Široké uplatnění keramické dlažby (3.díl)

25.10.2010 | Lucie Sýkorová | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Závěrečný díl našeho miniseriálu o dlažbách zasvětíme přímo samotné pokládce této podlahové krytiny a také problémům, které mohou případně vzniknout.

Široké uplatnění keramické dlažby (3.díl) - foto, Hyperbydleni.cz

 

Máme vybráno i nakoupeno, tak hurá na to

Každý ostřílený kutil mi jistě dá za pravdu, že se v každém případě vyplatí dvakrát měřit a jednou řezat, a to i v případě, máme-li již za sebou nějaké ty zkušenosti. Zkrátka nejste-li skutečný profesionál, rozhodně neprohloupíte, pakliže si celou technologii pokládky vyzkoušíte nanečisto. Vyberte si kousek prostoru, který nebude vidět, protože jej bude například zakrývat kus nábytku, nebo si celý proces vyzkoušejte na kusu nějaké desky, úplně odděleně. Uvidíte, že pokud se nějaká ta chybička najde, pak se stejné chyby jistě vyvarujete, až do toho půjdete takříkajíc naostro. Posuzujeme-li u dlaždic faktory, zda bude umístěna uvnitř, či venku a jaká bude její zátěž, měli bychom dbát i na kvalitativní vlastnosti cementového lepidla. Zohledňuje se skutečnost, zdali se dlažba vystaví domovní, či venkovní teplotě, nebo například má-li mít vlastnosti schopné odolávat úplnému mrazu. Kvalitnější lepidla jsou doporučována i na málo pórovité podklady, jako například původní dlažba. Podle doporučení odborníků je ideálním podkladem pro pokládku dlažby dobře vyzrálý betonový základ. Pochopitelně zarovnaný.

 

Široké uplatnění keramické dlažby (3.díl), fotka

 

Způsoby pokládky

Při umísťování dlaždic je zásadní, jaký postup si zvolíme. Na tom závisí i náročnost práce. Vynecháme-li varianty náročnější mozaiky s různými velikostmi dlaždic, nabízí se tyto varianty.

 - Pokládání rovnoběžně s obvodovými zdmi, přičemž dlaždice nejsou přesazeny. Je to jednodušší varianta, při níž nebudeme muset u krajů tolik měřit a řezat.
- Pokládka rovnoběžně s obvodovými zdmi, přičemž jednotlivé řady dlaždic jsou přesazeny navzájem. Tehdy nás čeká více měření i řezání.
- Dlaždice jsou pokládány po úhlopříčce. Náročnější pro dokončování u zdi, zárubní, rohů a podobně.
- Úhlopříčně pokládané dlaždice jsou vůči sobě přesazovány. U krajů, v rozích či u dveří je třeba hodně přemýšlet, měřit a dlažbu přesně vyřezávat.

 

Široké uplatnění keramické dlažby (3.díl), fotka

 

Co k tomu budeme potřebovat

Jak se ukázalo, budeme muset často jednotlivé části dlaždic řezat. U profesionálních řemeslníků můžeme vidět specializovaný přístroj na štípání dlažby. Ten si však pořizovat nemusíte. Bohatě postačí úhlová bruska, známá mezi kutily jako takzvaná flexa. Než ale začnete řezat, ze sypké směsi a vody si namíchejte lepidlo podle návodu na obalu. Lepidlo nanášíme speciálním hladítkem s ozubeným okrajem pod úhlem zhruba 45 stupňů k podlaze. Zoubková výška zaručí přesnost nanášené vrstvy a ke všemu vytvoří ve vrstvě lepidla zvrásněný profil. Teprve na takto připravený povrch pokládáme dlaždice. Do spár strkáme v průběhu pokládky vymezovací křížky z umělé hmoty, aby mezery mezi dlaždicemi byly stejnoměrné.

 

Široké uplatnění keramické dlažby (3.díl), fotka

 

Okrajové problémy?

Po chvilce Vám na volné ploše začne práce rutinně odsýpat. Nezapomínejte ale, že dlaždicí vytlačené lepidlo od spáry musíte odstranit. I v tomto případě pomohou vymezovací křížky. Problémy mohou nastat, když se dostaneme k okrajům. Na dlaždici pak musíme změřit a obkreslit vytvořené zbytky ploch. Vzniklý tvar potom vyřízneme pomocí brusky. Samotné spárování naší dlažby potom provádíme zhruba tři dny po samotném obložení. Spárovací hmotu je nutné před použitím, v patřičném poměru, smíchat s vodou. O odstranění vymezovacích křížků můžeme tedy konečně nanášet připravenou směs, nejlépe pomocí špachtle. Dobrou investicí je zakoupení spárovací hmoty, odolné proti plísním, tmavnutí a vlhkosti. Spáru můžeme setřít vlhkou houbou, nebo hadříkem již po několika minutách. Tímto omýváním také nakonec naše dílo očistíme od šmouh a otisků prstů. Pak teprve bude dílo dokonáno a Vy se můžete hrdě kochat svým umem. Pochopitelně, že je dobré nechat vše několik hodin uležet, takříkajíc „nechat si sednout“. Pokud tedy dodržíte všechny zásady, zmiňované v našem seriálu, jistě se vyhnete zbytečnému rozčilování kvůli vzniklým defektům a potížím.

 

Široké uplatnění keramické dlažby (3.díl), fotka

 

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Široké uplatnění keramické dlažby (3.díl) zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »