Střešní krytina – jak správně vybrat?

27.4.2012 | Coleman S.I., a.s. | Střechy | Komentářů 1 |

Střecha je ozdobou každého domu a její plná funkčnost je nezbytností pro spokojený život pod ní. Dnes se zdá, že při širokém výběru střešních krytin a rozmanitosti materiálů, ze kterých jsou střešní krytiny vyrobeny, nebude problém sáhnout po čemkoliv a neudělat při výběru chybu. To bohužel není tak úplně pravda. My se Vám pokusíme v následujícím článku pomoci vybrat dobře.

Střešní krytina – jak správně vybrat? - foto, Hyperbydleni.cz

To, co si musíte ujasnit nejdříve, jsou technické parametry, které jsou u střechy vždy jasně dány.

Sklon střechy: každá střešní krytina má stanoven tzv. bezpečný sklon, který limituje její běžnou použitelnost. Pokud bude mít střecha výsledný spád nižší, než je bezpečný sklon Vámi vybrané krytiny, nelze krytinu použít bez tzv. doplňkových opatření. Těmi jsou lepší pojistná hydroizolace pod krytinou (tzv. střešní fólie pod krytinu), slepené přesahy na pojistné hydroizolaci, těsnění pod kontralatěmi (svislé latě) až k tzv. vodotěsnému podstřeší. Od určitého rozdílu mezi bezpečným sklonem krytiny a sklonem střechy není krytina použitelná vůbec. Bezpečný sklon krytiny je parametr, který naleznete v podkladech ke krytině od výrobce. Velmi obecně lze říci, že bezpečný sklon u skládaných taškových krytin je 30°, u asfaltových šindelů jde o 20° atd.

U plochých střech (obecně jde o střechy se sklonem nižším než 5°) se používají zejména povlakové krytiny, kterými jsou dnes převážně asfaltové pásy nebo hydroizolační fólie. Zde je sklon opět omezen výrobcem, většina doporučuje spád alespoň 1°. Co se materiálu týká, u pásů je vhodné orientovat se zejména na SBS modifikované pásy, které klasické oxidované překonávají v mnoha ohledech.

Pozor na záměnu % a °. Vždyť sklon 45° odpovídá 100%. Protože zde dochází k mnoha chybám, doporučuji převodní tabulku.

Členitost střechy Vás omezí zejména při použití velkoformátových krytin, kdy každé úžlabí a nároží znamená 1m2 krytiny, kterou vyhodíte. Tedy u velmi složitých střech je vhodné orientovat se na materiály menších formátů než obrovských tabulí.

 

Střešní krytina – jak správně vybrat?, fotka

Zdroj: Bramac

Obytné podkroví není parametrem zcela omezujícím výběr krytiny z pohledu funkčnosti, jako spíše pohody bydlení. Pokud budete volit například plechové hladké krytiny a nebudete mít dobře zvládnuté odhlučnění střechy, může Vás překvapit, jaké zvuky Vás při prudším dešti mohou rušit ze spánku. Stejně tak vítr dokáže u střechy domu v otevřeném terénu s hladkou plechovou krytinou zahrát nepěknou melodii. Pokud potřebujete lehkou krytinu a toužíte po plechové, na trhu existují varianty maloformátových plechových krytin s posypem. Posyp bezpečně rozbíjí - tlumí dopadající kapky a jednotlivé šablony jsou dostatečně tuhé na to, aby s nimi vítr nic nezmohl. Klasické betonové nebo keramické tašky jsou z pohledu deště a větru sázkou na jistotu.

Umístění stavby v terénu se nezdá být důležité, ale opak je pravdou. Pokud bude dům stát v otevřeném terénu a vítr na něj bude moci plnou silou hnát déšť a sníh, je třeba počítat s tím, že pod skládané krytiny občas zafoukne voda, ať už ve formě deště nebo sněhu. Potom si musíte připlatit za lepší provedení podstřešní fólie. U asfaltových šindelů je zase vhodné orientovat se na ty s velkým lepicím procentem plochy.

Co se blízkosti vysokých stromů a například polí týče, při použití krytin s drsným povrchem musíte počítat s tím, že do 3-5 let bude střecha dostávat zelený nádech minimálně ze severní strany. Tomu se lze vyhnout buď hladkou krytinou (hladký plech, glazované tašky apod.) nebo občasným použitím k tomu určených přípravků, jakým je například Bioren.

Únosnost a stav krovu je určujícím faktorem zejména u rekonstrukcí - pokud si nejste jisti, zda krov a navazující konstrukce novou střechu unesou, neváhejte a kontaktujte statika. Odborník by měl také poznat, zda kromě Vás v domě nebydlí ještě nevítaný host - dřevokazný hmyz a houby. Pokud je krov v pořádku, ale subtilnější, volte lehké krytiny, jakými jsou asfaltové šindele, plechové krytiny apod. Pokud upřednostníte taškové krytiny, nenechte se mást pověrou, že betonové jsou mnohem těžší než pálené. Výsledná váha na 1 m2 je přibližně stejná. Jednou z nejtěžších krytin pak je bobrovka.

Množství sněhu v místě může být faktorem pro volbu krytiny zejména tehdy, když Vám to okolnosti dovolí a Vy budete chtít (a moci) sníh nechat padat ze střechy dolů. Pro to jsou nutné nejméně tři věci - jednoduchá střecha s malým nebo žádným množstvím prostupů, hladká krytina (takže žádné asfaltové šindele apod.) a okapy patřičně snížené, aby je sníh nestrhával s sebou. Toto je řešení zejména pro horské oblasti, kde je množství sněhu enormní. Jinak to, zda může nebo nemůže sníh padat ze střechy dolů, nezáleží ani tak na vás, ale na tom, co dovoluje norma.

 

Střešní krytina – jak správně vybrat?, fotka

Zdroj: Tondach

Toto jsou základní a zdaleka ne všechny parametry, které byste měli zvážit při výběru krytiny pro Váš dům. Barva a vzhled, povrchová úprava krytiny, to vše by mělo nastoupit až ve chvíli, kdy máte vybrán typ a materiál krytiny. S tím, pokud si neporadíte sami, jsme připraveni Vám pomoci
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3

Diskuze

Jarek: U obou domků na obrázcích,...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »