Široké uplatnění keramické dlažby (2.díl)

22.10.2010 | Lucie Sýkorová | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Ve druhé části miniseriálu o dlažbách se zaměříme například na jednotlivé parametry dlaždic a jejich povrchové úpravy.

Široké uplatnění keramické dlažby (2.díl) - foto, Hyperbydleni.cz

 

Kvality dlažby - proč jsou tak mimořádné

O základních přednostech dlažby, jakými jsou například dlouhá životnost a snadná údržba, jsme si řekli již v první části. Těmito dvěma aspekty však výhody dlažby nekončí. Moderně vyráběné dlaždice jsou také odolné proti požáru a některé nejkvalitnější druhy dlažby mají co do kvality srovnatelné vlastnosti i s tak odolným materiálem, jaký, je například žula či jiné odolné horniny, pochopitelně přírodního rázu. Je to právě materiálová pestrost, která má za následek boom v růstu obliby dlažby na současném trhu. Tuto popularitu ještě umocňuje stále se rozšiřující nabídka dekorů, vlastností a barevných provedení. Už z názvu je patrné, že se keramická dlažba vyrábí z keramického materiálu. Všechny tyto keramické slitiny se skládají z hlíny, písku a živočišných, případně jiných přírodních materiálů. Po úpravě jsou tyto materiálové směsi tvarovány lisováním nebo tažením. Nakonec se vypalují při teplotě 1000, až 1300 stupňů Celsia. Rozdílné vlastnosti dlaždic jsou potom následkem byť jen sebemenších změn v technologickém procesu tvorby. To je tedy tím hlavním důvodem, kvůli němuž se mohou dlaždice různých šarží lišit, například v rozměrech a odstínech barevnosti. Právě proto se také vyplatí si dobře přepočítat, kolik dlaždic bude na daný obklad potřeba a nakoupit je tak najednou.

 

Široké uplatnění keramické dlažby (2.díl), fotka

 

Materiálové parametry

Pro dlažbu jsou důležité vlastnosti, jako je odolnost proti mrazu a otěruvzdornost, která je určována normami do jednotlivých stupnic. Tyto stupnice jsou označovány písmeny PE, přičemž PE1 je nejnižší stupeň odolnosti a PE5 označuje nejotěruvzdornější dlažbu, která se hodí pro extrémně namáhané prostory. Pro mrazuvzdornost žádná stupnice není. Postačí, když při koupi zohledňujeme to, kam dlažbu použijeme. Neopomenutelným parametrem hodnocení dlaždic je odolnost proti uklouznutí a smyku. Takzvanou protiskluzovou úpravu oceníme nejen u bazénů a v saunách, ale také v koupelnách a kuchyních. Zvolíme-li dlažbu jako podlahovou krytinu schodů či přístupu do domu, pak se také vyplatí zvolit protiskluzovou úpravu materiálu. Dále členíme dlažbu podle tvrdosti. Stupeň tvrdosti materiálu přímo souvisí s jeho odolností, a proto tedy obkladové prvky nevyžadují takový stupeň tvrdosti, jako například dlažba.

 

Široké uplatnění keramické dlažby (2.díl), fotka
Široké uplatnění keramické dlažby (2.díl), fotka

 

Na povrchu záleží

Základní povrchové členění skýtá neglazovanou a glazovanou strukturu. Neglazované druhy dlaždic mohou být režné nebo leštěné a mají nasákavý, či nenasákavý střep, kterým disponují takzvané vysoce slinuté dlaždice, blížící se svými vlastnostmi porcelánu. Nasákavý střep má tím větší schopnost absorpce vody, čím vyšší počet pórů je v něm obsažen. Glazované dlaždice pokryté glazurou získávají díky ní vyšší tvrdost a mění vzhled, například stupeň lesku, barevnost, odstín i dekor. Stupeň lesku dále dělí dlaždice na lesklé, pololesklé, matné a polomatné. Vypalují se jednou - tedy střep a glazura současně, dvakrát - glazura se vypaluje na již vypálený střep, nebo třikrát - na vypálenou glazuru se nanáší speciální dekorace. Glazované druhy dlažby mají obecně nižší otěruvzdornost, a nehodí se proto do prostor s vysokou zátěží.

 

Široké uplatnění keramické dlažby (2.díl), fotka

 

Obkladačky, nebo podlahovky?

Obkladové dlaždice, takzvané „obkladačky“, jsou určeny především na stěny koupelen a kuchyní. Pro tyto potřeby jsou nejčastěji používány dlaždice jemné a nepříliš tvrdé, obvykle glazované, různých dekorů a barev. Prim hrají jednoznačně čtvercové a obdélníkové tvary. Na popularitě nabírají ovšem také tvary kosoúhelníků, trojúhelníky i mnohoúhelníky. Rozměrové rozlišení je odvozeno od centimetrů, například mozaiky, až po několik desítek centimentů. Tato rozmanitost, ať už tvarová, či rozměrová, poskytuje bezpočet možností v kombinování dlaždic. I tady ale platí, že méně bývá více. Neglazované kameninové dlaždice se obvykle používají na pokládku podlahy. Jejich hlavní zbraní je vysoká odolnost vůči mechanickému namáhání a také zátěžeschopnost. Nejkvalitnější slinutá dlažba, o níž jsme se zmínili v předchozím díle, však skýtá vysokou náročnost při práci a manipulaci s ní.

 

Široké uplatnění keramické dlažby (2.díl), fotka

 

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Široké uplatnění keramické dlažby (2.díl) zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »