Jak získat dotace z programu zelená úsporám

17.12.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Tento program Státního fondu životního prostředí je zaměřený na podporu obnovitelných zdrojů energie, tedy na instalace umožňující vytápění těmito zdroji (biomasa, sluneční záření), a také na podporu rekonstrukcí nebo novostaveb, které v budoucnu energii ušetří.

Jak získat dotace z programu zelená úsporám - foto, Hyperbydleni.cz

Program zohledňuje kvalitní zateplování rodinných domků a bytových domů, výměny neekologických systémů vytápění za moderní nízkoemisní kotle na biomasu a za účinná tepelná čerpadla, instalaci těchto tepelných zdrojů do nízkoenergetických novostaveb, a konečně i takovou novou výstavbu, která vyhoví pasivnímu energetickému standardu. O finanční podporu z programu mohou žádat vlastníci rodinných a bytových domů, fyzické osoby i společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, města a obce (včetně městských částí), podnikatelské subjekty, případně další právnické osoby. Jediným kritériem přidělení dotace je splnění předepsaných podmínek, přičemž klíčovým předpokladem je investice do jednoho či více opatření spadajícího do některé ze tří podporovaných oblastí. Nezbytnou podmínkou je dokončení realizace projektu po 1. dubnu 2009.

Na co program přispěje

První oblastí je úspora energie na vytápění. Do ní spadá zateplení budov, ať už půjde o úpravy komplexní nebo pouze částečné. Druhá oblast se týká podpory novostaveb v pasivním energetickém standardu. Příspěvek mohou získat stavby zkolaudované po 1. dubnu 2009, které dosahují měrné roční potřeby tepla na vytápění nejvýše 20 kWh/m2 podlahové plochy (rodinné domy) a 15 kWh/m2 podlahové plochy (bytové domy). O dodržení předepsaných limitů rozhodnou na základě předepsaných norem pověření odborníci. Poslední oblast zahrnuje opatření využívající obnovitelné zdroje energie pro vytápění a přípravu teplé vody realizovaná tak, jak uvádí Příručka pro žadatele o podporu. Podporu může získat žadatel, který vyměnil neekologický zdroj vytápění na tuhá nebo kapalná fosilní paliva či elektrické vytápění za některý z podporovaných nízkoemisních zdrojů – kotel na biomasu nebo účinná tepelná čerpadla. Dotaci na jejich instalaci mohou získat i novostavby. O příspěvek mohou požádat rovněž majitelé rodinných a bytových domů, kteří se rozhodli instalovat solárně-termické kolektory pro přípravu teplé vody nebo kombinaci přípravy teplé vody a přitápění. Pokud žadatel uskuteční opatření v určitém propojení (uvádí opět Příručka), získává nárok na tzv. dotační bonus.

Jak získat dotace z programu zelená úsporám - foto, Hyperbydleni.cz

Dotace i pro paneláky

Ekonomická krize má závažnější následky, než se očekávalo, takže občané mají omezenou možnost investovat do velkých projektů. Proto se stát rozhodl původní podmínky programu upravit a vyjít vstříc i menším projektům s nižšími náklady. Dotace tak nově mohou získat aplikace opatření, která povedou k energetickým úsporám, a zároveň ke snižování emisí, jako je například pouze výměna oken. Předpokladem získání peněz z programu je dosažení kvalitativních kritérií a požadované úspory roční měrné potřeby tepla minimálně o 20 %. Zároveň ministerstvo životního prostředí zvýšilo dotační podporu v oblasti celkového zateplení objektu, která tak bohatě převyšuje hranici 30% z celé investiční částky, čímž se projekty zateplení pro žadatele znatelně zlevní. Zásadní novinkou v programu je také poskytnutí dotace na nezbytné energetické ohodnocení domu a na vypracování projektu realizace energetických úspor a instalaci obnovitelných zdrojů. Příslušné fixní částky žadatel získá v momentě schválení žádosti o dotaci. Tato podpora je poskytována z prostředků technické asistence programu Zelená úsporám a vyplácena bude do 31. 3.x2010 nebo do vyčerpání celkové částky 50 milionů korun. Díky podpisu prodejních smluv na dalších zhruba 20 milionů ušetřených emisních jednotek by se program Zelená úsporám měl rozšířit i o dotace na celkové zateplení panelových domů. Žádosti na základě nových podmínek přijímá Státní fond životního prostředí spolu s partnerskými bankami od 17. srpna.

Jak získat dotace z programu zelená úsporám - foto, Hyperbydleni.cz
 

Zapojení bank a výrobních firem

Žádosti bude možné podávat nejen na pracovištích Státního fondu životního prostředí, ale i v pobočkách bank, které dostaly možnost se do programu zapojit: Česká spořitelna, Československá obchodní banka, Komerční banka, LBBW Bank CZ a UniCredit Bank Czech Republic. Součástí dispozic programu jsou také seznamy odborných dodavatelů a výrobků a technologií, jež splňují požadovanou kvalifikaci a dané technologické parametry. Zápis do obou seznamů je bezplatný a této možnosti využily už tisíce výrobců a dodavatelů.

Jak získat dotace z programu zelená úsporám - foto, Hyperbydleni.cz
 

 

 

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Jak získat dotace z programu zelená úsporám zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »