Stavba příčky z tvárnic Ytong snadno a rychle

20.10.2014 | PR článek | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Hledáte nenosné řešení pro rozdělení místnosti do maximální výšky 2750 mm? pak jsou pro vás příčky z tvárnic Ytong ideálním řešením. V sortimentu Xella CZ s.r.o. najdete pro tyto účely tvárnice tloušťky 100, 125 a 150 mm a další systémové doplňky (jako jsou například nenosné překlady, či spojky zdiva). Jako jediný výrobce na světě vyrábí Xella CZ s.r.o. také obloukové příčkové segmenty o poloměru 30 a 60° v tloušťce 100 mm!

Stavba příčky z tvárnic Ytong snadno a rychle - foto, Hyperbydleni.cz

Zodpovědnou přípravou to všechno začíná...

Ke stavbě příčky budete potřebovat tento materiál: tvárnice Ytong, běžnou papírovou lepenku (poslouží jako separační vrstva), běžnou vápenocementovou maltu pro založení první řady zdiva, zdicí maltu Ytong a nízkoexpanzní PUR pěnu (pro vyplnění styčných spár nové příčky a stávajících nosných zdí). Veškerý materiál snadno získáte u prodejců stavebnin či v jakémkoliv hobby marketu.

Připravte si také následující nářadí: plastový kyblík (pro přípravu malty) a mísidlo, ruční vidiovou pilu (pro zkrácení tvárnice včetně úhelníku), gumovou paličku, vodováhu, zednický provázek, zednický hoblík (k zarovnání tvárnic), přesnou lžíci Ytong (k nanesení zdicí malty v ideální tloušťce) a nerezové spojky Ytong.

Nepodceňte správné založení příčky

Stavba příčky z tvárnic Ytong snadno a rychle, fotka

Stavba příčky z tvárnic Ytong snadno a rychle, fotka


Vždy myslete na to, že je třeba příčku založit na hrubé podlaze, tedy na podlaze bez povrchové krytiny, jakou je například i plovoucí podlaha! Podlahu očistěte a položte na ni nejprve papírovou lepenku. Jde o běžnou tenkou asfaltovou lepenku, kdy je pás asfaltu nataven na pevný papír. Délka lepenky musí být stejná jako délka příčky a je nutné, aby tloušťku zvolené příčkovky přesahovala na každou stranu o 10 – 15 cm.

Dbejte na správné usazení příčkovek ve všech řadách

V plastovém kbelíku rozmíchejte vápenocementovou zdicí maltu dle návodu dotyčného výrobce (Xella CZ s.r.o. ji totiž nevyrábí). Přesnou lžicí Ytong naneste maltové lože vápenocementové malty (tuto maltu je možno použít pro tloušťku spáry až 20 mm).

Usaďte první příčkovku Ytong a pomocí vodováhy ji srovnejte do roviny. Pokud je příčka delší, usaďte nejprve krajní tvárnice a natáhněte mezi nimi provázek, který usnadní a urychlí usazovaní dalších tvárnic. Pro zkrácení tvárnice kvůli vazbě zdiva (či dveřním otvorům), použijte ruční vidiovou pilu, a přesnost zajistěte úhelníkem.

Pro zdění dalších řad tvárnic již použijte zdicí maltu Ytong, určenou výhradně pro lepení pórobetonu. Díky přesné lžíci Ytong velmi snadno docílíte ideální tloušťky spáry 2-3 mm. Tvárnice musí být mezi sebou promaltovány po celém svém obvodu, tj. ve vodorovných a svislých styčných spárách. Pokud používáte tvárnice typu PD (péro + drážka), můžete celoplošně promaltovat pouze vodorovnou spáru. Spojení ve svislé spáře zajistí péro, které přesně zapadne do drážky. Pro lepší přesnost překontrolujte pomocí vodováhy raději každou řadu tvárnic.

Napojte příčku pomocí nerezových spojek zdiva

Stavba příčky z tvárnic Ytong snadno a rychle, fotka


Správné napojení příčky je velmi důležité. Nikdy nespojujte tvárnice zdicí maltou „na pevno“, používejte nerezové spojky zdiva! Pokud byste tento postup nedodrželi, mohla by vám příčka časem dokonce popraskat. Strop totiž často pracuje prostřednictvím různých mikro průhybů.

Stavba příčky z tvárnic Ytong snadno a rychle, fotka

 

Nerezové spojky zdiva ohněte do tvaru L, první část napevno připevněte do stávající stěny pomocí nerezových vrutů s hmoždinkou. Druhou část vložte do každé druhé spáry nově budované příčky. Mezi příčkou a nosnou stěnou nechte svislou spáru v tloušťce 10 mm a před omítkou ji vyplňte nízkoexpanzní pěnou. Stejným způsobem vyplňte také vodorovnou spáru po dozdění příčky ke stropu (zde se však někdy doporučuje vynechání spáry 20-30 mm, bez nutnosti zabudování spojek zdiva).

Stavba příčky z tvárnic Ytong snadno a rychle, fotka

 

Jakmile vystavíte příčku do horní výšky dveří, použijte pro překlenutí otvoru nenosný pórobetonový překlad Ytong NEP. Ten se totiž díky svým rozměrům (délka 1250 mm pro otvory do maximální šířky 1010 mm) hodí pro běžné typy vnitřních dveří. Pokud potřebujete v příčce použít posuvné dveře (případně širší otvory), zvolte typ překladu s označení PSF − Xella CZ s.r.o. jej vyrábí pouze v tloušťce 125 a 150 mm, ale za to pro maximální délku otvoru až 2500 mm.

Stavba příčky z tvárnic Ytong snadno a rychle, fotka

 

… a ve finále stěnu omítněte!

Stavba příčky z tvárnic Ytong snadno a rychle, fotka


K omítnutí stěny je vhodné koupit sádrové, nebo vápenosádrové stěrky a omítky. Tyto typy omítek je možné zakoupit u prodejců stavebního materiálu, kde vám také poradí se samotnou aplikací. Jedná se totiž o mnohem rychlejší řešení, než v případě kombinace stavebního lepidla, sklo síťoviny (tzv. perlinky) a štuku. Sádrové omítky se na rozdíl od historického řešení natahují pouze v jednom kroku a po zavadnutí se v případě hladkého povrchu stočí nerezovým hladítkem. Pokud potřebujete zachovat vzhled hrubého štuku, výrobci těchto omítek doporučují po zavadnutí jemné stočení filcovým hladítkem. Vše pak již dokončíte finálním nátěrem.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Stavba příčky z tvárnic Ytong snadno a rychle zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »