KVALITNÍ KOMÍN ŠETŘÍ PENÍZE

19.7.2007 | Zdeněk Lodyha | Střechy | Komentářů 0 |

První velký otřes pro klasické komíny přinesly centrální zdroje tepla, které dokázaly nahradit lokální vytápění s přímým odvodem spalin do komína. Na tuto změnu, která byla nejvíce viditelná ve velkých městech, kde sporáky a kachlová kamna na pevná paliva vystřídaly radiátory, jsme si již zvykli. Komíny stále zůstávaly na oněch menších domech, kam od dávna patřily. V poslední době však komíny zaží

Kominická universita


Obyvatelé domů vybavených ventilátory namísto klasických komínů si často musí zvykat na jejich hluk, poškozenou omítku a bohužel také na zničené, suché či opadané stromy a jinou vegetaci v blízkosti vývodu. Horší scénář ale nastane, když vývod v zimě zamrzne. Kotel je odstaven a obyvatelé domů, kteří jsou odkázáni jen na jednu možnost vytápění, zažívají nepříjemné chvíle v promrzlém bytě nebo domě.

Pozor na vlhkost


V každém komíně se při topení sráží pára. Pokud užíváme tepelné spotřebiče nové generace, především na zemní plyn, procento vlhkosti prudce vzrůstá. Při ochlazování spalin v komínovém průduchu pak vzniká velké množství vysrážené kapaliny s obsahem škodlivin. Ty stékají po vnitřní stěně komína a když si pořídíme nevhodný komín, například pouze zděný, tak se nám stane, že vlhkost proteče a vytvoří na stěnách fleky. K nepříjemnému provlhnutí také může dojít, když se rozhodneme změnit topení.

Vyvarujte se problémům včas


Tepelný spotřebič spolu s kouřovou cestou tvoří jednu funkční jednotku, a pokud komín nepřizpůsobíme novému spotřebiči, může se stát, že do té doby suchý komín náhle provlhne a časem se pak začne i rozpadat. Na tyto všechny eventuality bychom proto měli myslet včas a při stavbě nového komína nebo celého domku si vybrat komín, který je pokud možno “nenasákavý”.

Univerzální komíny


Na rozdíl od zděných komínů nabízejí originální komínové systémy trojnásobnou 30letou záruku – při vyhoření, při působení vlhkosti a zároveň při poškození korozí. Takový univerzální komín je určen pro všechny typy topení a všechny aktuální a budoucí možné technologie vytápění. K jeho základním stavebním prvkům patří tvárnice, izolace a komínová vložka. Ta obalená izolací zabraňuje ochlazování spalin. Vnější plášť komína je pak tvořen betonovými tvárnicemi, které mají v rozích kanálky, kterými proudít vzduch, aby byla odvedena případná vlhkost.

Investice se vyplácí


Kondenzát, vzniklý uvnitř vložek pak odtéká do specielního šamotového dílu, který je umístěn pod první vložkou a odvádí tuto vysráženou vlhkost do jímky nebo do kanalizace. Při přechodu na jiné topné médium není třeba komín vločkovat. Tak už dnes ušetříte svoje peníze. Kovové části komínů korodují a vytvářejí slabá místa v komínovém průduchu. U komínů, kde průduch tvoří pouze keramické vložky, nedochází k žádnému opotřebení. Tím jste bez starosti a ušetříte za drahé opravy.

Na velikosti záleží


Přes všechna opatření je ovšem nejlepší, když se kondenzátu v komíně tvoří co nejméně. To ovlivníme vhodnou volbou průřezu komína. Pokud budeme mít komín příliš velký, budou spaliny proudit pomaleji. Současně se však budou rychleji ochlazovat a vytvoří se daleko větší množství kondenzátu. Před pořízením komína bychom se proto měli obrátit na budoucího dodavatele komína a požádat ho, aby nám navrhl nejvhodnější průřez komína. Podstatnou roli přitom hraje účinná výška komína, to znamená rozdíl výšek napojení spotřebič ke komínu a ústí komína.

Kvalitní komínová vložka


Mnozí z nás ještě používají laciné hliníkové vložky, které jsou však pouze krátkodobým řešením problému vlhkosti v komíně. Hliník není totiž odolný vůči agresivnímu kondenzátu v podobě vodní páry s obsahem škodlivin a brzy dochází k jeho proděravění. Nejideálnější komínovou vložkou je kvalitní šamot. Výborně vyhovuje, ať už topíme tuhými palivy s vysokými teplotami spalin nebo plynnými či kapalnými palivy nebo používáme k vytápění biomasu nebo bioplyn.

Komín na klíč


Protože většina z nás je v této oblasti laiky, nedokážeme se vždy rozhodnout, jak by vlastně náš komín měl vypadat. V takovém případě je opravdu nejlepší svěřit se zkušené firmě, která má atest od výrobce a nechat si postavit kompletní kvalitní komín. Ten by pak měl splňovat řadu požadavků: být vhodný pro všechny typy paliv, vhodný pro vysoce účinné kotle s teplotou spalin nad 30oC, odolný proti vyhoření, proti vlhkosti, kyselinovzdorný a bezpečný v případě, že dojde k samovolnému vznícení sazí. Dobrý komín šetří vedle energie i životní prostředí. Na takovýto univerzální komín bývá záruka třicet let.

Čeho se vyvarovat?


Častou příčinou vadného chodu komína bývá šetření na nesprávném místě. Šetrný zákazník občas přijde s nápadem, že některý prvek jednoduše vypustí a nahradí ho něčím jiným. Další chyby se mohou dopustit řemeslníci, kteří nečtou montážní návod, a pak třeba zasypou šamotovou vložku nějakým materiálem. Tím ji zbaví možnosti pohybu, který je pro ni nezbytný, aby přečkala v pořádku zahřívání. Chybovat se ovšem může již při projektování, když se komín navrhne u obvodové zdi. Komín zde prochládá, vlhne a navíc působí neesteticky. I naši pradědové už věděli, že nejlepší poloha komína je uprostřed domu. Při výběru komínu byste měli dbát na to, aby měl dobrou tepelnou izolaci a vyřešen odvod kondenzátu. Optimálním řešením jsou komíny se zadním odvětráním. Vzduch, proudící kanálky v rozích tvárnic, trvale odvádí vlhkost z izolace, takže nemůže nikde uvnitř komínů kondenzovat. Tím se také zabrání tomu, aby při nízkých teplotách spalin, běžných u dnešních moderních kotlů, nedošlo k poškození komína provlhnutím.text: Zdeněk Lodyha

foto: archiv autoraDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek KVALITNÍ KOMÍN ŠETŘÍ PENÍZE zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »