Kompozit, materiál budoucnosti

1.2.2012 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Vlastnosti a vzhled umělého kamene, jemuž se také říká kompozitní, otevírají nové možnosti při navrhování nejen interiérů. Díky nim totiž tvůrci mohou realizovat i své nejodvážnější představy. Prostoru tím dodají hravost a originalitu.

Kompozit, materiál budoucnosti - foto, Hyperbydleni.cz

 

Podle kreativních výsledků jichž dosahují zejména mladí tvůrci, je kompozitní materiál v podstatě bez hranic. Ostatně, už jsme vám v loňském roce představili byt roku 2050 od Karima Rashida, prezentovaný na týdnu designu 2010 v Miláně, který je kompletně z kompozitu. Ať už se podíváte do kterékoliv části obytného prostoru, všude najde umělý kámen uplatnění. Umí na sebe vzít podobu stejně tak obkladu stěn, jako sanitárních produktů, kuchyňské desky, nábytku, svítidla či krbu na biolíh.

 

Kompozit, materiál budoucnosti, fotka

 

Přizpůsobivost a kreativita

Výchozími surovinami k výrobě moderních kompozitů jsou drti přírodního kameniva, minerály, barviva a pojiva v například v podobě akrylátové nebo polyesterové pryskyřice. Výsledný materiál je pak dokonalou napodobeninou kamene, například žuly nebo mramoru, a to nejen co do struktury, ale i z hlediska barevnosti. Vzhledem ke svým vlastnostem je však přírodninu nejen zastoupit, ale i překonat. Jeho aplikace závisí na způsobu výroby a hlavně na poměru použitých surovin. Těm, které obsahují 90% přírodních složek, dovolují dostupné technologie získat pouze podobu desek, jež se nejčastěji používají k realizaci kuchyňských pracovních desek, obkladů a dlažeb stěn, podlah či k aplikaci na schodišťové stupně a parapety. Materiály charakteristické menším obsahem přírodnin a větším podílem pojiv jsou schopny tepelné proměny do nejrůznějších tvarů a bezespárové aplikace. Vedle „kamenných“ dekorů jsou homogenní kompozity na trhu také v pastelových variantách, se žilkováním nebo se třpytkami, příměsi skla umožňující produkovat i materiály průsvitné. Strukturu i barvu lze nechat na zakázku přizpůsobit konkrétním podmínkách aplikace, předpokládané funkčnosti i charakteru interiéru.

 

Kompozit, materiál budoucnosti, fotka

 

Připraven k rozletu

Křídla dostává kompozitní kámen zejména díky sofistikovaným technologiím, jež jsou vstřícné nejen k prosté kombinaci jednotlivých dekorů a barev. Vrstvy materiálu lze slepovat, výsledné „sendviče“ se zajímavými efekty na hranách je pak možné ještě dál upravovat apříklad drážkováním nebo zaoblit. Velmi působivé je však zejména laserové gravírování, díky němuž vznikají různé vzory. Skvěle vypadá také kompozit „intarzovaný“ kovovými, dřevěnými nebo skleněnými prvky. Materiál s příměsí skla je v tenké vrstvě propustné pro světlo použít i k výrobě svítidel či jiných průsvitných prvků, jejichž efekt je založený na podsvícení. Umělý kámen zkrátka představuje univerzální tvárnou hmotu vhodnou k jakémukoliv použití v interiéru.

 

Kompozit, materiál budoucnosti, fotka

 

Snadná údržba

Všechny typy kompozitního kamene (Technistone®, Corian, Kerrock, Fragranit, Silgranit, Luisigranit, Staron, Varicor, Hi-macs atd.) jsou neporézní a nenasákavé, takže neabsorbují žádné tekutiny včetně ovocných šťáv, olejů či barviv, rezistentní jsou i vůči pachům. Velmi přínosná je i snadná hygiena, bez rizika usazování nečistot. Výsledek umocní bezespárovost tepelně tvarovatelných kompozitů. Nelze však tvrdit, že by materiál byl naprosto bezúdržbový: běžné zašpinění lze zvládnout saponátovým nebo mýdlovým roztokem. Kompozity s nižším obsahem přírodních složek jsou také háklivější na přílišné horko, rozpálené hrnce nebo elektrické spotřebiče na nich mohou zanechat stopy. Poškozená místa je však možné snadno opravit, na drobné defekty se stačí vyzbrojit klasickým abrazivním čističem.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Corrian, Hi Macs, Hotel Puerta AmericaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Kompozit, materiál budoucnosti zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »