Průzkum agentury Emnid – většina majitelů domů si není vědoma rozdílů v kvalitě pórobetonu

10.9.2014 | Tisková zpráva | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Pórobeton se v České republice používá při stavbě domů již po celá desetiletí. Je proto překvapivé, že 69 procent majitelů domů neví, že existují dva typy tohoto stavebního materiálu – bílý a šedý – a že jsou mezi nimi zásadní rozdíly. Takový je závěr z reprezentativního průzkumu realizovaného agenturou Emnid mezi majiteli domů pro výrobce stavebních materiálů Xella. Společnost Xella, výrobce Ytongu, v současné době představuje svou celorepublikovou kampaň, v níž informuje o rozdílech v kvalitě pórobetonu.

Průzkum agentury Emnid – většina majitelů domů si není vědoma rozdílů v kvalitě pórobetonu - foto, Hyperbydleni.cz

Více než 80 let se bílý pórobeton vyráběl zejména z přírodních surovin, jako jsou písek, vápno, cement a voda. V devadesátých letech se na trhu objevila jeho šedá verze. V tomto levnějším stavebním materiálu se písek nahradí popílkem, vedlejším průmyslovým produktem, který vzniká při spalování uhlí.

Většina majitelů domů si není vědoma těchto rozdílů. Z 383 respondentů, dotazovaných průzkumnou agenturou Emnid na konci května 2014, jen třetina (31 %) ví, že existují různé druhy pórobetonu. Navíc ani v této malé skupině informovaných zákazníků neví všichni, že šedý pórobeton obsahuje elektrárenský popílek. Přibližně 26 % prohlásilo, že si toho není vědomo.

“Rozhodnutí, zda pro stavbu vybrat tento či jiný druh pórobetonu, ovlivňuje řada faktorů,“ říká Petr Král, vedoucí marketingu Xella CZ. „Nicméně průzkum též ukazuje, že pouze malá část majitelů domů je dostatečně informována o složení stavebních materiálů dostupných na trhu. Je zřejmé, že musíme zákazníkům dát více informací o rozdílech v produktech obecně, a o bílém pískovém pórobetonu zejména.“

Při výrobě Ytongu, kvalitního bílého pórobetonu, používá společnost Xella zejména přírodní materiály, které současně podléhají přísné kontrole kvality. A tato důkladná péče se vyplácí. Stavby, v nichž byl použit Ytong, mají prokazatelně dlouhou trvanlivost a zajišťují také jedny z nejlepších tepelněizolačních vlastností na trhu. A navíc, tento konstrukční systém nabízí dokonale přesné prvky, které se používají na exteriérové a interiérové zdi, střechy a stropy. To znamená, že stavební práce postupují rychle a úsporně. Tepelněizolační vlastnosti Ytongu zajišťují příjemné klima, které prospívá zdraví.

Cena, kvalita, zdraví – nebo povědomí o značce? V rámci průzkumu se Xella zajímala i o to, která kritéria majitelé zohledňují při koupi stavebních materiálů. Výsledek ukázal, že vedle nákladů, které uvedlo 75 % respondentů, je též velmi důležitá kvalita materiálu. Přitom je ale zajímavé, že se zákazníci nezajímají o složení, což vypovídá i o nevědomosti přítomnosti elektrárenského popílku v šedém pórobetonu. Přibližně 72 % respondentů uvedlo kvalitu jako rozhodující faktor. Lidé s vyšším vzděláním více zohledňují poměr ceny a výkonu. Respondenti s vysokoškolským vzděláním se více zaměřují na kvalitu (88 %) než na cenu (72 %).

Naproti tomu kladou majitelé domů menší důraz na zdravé životní podmínky. Pouze 28 % respondentů říká, že tento aspekt zohlednilo při nákupu stavebních materiálů. Petr Král ze společnosti Xella CZ vysvětluje: „Mnoho spotřebitelů spojuje téma zdraví zejména s výživou a sportem, znají například velmi dobře složení různých druhů potravin nebo oděvních materiálů. Složením stavebních materiálů, z kterých je postaven jejich domov, se naopak dosud výrazně nezabývali. Nicméně i tento přístup se začíná měnit. Zejména rodiny s dětmi a lidé trpící alergiemi se zajímají o to, jak vytvořit prostředí bez dráždivých prvků. A právě pro ně je důležité, že náš stabilní pórobeton z přírodních surovin neobsahuje žádné nebezpečné látky nebo chemická aditiva, eliminuje vznik plísní a poruch konstrukce, není jej nutné zateplovat a dům tak stále dýchá. Doslova od sklepa až po střechu z jednoho materiálu tak nabízí ty nejlepší podmínky pro trvale příjemný život za zdmi jejich domů.“

Společnost Xella se v rámci své kampaně zaměřuje i na informační osvětu vysvětlující rozdíly mezi jednotlivými druhy pórobetonu a je otevřena širší diskuzi s veřejností na toto téma. Ve spolupráci s uznávanými odborníky z řad architektů a lékařů spustila své stránky www.vimzcehostavim.cz, kde je připravena zodpovědět četné dotazy týkající se této problematiky, jako např. dosud velmi podceňované téma syndromu nezdravých budov.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Průzkum agentury Emnid – většina majitelů domů si není vědoma rozdílů v kvalitě pórobetonu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »