Vsaďte na ekonomiku stavby

8.8.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Stavba rodinného domu je vždycky velkou investicí. Není divu, že všichni hledáme co nejekonomičtější přístup a snažíme se ušetřit, pochopitelně bez újmy na kvalitě materiálů a prací. Další prostor pro úspory přinášejí nové možnosti zlevňující užívání domu. Zejména pokud jde o spotřebu energií.

Vsaďte na ekonomiku stavby - foto, Hyperbydleni.cz

 

Pořízení vlastního rodinného domu je rozhodnutí, jehož důsledky poneseme po mnoho dalších let. Nejen například kvůli dlouhodobému splácení hypotéky, kterou je rozumné „stlačit“ na minimum a orientovat se na co nejnižší prvotní investici do stavby. Podstatné je, aby i materiály a vlastní provedení domu odpovídaly zvolené strategii: v duchu hesla „nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci“ je nutné šetřit na správném místě. Totiž to, co mnohdy vypadá úsporně z hlediska prvotní investice při výstavbě, se může pěkně prodražit při vlastním bydlení. Naštěstí si to uvědomují i výrobci stavebních materiálů a dodávají na trh produkty, které takový přístup umožňují.

 

Vsaďte na ekonomiku stavby, fotka

 

Správný typ domu

Prvním důležitým krokem je rozhodnout se pro adekvátní druh domu. Od této volby se totiž odvíjejí nejen celkové náklady na výstavbu objektu, ale především pak na jeho vytápění. právě na kvalitě, vhodnosti a také kompatibilitě zdicího systému závisí spokojenost s budoucím bydlením. Zdivo je totiž jediným prvkem, který už nelze během užívání domu vyměnit.

 

Vsaďte na ekonomiku stavby, fotka

 

 Na výběr jsou dnes už poměrně známé varianty staveb: energeticky standardní, úsporná, nízkoenergetická a pasivní. Chcete-li náklady na výstavbu skutečně snížit na minimum, je nejlepší vsadit na energeticky standardní dům. Při jeho provozu ovšem musíte brát v úvahu vyšší finanční nároky na vytápění. Proto stojí za úvahu, zda si raději nepřiplatit na kvalitnější zdivo (náklady na zdivo totiž činí pouze 8 – 10 % z celkové investice do výstavby celého domu) a pořídit si energeticky úsporný či rovnou nízkoenergetický dům.V případě správného výběru cihel lze i nízkoenergetický dvoupodlažní dům postavit pouze z jednoplášťového zdiva a hned v této fázi ušetřit eliminací investice do zateplení. Navíc náklady na vytápění budou velmi malé, k příjemným bonusům patří i dlouhá životnost fasády.

 

Vsaďte na ekonomiku stavby, fotka

 

S výpočty pomohou chytré pomůcky

Děsí vás pojmy jako tepelný odpor zdiva či součinitel prostupu tepla zdivem? I pokud patříte k nezasvěceným do odborných termínů, můžete si sami správně zvolit stavební materiál tak, aby odpovídal stanoveným finančním nárokům na stavbu i následné vytápění objektu. Velmi jednoduchou a rychlou orientaci umožňuje například moderní pomůcka POROmetr (dostupný na www.porometr.cz), která nabízí přehled všech cihel jednoho výrobce vhodných pro výstavbu obvodového zdiva. Díky ní lze rychle získat celkové srovnání energetické náročnosti objektu postaveného z různých typů cihel, informace o nákladech na vnější zdivo a cenu hrubé stavby (bez nákladů na základovou desku a přípojky). Stačí v odkazu „Výpočet nákladů na stavbu“ vybrat typ zvoleného domu. Celkovou cenu za pořízení hrubé stavby i dílčí výdaje za cihly a práci zedníka lze odezřít z přehledného grafu mapujícího výdaje na stavbu.

 

Vsaďte na ekonomiku stavby, fotka

 

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Ytong, Velox, WienerbergerDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Vsaďte na ekonomiku stavby zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »