Střecha, která vám vydělá peníze

20.12.2010 | Lucie Sýkorová | Střechy | Komentářů 0 |

Právě proto, že se ocitáme o období, kdy „Paní Zima“ začíná skutečně řádit, máme pro vás článek, jehož téma je veskrze letní. Pakliže se už slunných dnů nemůžete dočkat, pak čtěte dál. Možná, že vás následující článek inspiruje k prvotnímu plánování letní rekonstrukce, stavby, instalace, ale především výhodného využití vaší střechy!

Střecha, která vám vydělá peníze - foto, Hyperbydleni.cz

 

Zkuste si na chvíli odmyslet sníh za vašimi okny a fičení ledového mrazíku pod prahem vašich dveří. Zkuste se vžít do následující situace: Blíží se tropické dny - teplota nad třicet stupňů, kdo může, zalézá do stínu. Na střechách žhnou rozpálené tašky, ale nežhnou zbytečně naprázdno? Ano. Slunce k našim našim domům zdarma vysílá svou energii. Ta by přitom šla efektivně využít. Vyberte si, zda chcete vyrábět teplo nebo elektřinu.

 

Střecha, která vám vydělá peníze, fotka

 

Solární kolektory

Přeměňují sluneční paprsky na teplo, to pak můžete využít k ohřevu užitkové vody anebo k vytápění. Nevýhodou je, že teplo je v domácnosti potřeba nejvíce v zimě, kdy slunce svítí nejméně. Technický pokrok už notně postoupil, a na trhu jsou takzvané vakuové kolektory, které ze slunce vyrábějí teplo i když venku mrzne. Přesto se dá říct, že v létě kolektory vyrobí tepla nadbytek a v zimě nebudou dostačovat. Tepelnou energii lze skladovat jen obtížně a vyžaduje to velký náklad a prostorovou náročnost. Proti solárním elektrárnám mají ale tepelné kolektory výhodu v nižších pořizovacích nákladech.

 

Střecha, která vám vydělá peníze, fotka
Střecha, která vám vydělá peníze, fotka

 

Privátní elektrárna

Další možností je nechat si na střeše postavit sluneční elektrárnu. Její pořízení je investičně i administrativně o něco náročnější. Naopak elektřina je zapotřebí neustále. Využijete každý kilowatt, který vyrobíte. Komplikace, které působí velké elektrárny kolísáním svých dodávek do sítě, se malých domácích instalací netýkají. Ty přenosovou síť naopak stabilizují a snižují nároky na její kapacitu, protože veškerá energie se spotřebuje v místě její výroby. V posledních měsících se solární elektrárny (ovšem hlavně ty větší) díky vysokým garantovaným cenám za vyrobenou energii staly velmi populární mezi investory a následně velmi neoblíbené u správců přenosové sítě a v parlamentu.

 

Střecha, která vám vydělá peníze, fotka

 

Spotřebitel dodavatelem

Jako domácímu uživateli vám bude za vyrobenou energii vyplácen takzvaný zelený bonus. To je odměna za každou vyrobenou kilowatthodinu. Dostanete ji i za energii, kterou vyrobíte a sami spotřebujete. Druhou možností je dodávat všechnu vyrobenou energii do elektrické sítě. Zde je cena o korunu vyšší, ale vzhledem k příliš velkému zájmu o budování velkých elektráren je přijímání nových žádostí o připojení do sítě zastaveno.

 

Střecha, která vám vydělá peníze, fotka
Střecha, která vám vydělá peníze, fotka

 

Křemíkové panely

Do budoucna se dá očekávat podpora výroby a spotřeby energie v jednom místě - právě prostřednictvím zeleného bonusu - a také postupné snižování výkupních cen. Na střechu si můžete postavit klasické křemíkové panely, které jsou při správné orientaci výkonnější a jsou při pořizování levnější. Jejich nevýhodou je větší zatížení střechy, a také vyšší riziko zatékání do domu v místech jejich upevnění.

 

Střecha, která vám vydělá peníze, fotka

 

Ohebné články

Jsou lehčí, mohou sloužit přímo jako střešní krytina a jejich výkon není tolik závislý na přesném nasměrování. Na druhou stranu jsou o něco dražší a mají o něco nižší účinnost. Jejich výhody a nevýhody podrobněji porovnáme příště. Přineseme i zajímavý tip, jak díky elektrárně při stavbě domu ušetřit a jak na sluneční elektrárně vydělávat bez zdlouhavého vyřizování jejího postavení.

 

Střecha, která vám vydělá peníze, fotka

 

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Střecha, která vám vydělá peníze zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »