Střecha pod sněhem

30.12.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Střechy | Komentářů 0 |

Poslední zima nás pěkně potrápila, přívaly sněhu střídané oblevou prověřily, jak jsme střechu na nepřízeň počasí připravili. Jak se například postarat o solárních panely na střeše? A co v takovém případě se světlovody?

Střecha pod sněhem - foto, Hyperbydleni.cz

 

Protisněhovou ochranu je nutné zohlednit už v projektu střechy, návrh konkrétního řešení střešního pláště musí vycházet z příslušných norem. Na základě dlouholetých zkušeností je v klimaticky náročných oblastech rozumné preferovat jednoduché a osvědčené střešní tvary s větším střešním sklonem, a tím minimalizovat riziko poškození střechy způsobené právě sesuvy sněhu. Sortiment protisněhových opatření se neustále rozšiřuje, výrobci střešních krytin přicházejí každý rok s nějakou novinkou či zdokonalením. Vybírat lze mezi speciálními střešními taškami, protisněhovými zábranami a sněholamy. Kam a jak je aplikovat, je otázka pro odborníky, řídí se totiž podle sklonu střechy a takzvané sněhové oblasti dané normou.

Proti náhlému skluzu

Nejrozšířenější obranou proti náhlému skluzu sněhu ze střechy jsou v současné době speciální protisněhové tašky zařazené do střešní krytiny. Protisněhový prvek tvoří homogenní betonový celek prvek se „zachytávacím“ prstencem, jsou ze stejného materiálu jako ostatní střešní krytina. Oproti dosud používaným hákům je největší výhodou právě zmíněné harmonické začlenění tašky do střešního pláště, na střeše nevznikají žádné barevné šmouhy časté u plechových zachytávačů. Střešní plášť je u této varianty zcela uzavřený, při montáži nedochází k žádnému průniku skrz střechu, jak je tomu u klasické plechové zábrany. Zabránit skluzu sněhu ze střechy je možné také pomocí protisněhových zábran. Jde zpravidla o pozinkovaný plech s barevnou povrchovou úpravou, který se montuje přímo do střešních tašek. Množství protisněhových zábran závisí, stejně jako u protisněhových tašek, na střešním sklonu a sněhové oblasti. Do oblastí s vysokou sněhovou zátěží, případně nad vstupy a komunikace, se doporučuje sněholam. Skládá se z nosných tašek opatřených závěsným hákem, mříží a spojovacích svorek. Nosná taška sněholamu i mříž jsou z pozinkované oceli. Nosnou taškou sněholamu musí být každá třetí taška v řadě, ovšem nesmí se umísťovat v první řadě tašek u okapu. Sněholam by měl být průběžný, v místech s větším sněhovým zatížením se umísťuje v každé čtvrté řadě po celé výšce střechy.

 

Střecha pod sněhem, fotka

 

Zasněžená fotovoltaika

Jak se chovají solární panely pod sněhem? Může ke příval sněhu poškodit? Jak se ho zbavit? Je jasné, že v případě úplného zakrytí fotovoltaických panelů sněhem klesá jejich výkon na nulu. Pokud by tedy byly panely pod sněhem dlouhodobě, ztrácejí na střeše svůj smysl. Dosavadní zkušenosti však dokazují, že takové situace nastávají výjimečně. „Fotovoltaické moduly mají velice hladký povrch, takže jsou-li umístěny na šikmou střechu, sníh po nich sklouzne a obnaží alespoň horní část modulu. Když vysvitne slunce, sjede poměrně rychle i zbytek sněhu,“ vysvětluje odborník na fotovoltaiku Filip Malán ze společnosti Soleg. Fotovoltaické moduly se totiž při slunečním záření mírně zahřívají a i při zatažené obloze bývá jejich teplota vyšší než venkovní teplota. Sníh se tak na hladké ploše většinou neudrží. K poškození kvalitních panelů sjíždějícím sněhem nedochází. Otázkou zůstává, jestli je tedy nutné panely sněhu aktivně zbavovat, nebo raději počkat, až sníh opravdu roztaje a ze zařízení samovolně sjede. „Pokud tu možnost máme, je dobré sníh z panelů ometat, ale není to většinou nezbytné, K velkým ztrátám nedochází, protože – jak už bylo řečeno - sníh brzy sklouzne z panelů sám,“ říká Filip Malán. Jiná situace je však podle něho v místech větších sněhových srážek, například v horských oblastech. Tam totiž může sněhová pokrývka dosáhnout až několika metrů, a pak je čas od času očištění panelů na místě.

 

Střecha pod sněhem, fotka

 

Jaké fotovoltaické panely na hory

Pokud uvažujeme o pořízení fotovoltaických modulů do horských oblastí, je třeba brát ohled i na jejich odolnost prosti sněhu a větru. Obzvlášť v místech náročnějších klimatických podmínek je kvalita panelu nesmírně důležitá. Odborníci doporučují vyhnout se laciným asijským produktům a vybírat raději z renomovaných značek, mezi něž patří například skandinávský REC Solar nebo německé Solarworld a Sovello. Značka Sovello například v červenci loňského roku zvýšila pro sérii modulů SV-X oficiální maximální specifikace zátěže sněhu a větru na 5,4kN/m2,což je při váze modulu pouhých 18,6kg naprosto špičková hodnota. Z hlediska bezpečnosti je třeba brát v úvahu i fakt, že po hladké ploše modulů může snadno sjet větší množství sněhu a pádem ze střechy způsobit škodu nebo dokonce zranění. Navíc skluz sněhu z fotovoltaických panelů je rychlejší než z drsnějšího povrchu střechy, díky menšímu tření k němu však dochází častěji. Proto v oblastech s větším množstvím sněhových srážek není od věci umístit pod panely protisněhové zábrany. Pro usnadnění pohybu po střeše a přístupu k panelům, například při ometání sněhu, je rozumné instalovat na střechu i lávky či žebříky.

 

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: LindabDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Střecha pod sněhem zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »