Jak pečovat o střechu v zimě

16.1.2012 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Střechy | Komentářů 0 |

Problémy vyplývající ze zimní sněhové nadílky jsou každoročně podobné jako vejce vejci: jestli střecha zátěž vydrží, kdy už je sněhu příliš a jak jej bezpečně přesunout na zem. Pokud jste nezanedbali podzimní přípravu, neměl by vás příval bílých vloček zaskočit.

Jak pečovat o střechu v zimě - foto, Hyperbydleni.cz

 

Poctivá podzimní příprava střechy, tedy pečlivá prohlídka střešní krytiny a kontrola funkčnosti protisněhových prvků a okapů v naprosté většině případů zajistí přečkání zimy bez katastrof. Problémy se však mohou objevit na jaře, při odtávání sněhu nebo náhlých oblevách. Tehdy totiž hrozí zatékaní do pláště střechy, což může ve finále způsobit ještě větší škody než sníh samotný. Zevrubná revize střechy by tedy měla proběhnout i na jaře.

Hrozba i pro nížiny

Nadměrná sněhová nadílka může paradoxně znamenat větší nebezpečí mimo vysokohorské regiony, kde se vysokým úhrnem srážek počítá a střešní konstrukce jsou tam na sníh připraveny lépe než v nížinách. Protože horské střechy mají zpravidla ostřejší sklony, je i vzniklá zátěž menší, navíc sníh z nich lépe sjíždí. Plošší střechy charakteristické pro stavby v níže položených oblastech nejsou na extrémní zátěž stavěny. Sníh na nich ulpívá, a je-li mokrý a v příliš silné vrstvě, je nutné jej často odklízet, jinak hrozí poškození.

 

Jak pečovat o střechu v zimě, fotka

 

Kdy a jak sníh shazovat 

O odolnosti střechy a o její nosnosti nerozhoduje pouze možné zatížení sněhem, při statických kalkulacích je nutné počítat například i se zatížením konstrukce větrem. Množství sněhu, jež střecha v praxi unese, závisí také na konstrukci celé budovy. Určit konkrétní výšku nebo objem sněhu, který už pro střechu znamená riziko, je tedy obtížné a obecně platná rada, kdy už je třeba sníh shodit, neexistuje. Odstranění vysokého nánosu sněhu střeše rozhodně neublíží, ovšem není to v žádném případě práce pro amatéry. Nejen proto, že se pod vrchní vrstvou může skrývat led. Kromě pádu a zranění totiž hrozí riziko poškození střechy neopatrným zásahem lopatou či jiným nástrojem. Je proto lepší obrátit se na odbornou firmu, která se na řešení obdobných situací specializuje. V krajních případech bezprostředního nebezpečí je možné požádat o pomoc hasiče.

 

Jak pečovat o střechu v zimě, fotka

 

Zábrany proti samovolnému sesuvu

Sesuv masivního nánosu bílé hmoty neohrožuje pouze samotnou střešní konstrukci, je rizikový také pro okapy a dole procházející chodce. Proti pádu sněhové vrstvy lze střechu zajistit správně instalovanými protisněhovými komplety nebo taškami, jež dokážou sníh zbrzdit nebo alespoň rozdělit, aby nespadl naráz, a nezpůsobil tak škody na majetku nebo zranění kolemjdoucích. Protisněhové háky či protisněhové tašky je třeba rozmístit po celé střešní ploše a kombinovat je s protisněhovými mřížemi či kulatinou v okapní hraně. Další nebezpečí pro okapy a okraje střech představují rampouchy, které mohou vážit i desítky kilogramů, a když se utrhnou, není to nic dobrého ani pro dole zaparkovaná auta či pohybující se chodce. Za případné škody způsobené padající ledovou masou je odpovědný majitel domu. Také odstranění rampouchů je rozumnější svěřit odborné firmě. Lepší však je předejít jejich vzniku, což lze s pomocí dobrého odvětrání pod krytinou, funkčního protisněhového systému případně osazením žlabů topnými kabely. Následky sesuvu sněhu lze eliminovat také umístěním žlabů a svislých svodů hluboko pod hranu střechy. Zvláště do horských oblastí je ideální stavebnicový okapový systém, jenž se dá na zimu snadno demontovat, bez nutnosti speciální zručnosti a extra nářadí. Chceme-li se každoroční manipulaci s okapy vyhnout, můžeme použít doplňky na zpevnění podokapních žlabů, jež pomohou náporu sněhu sjíždějícího z hladkých a nedostatečně zateplených střech odolat. 

 

Jak pečovat o střechu v zimě, fotka

 

Solární kolektory na střeše lze v klidu využívat i v zimě. Jsou odolné proti mrazu, sníh z jejich hladkého povrchu snadno sklouzne nebo roztaje díky slunečním paprskům. Jejich funkčnost, lépe řečeno dostatečná produkce energie, je v našem klimatickém pásmu omezená pouze v průběhu prosince a ledna, více však záleží na konkrétních dimenzích daného systému i zásobníku.

Kdy je nejvyšší čas k odklizení sněhu ze střechy

  • když na metru čtverečním střechy leží více než 50 kg sněhu
  • je-li střecha zatížena nerovnoměrně (hrozí deformace střešní konstrukce)
  • ještě než obleva zapříčiní sklouznutí a pád těžké sněhové masy

 

Jak pečovat o střechu v zimě, fotka

 

Před odklízením sněhu označte místo shozu a zajistěte, aby se v prostoru nenacházela auta ani chodci. Kolik centimetrů prachového nebo těžkého sněhu by měla konkrétní střecha maximálně zvládnout, bývá uvedeno ve stavební dokumentaci

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Lindab, TondachDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Jak pečovat o střechu v zimě zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »