Jak se kazí BETON – 2. část

22.8.2007 | Martin Kubíček | Stavební technologie | Komentářů 2 |

Mezi veřejností panuje názor, že beton je pouze jednoduchá směs cementu, písku a vody a že na něm není v podstatě co zkazit. Bohužel většinou bývá opak pravdou. Mnoho betonů, které jsou vystaveny vlivům povětrnosti nepřežije již první zimu a na jaře nastává problém, co s poškozenou konstrukcí.

Jak se kazí BETON – 2. část - foto, Hyperbydleni.cz
 

Domácí plastifikátory


Dnes už není problém i pro žádného malého stavebníka dostat plastifikační přísadu v malém balení. U betonů vystavených vlivům povětrnosti je nejdůležitější vlastností jejich odolnost proti působení mrazu. Mrazuvzdorný beton musí být buď dokonale hutný (což se v ambulantních podmínkách velmi obtížně dosahuje) a nebo musí být hmota betonu prostoupena malými vzduchovými póry o velikosti do 0,25 mm. V betonářské praxi se tohoto dosahuje speciálními provzdušňovacími přísadami na bázi rezinátů a nebo kovových mýdel. Při ambulantní výrobě betonu lze provzdušnění dosáhnout přídavkem malého množství tekutého saponátu do betonu při jeho míchání (například JAR na nádobí). Do běžné míchačky o objemu 80 litrů postačí jedna polévková lžíce tohoto saponátu. Se saponátem je třeba betonovou směs míchat alespoň 2 minuty. Saponát kromě provzdušnění působí jako plastifikátor a betonová směs se lépe zpracovává. Touto nenákladnou úpravou betonové směsi zvýšíte životnost betonu několikanásobně. Dříve se k účelu provzdušnění používalo takzvané “mazlavé mýdlo”. Lze jej také použít, ale ve spádových míchačkách se toto mýdlo špatně rozdělává v hmotě betonu. Proto je vhodnější tekutý saponát.

 

Sám se zhutní


Třetím problémem je zpracování betonu do konstrukce. Beton by měl být uložen do konstrukce co nejdříve po vyrobení a měl by být nějak zhutněn, aby se ze struktury betonu vypudily velké vzduchové bubliny. Potřeba zhutnění betonu je mnohdy nahrazena vyrobením řídkého betonu, který se v konstrukci rozlije. Samohutnící beton lze také vyrobit, ale musí být použita speciální polymerní přísada, která je pro drobného stavebníka většinou nedostupná. Druhým běžným jevem současnosti je objednat si zavlhlou betonovou směs, tu vysypat na stavbě a celý den z této směsi vyrábět přidáním vody plastický beton. Protože písek není nikdy úplně suchý, probíhá po celou dobu u této zavlhlé betonové směsi chemická reakce způsobující tuhnutí betonu tvorbou gelů a naředěním betonu nelze tuto reakci vrátit zpět.Existuje tu nebezpečí, že beton, který již určitou dobu tuhnul byl uložen do konstrukce, přičemž jeho tuhnutí bylo následně přerušeno přidáním vody. To má za následek, že takový materiál je většinou po zatvrdnutí prašný, drolivý a vytváří se v něm trhliny.

Kutil bez vibrátoru


Zhutnění betonu v domácích podmínkách je dosti obtížné, protože stavebník většinou nedisponuje strojními vibrátory. Zhutňovat lze doma pěchováním tyčemi nebo poklepem na bednění, ale protože bednění nemá většinou dostatečnou stabilitu, hut- nění se vesměs neprovádí. Zde bychom chtěli pouze uvést, že jedno procento velkých vzduchových bublin v betonu snižuje jeho pevnost o asi 6 %. Pokud tedy v betonu zůstane 10 % vzduchových bublin, tak má tento beton zhruba poloviční pevnost než by měl beton zhutněný. Dobře zhutněný beton lze vyrobit i bez strojních vibrátorů vpichováním ocelové tyče a nebo pěchováním ocelovým nebo dřevěným pěchem. Tímto způsobem byl hutněn beton při stavbě opevnění před druhou světovou válkou a tyto stavby stojí neporušené dodnes. V podstatě u těchto staveb byly pouze dodrženy výše uvedené podmínky. Jinak jsou vyrobeny z naprosto běžného betonu a jejich životnost neohrozila ani válka ani šedesát let jejich existence.

 

Jak se kazí BETON – 2. část - foto, Hyperbydleni.cz

 

Zraje jako beton


Dalším problémem je ošetřování betonu během jeho zrání. Nesprávným ošetřováním lze znehodnotit i dobře vyrobený beton. Beton potřebuje během zrání dostatečnou vlhkost a dostatečnou teplotu k průběhu tvrdnutí. Pokud do jde k jeho vyschnutí, zastavuje se chemická reakce a beton se opět může stát nepevným, drolivým a může popraskat. Zabránit vysychání je třeba především u tenkých desek, protože vlivem proudění větru je odpařené množství vody závislé na ploše betonu. To znamená, že z betonové desky silné 1 metr a z betonové desky silné 50 mm se odpaří za časovou jednotku stejné množství vody. Desce silné 1 metr toto odpařené množství vody příliš neuškodí, ale desku silnou jenom 50 mm může odpařené množství vody zlikvidovat. Proto je třeba zvláště u tenkých betonových konstrukcí zabránit odpařování vody přikrytím PE fólií nebo polystyrénovými deskami.

Déšť pro sílu


Pro výrobu a ukládání betonu je nejvhodnější počasí, kdy se teploty pohybují od +15°C do +25°C a je vysoká relativní vlhkost vzduchu. Při teplotách vyšších je třeba beton rychleji zpracovat, protože rychleji tvrdne a zabránit odpaření vody z povrchu betonu přikrytím PE fólií. Horší situace je při teplotách nižších, a to hlavně při teplotách nižších než +5°C. Při teplotách betonové směsi nižších než +5°C se zastavuje chemický proces tvrdnutí betonu, z betonu se většinou vypaří voda (voda se odpařuje i při nízkých teplotách) a dojde k znehodnocení betonu. K tomu, aby beton ztvrdnul i při okolních teplotách nižších než +5°C je třeba zajistit, aby betonová směs při ukládání měla alespoň +10°C a aby tato její teplota neklesala. Toto lze zajistit použitím teplé vody pro výrobu betonu (ne teplejší než +60°C) a zaizolováním konstrukce před únikem tepla rohožemi nebo deskami. Podstatně bezpečnější je použít kromě teplé vody a zaizolování konstrukce ještě chemické urychlovače tvrdnutí betonu, které zrychlují proces tvrdnutí a způsobují samoohřev betonové směsi průběhem chemické reakce.


text: Martin Kubíček

foto: ZAPA beton, archiv autoraDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 29

Diskuze

Jiří Pavlata: Již jsem to napsal u...< Odpovědět

David: Kontakt< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »