Nechte topit a pracovat slunce

21.9.2007 | Zdeněk Lodyha | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Slunce pošle každoročně k zemskému povrchu 5000x více energie, než kolik činí její celosvětová roční spotřeba. Proč ji tedy užitečně nevyužít? Sluneční energie získaná pomocí slunečních kolektorů představuje výraznou úsporu zvláště při ohřevu teplé užitkové vody (TUV), přitápění objektů a temperování bazénové vody.

Nechte topit a pracovat  slunce - foto, Hyperbydleni.cz
Na plochu 1 m čtvereční dopadne za rok průměrně 1100 kWh energie. V našich podmínkách lze získat přibližně 300 – 550 kWh/m čtvereční ročně podle typu kolektorů. Konkrétně pro přípravu TUV platí, že 2m čtvereční plochy kolektorů stačí k ohřevu 100 litrů vody.

Teplo nebo elektřina


Sluneční energii lze použít pro účely výroby tepla (fototermika) nebo pro výrobu elektrické energie (fotovoltaika). U tepelných solárních soustav pak pro ohřev teplé užitkové vody (dále jen TUV), přitápění objektů a ohřevu bazénové vody. Vyrábět elektřinu lze pro účely vlastní spotřeby v místech, kde není rozvodná síť, nebo ji za účelem zisku prodávat distributorům elektrické energie. Správně navržený solární systém může pokrýt 60 – 70 % spotřeby energie na ohřev TUV. V kombinaci využití systému pro ohřev TUV a přitápění objektu je možné pokrýt až 95 % energie na ohřev teplé vody a až 35 % energie na vytápění. V případě, že chcete využívat sluneční energie i pro přitápění v domě, je třeba, aby otopná soustava v budově byla nízkoteplotní, nejlépe s velkoplošnými radiátory nebo podlahovým vytápěním se spádem 40/35°C.

Kolektory nové generace


U konstrukčně jednodušších kolektorů nedosahuje médium příliš vysoké teploty. Proto pro toho, kdo požaduje vysoké teploty jsou tu zařízení s optickým soustřeďováním světla. Jejich principem je trubka s médiem, na kterou se soustřeďuje záření pomocí parabolické zrcadlově lesklé plochy nebo pomocí průhledných krytů lomících světlo. I zde jde o konstrukčně náročnější a dražší zařízení. Mezi výhody takových zařízení patří dosahování vyšších teplot pracovního média, rovněž mívají i vyšší účinnost, která se pohybuje v hodnotě 90procent. Solární kolektory těchto typů lze díky vysokým teplotám pracovního média bez dalších úprav napojit na stávající klasické topné systémy, které s takovými teplotami pracují. Pokud však budeme chtít připojit k topnému systému běžný solární kolektor, pak musíme počítat s kompletním předěláním, anebo sáhnout po takovém topném systému, který účinně pracuje i při nízkých teplotách média. Mezi něž patří především podlahové vytápění.
Nechte topit a pracovat  slunce - foto, Hyperbydleni.cz

Síla je v kombinaci


Pro uspokojení potřeby teplé vody v případě dlouhodobějšího nedostatku slunečního svitu je nutné kombinovat solární ohřev s některým tradičním způsobem ohřevu vody. Nejvýhodnější je předřadit solární zásobník před stávající systém ohřevu vody, využijete tak maximum energie ze slunce, s minimálními nároky na regulaci ohřevu vody při zachování komfortní zásoby teplé vody. Dohřev vody je možné také realizovat přímo v solárním zásobníku. Do většiny výrobci nabízených typů je možné vložit elektrické topné těleso s termostatem. V případě dvouhadového nebo vnořeného zásobníku lze k dohřívání použít kotel ústředního topení. Na výstupu teplé vody odborníci doporučují vždy použití termostatického směšovacího ventilu, kterým se nastavuje maximální požadovaná teplota výstupní vody. Ve veřejných budovách je jeho použití povinné. Ventil je součástí všech níže uvedených sestav. Při správném dimenzování solárního systému je možné využít sluneční energii také pro přitápění nízkoteplotních topných soustav nejlépe v nízkoenergetických domech. Zejména v těchto případech se nabízí výhodná kombinace s letním ohřevem bazénu
Nechte topit a pracovat  slunce - foto, Hyperbydleni.cz 

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Článek Nechte topit a pracovat slunce zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »