UCELENÝ SYSTÉM pro hrubou stavbu

2.6.2008 | Martin Slanina | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Zatímco v některých zemích západní Evropy, např. ve Finsku, tvoří betonové prefabrikáty téměř 90 % všech stavebních materiálů na trhu, v České republice zatím tolik rozšířeny nejsou. Změnit to mohou moderní technologie, které výrazně zvyšují kvalitu výrobků.

UCELENÝ SYSTÉM pro hrubou stavbu - foto, Hyperbydleni.cz

Právě z Finska pochází špičková vibrolisová automatická linka MecMetal MECFC-140, jež dodává výslednému produktu velmi dobré technické vlastnosti. Díky vibracím, které působí za tlaku na výrobek, dochází ke zhutnění betonové směsi, což pozitivně ovlivní pevnost, trvanlivost, rozměrovou přesnost. Dalšími výhodami jsou minimální nasákavost, ekologická nezávadnost, požární odolnost, jednoduchost a přesnost zdění, úspora malty a také příznivá cena. Betonové tvárnice z této linky dodává firma BUILDING SP, spol. s r.o. Na stavebním trhu se prezentuje novou produktovou značkou BUILD IN®, pod níž nyní vyrábí 9 výrobků ve třech kategoriích: zdicí tvárnice, příčkovky a ztracené bednění.KOMPLETNÍ SORTIMENT

Výstavbu z lehkých dutinových betonových tvárnic, ať už v provedení pro klasické zdění nebo jako systém ztraceného bednění, provází efektivita a rychlost. Sortiment dutých betonových tvarovek lze rozdělit do dvou skupin. V první jsou tvarovky vyráběné v otevřeném provedení, tedy jako prvky systému ztraceného bednění, které se používají např. do základů. Nic ovšem nebrání tomu, aby se uplatnily také pro nosné obvodové stěny.

Toto řešení nabízí některé stavebně technické výhody, zejména vysokou tepelnou akumulaci a s ní spojenou teplotní stabilitu, není pracné, ani finančně náročné. Druhou skupinou jsou tvarovky v provedení s pevným dnem a svislou obvodovou skořepinou. Používají se jako zdicí duté tvárnice, které se při zdění kladou dnem nahoru kvůli nanesení maltového lože. Tyto prvky lze doporučit především pro zdění nosných vnitřních i obvodových stěn rodinných domů i průmyslových staveb, pro výstavbu nenosných příček, dále plotů, zdí, garáží atd. Pro všechny typy výstavby, např. z cihel, pórobetonu atd., a samozřejmě i pro tvárnice BUILD IN® jsou pak určeny zdicí a jádrové malty, štuky, sanační materiály, stěrky, potěry a lepidla, které jsou rovněž součástí sortimentu firmy BUILDING SP.ZTRACENÉ BEDNĚNÍ

Tvárnice zvané ztracené bednění patří do skupiny základového zdiva a nahrazují klasické dřevěné bednění. Lze použít tvárnice BUILD IN® v pěti šířkových rozměrech: 500 x 150 x 250 mm (délka x šířka x výška), 500 x 200 x 250 mm, 500 x 250 x 250 mm, 500 x 300 x 250 mm, 500 x 400 x 250 mm. Uplatnění najdou jako základové i nadzákladové zdivo, u podezdívek, opěrných zdí, oplocení, protipožárních bariér apod., ale – jak už bylo řečeno – také pro rychlou, snadnou a přesnou výstavbu nosných obvodových a vnitřních stěn. Výhodou ztraceného bednění je vysoká pevnost (10 – 15 MP bez betonové výplně), jednoduché, přesné a rychlé zdění, úspora malty a hlavně betonové směsi. Tyto tvárnice slouží jako vhodný podklad pro natahování stěrkových soklových omítek, popř. hydroizolací bez nutnosti užití penetrace.

UCELENÝ SYSTÉM pro hrubou stavbu - foto, Hyperbydleni.cz


ZDICÍ TVÁRNICE

Nosné zdicí tvárnice BUILD IN® se vyrábějí ve dvou rozměrech: 400 x 200 x 200 mm (délka x šířka x výška) a 400 x 300 x 200 mm. Jsou určeny pro zdění nosných i obvodových stěn, pro stavbu plotů, zdí, garáží, dílen, přístaveb, celých rodinných domků i průmyslových staveb. Nenosné tvárnice (příčkovky) se vyrábějí ve dvou rozměrech: 400 x 100 x 200 mm (délka x šířka x výška) a 400 x 150 x 200 mm. Jsou určeny především pro vnitřní zdění dělicích příček nenosných, popřípadě částečně nosných o tloušťce 150 mm. Práce s nimi je stejná jako se zdicími tvárnicemi. Při zdění se ukládají pevným dnem nahoru a malta se nanáší pouze ve vodorovném směru. Jsou také opatřeny zámkem, takže odpadá svislé spárování. Výhodou zdicích tvárnic je opět jejich vysoká pevnost (10 – 15 MPa) a trvanlivost, rozměrová přesnost, minimální nasákavost, požární odolnost, ekologická i zdravotní nezávadnost, jednoduchost a rychlost manipulace, úspora malty při zdění a omítání. Ve výrobním programu společnosti BUILDING SP, spol. s r.o., jsou i dělitelné tvárnic u všech druhů nabízených produktů. Dělení (půlení) se provádí naříznutím a běžným odklepnutím nebo odkrojení vidiovým kotoučem.

UCELENÝ SYSTÉM pro hrubou stavbu - foto, Hyperbydleni.cz


TEPELNÉ VLASTNOSTI STĚN

Obvodové stěny z betonových tvárnic BUILD IN®, ať už zdicích nebo vylévaných betonem jako ztracené bednění, je nutné z venkovní strany opatřit tepelnou izolací s kontaktní (ETICS) nebo větranou fasádou. Tím se docílí splnění tepelně technické normy. Beton v nosné části obvodové stěny nabízí po zateplení dobré užitné vlastnosti a extrémně vysokou tepelnou akumulaci (na rozdíl od lehkých staveb z prefabrikovaných panelů na bázi dřeva, kterým se u nás nepřesně říká dřevostavby). Tabulka ukazuje tepelně technické vlastnosti nosné obvodové stěny 200 mm v provedení ztraceného bednění, resp. zdicí skořepiny s různou tloušťkou tepelné izolace bez omítek.

Více informací najdete na stránkách www.tvarnice.cz

Martin Slanina
BUILDING SP, spol. s r.o.


 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 9

Diskuze

Článek UCELENÝ SYSTÉM pro hrubou stavbu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »