějších na údržbu. Tyto parametry nalezneme například ve vstupní hale, na chodbách, v předsíních i suterénech, a také technických místnostech. Dlažba se dnes vyrábí i v mrazuvzdorné úpravě, díky níž ji lze položit do lodžií, zimních zahrad nebo do sklepních prostor Vašeho domku. Nepatříte-li mezi průkopníky linolea a umakartu, pak si jistě nedokážete představit koupelnu, či WC bez kachlových obkladaček. Konec konců jejich životnost je skutečně nepřekonatelná - pochopitelně při správné údržbě a zacházení. Neupustíme-li tedy těžký a ostrý předmět, například kovadlinu, na kachlovou dlažbu, můžeme se z jejího užívání těšit, třeba i desetiletí.

 

Široké uplatnění keramické dlažby (1.díl), fotka

 

Rozhodování a vybírání

Při výběru je dobré se vybavit rozpisem a nejlépe i plánkem s nákresem ploch, které chcete obkládat. Ve většině prodejen Vám dnes spočítají spotřebu a poradí i s jakou výměrou rezervy pro případnou potřebu výměnu dlaždic byste měli počítat. Rozhodně neprohloupíte, pokud si uschováte obal s číslem odstínu a kalibrace pro případ, že za nějakou dobu budete, po vyčerpání rezervy, potřebovat pár metrů dlažby dokoupit.

 

Široké uplatnění keramické dlažby (1.díl), fotka

 

Takovou keramickou dlažbu si rozhodně dokáže člověk položit i sám. Stačí na to středně zručný amatér, dobrá řezačka, představivost a trpělivost. Ačkoliv se do pokládky pustíte sami, přece jen budete potřebovat nějaké ty lepicí hmoty a kompletní směsi, které je dobré koupit u odborných prodejců. Tam by Vám také měli podat k výrobku instruktáž, jaké jsou potřebné poměry při míchání a ředění vodou.

 

Široké uplatnění keramické dlažby (1.díl), fotka


 
Tipy, které oceníte při nákupu dlaždic

- Při odhadu celkové spotřeby je dobré počítat s prořezem materiálu zhruba 5–10%.
- Před zakoupením si zkontrolujte shodnost číselných údajů výrobní série na krabicích, abyste si byli jisti, že skutečně zaplatíte za dlažbu stejných rozměrů i barevného odstínu, jaký jste si vybrali.
- Výběr dlažby přizpůsobte odhadu na použití. Do vysoce zatěžovaných prostor volte otěruvzdornou a tvrdou dlažbu
- Ověřte si konkrétní použití dlažby u prodejce, neboť například označení mrazuvzdorná, nemusí nutně znamenat, že dlažbu lze použít do venkovních prostor.
- Podle druhu dlažby vybírejte lepidlo i spárovací hmotu. Například do míst s výkyvy teplot jsou vhodné flexibilní spárovací hmoty i lepidla.
- Lepidla a spárovací hmoty se vždy vyplatí kupovat dohromady tak, aby se k sobě hodily.
 

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Veronika Raubicová: Dobrý den, moc se mi líbí...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »