Problematika větrané střechy

26.9.2007 | Jan Zámečník | Střechy | Komentářů 0 |

Abychom dobře porozuměli problematice větrané střechy, rozebereme si její skladbu vrstvu po vrstvě. Parotěsná zábrana je první funkční vrstva kladená často na spodní plochu krokví. Je to v závislosti na uložení a tloušťce izolace.

Problematika větrané střechy - foto, Hyperbydleni.cz
Úlohou parotěsné zábrany je omezit vstup vodních par do souvrství střechy. Tyto páry by pak měly být odvětrány v rámci běžné výměny vzduchu v budově, například větrání okny, ventilací budovy a podobně. Výrobci těchto fólií zpravidla dodávají dostatečné informace pro jejich pokládku a fungování. Důležitou zásadou je utěsnění parotěsné zábrany na okrajích a u štítů. Pokud se tak nestane, budou teplem tlačené páry stoupat k fólii, kde se zpomalí a přirozeně si najdou zmíněnou netěsnost, kterou budou pronikat ve velkém objemu do prostoru pod krytinou. Zde se rovněž ve větším objemu vysráží do podoby vody a zatečou zpět do místnosti. Paradoxně tak může nesprávně položená parozábrana střeše uškodit, protože způsobí masivní kondenzaci pouze v jednom místě. Proto musí být použita v souladu s doporučeními výrobce.

Pozor na normy

Každá střecha je originál, proto návod výrobce nemůže zohlednit všechny možnosti řešení detailů střech. Střešní konstrukce musí odpoví dat normám, předpisům i doporučením výrobce pro montáž dané střešní krytiny platným v době zalaťování. Hlavně u budov s obytným pod krovím je nutné navrhovat (dvou i tří plášťové) odvětrané střešní skladby v souladu s DIN 4108, ČSN 730 540 Tepelná ochrana budov 1994, ve znění změny 1997 a s revidovanou normou ČSN 731 901 Navrhování střech základní ustano vení. Tyto skladby musí být ověřeny tepelně tech nickým výpočtem. Střecha je společným dílem výrobce, projektanta nebo architekta a klempíře, pokrývače, který pokládku provede.

 

Izolace a difuzní fólie

Další vrstvou je tepelná izolace. Dnešním trendem je navrhovat stále větší tloušťky izolací, pro dosažení maximální ekonomické výhodnosti stavby. Omezení přístupu tepla do vyšších vrstev střechy je nesmírně důležité. Rovněž ochrana izolace je důležitá a z prostoru podstřeší jí zajišťuje další vrstva střechy -difuzní fólie. V minulosti to tak nebylo, ale dnes je difuzní fólie standardní součást střechy. Fólie má schopnost propustit vodní páry ze spodních vrstev a zároveň zabránit zpětnému zatečení případného kondenzátu. I v tomto případě je nutné zvolit vhodný typ s dostatečným prostupem par. Současným standardem je prostup 1000 g/m2 za 24 h. Důrazné varování platí před použitím starších typů igelitových fólií s malým prostupem vodních par. Výsledkem může být kondenzát na spodní straně fólie přivrácené k izolaci. U moderních fólií stéká kondenzát po vrchní straně fólie mimo budovu. Dalším rozlišením může být schopnost fólie být zespodu v plošném kontaktu s izolací. I na tento fakt je nutné se informovat.

Problematika větrané střechy - foto, Hyperbydleni.cz
 

Větrací mezera

A nyní se dostáváme k samotnému jádru větraných střech. Aby byla funkce difuzní fólie podpořena a střecha fungovala jako studená „střecha”, je bezpodmínečně nutné zajistit pod samotnou krytinou cirkulaci vzduchu. U masivní krytiny, například falcovaného plechu je to zejména důležité, protože možnost pasivního prostupu par, například přes spáry krytiny, je nulová. Tloušťka větrané mezery je proměnlivá, neměla by však klesnout pod 4 cm. Při návrhu větrané mezery se přihlíží ke sklonu střechy a možným rozdílům teplot vně a uvnitř budovy. U nižších sklonů musí být mezera vyšší, zhruba 8-15 cm. Rovněž u dlouhých střech ve směru od okapu k hřebenu se musí mezera poměrně zvětšovat. Větraná vrstva musí být vždy napojena na nasávací a odtahové štěrbiny. Ty bývají umístěny zpravidla do prostoru pod okapem a v hřebeni. Jsou chráněny ochrannou síťkou, která chrání štěrbinu před zalétávání nečistot, hmyzu a ptáků. Současně však snižuje průřez dle její hustoty a je proto potřeba počítat s větší mezerou. Je výhodné dimenzovat hřebenové větrání přibližně o 10 % menšího průřezu tak, aby bylo podpořeno přirozené proudění vzduchu střechou.

Problematika větrané střechy - foto, Hyperbydleni.cz
 

Poklop nad větrem

Nad větraný prostor vymezený kontralatí příslušné výšky klademe záklop prken, nebo jiných novodobých materiálů.Tradiční dřevěnná prkna nebo fošny mají výhodu přirozené absorbce vody a její uvolňování v závislosti na klimatickém stavu v konstrukci. Z tohoto faktu naopak nemůžeme těžit v případě různých impregnovaných překližek a dřevotřísek, které nasákavé nejsou. U dřevěných prken se tak můžeme spolehnout na to, že v případě krátkodobého navlhnutí prken je vysoká šance na vyschnutí dřeva bez ztráty jeho kvality. Nevýhodou dřevěných prken je naproti tomu jejich tvar a nedostatečná rovinatost. U nekvalitního nebo mokrého dřeva může dojít ke kroucení, odhalování hran a jejich následné orýsování do povrchu plechové krytiny. Mokré dřevo použité při pokládce krytiny může také obecně předznamenávat potíže se zabudovanou vlhkostí konstrukce. Minimální tloušťka bednění musí být 24 mm. Vlhkost dřeva pak max. 30 %. Pro omezení vlivu kroucení a boulení prken je vhodné ponechat mezi prkny mezeru cca 3 mm.

Hydroizolace

Poslední vrstvou větrané střechy je separační vrstva neboli hydroizolace. Tato vrstva, vložená mezi krytinu a podklad, může být prostá nepískovaná lepenka. Stavební dřevo bývá obvykle ošetřováno proti škůdcům chemickými roztoky, které působí negativně na materiál plechových krytin. Také z toho důvodu se tato vrstva doporučuje. Lepenka vyrovná menší nerovnosti (dle použitého typu) a připraví podklad pro kladení krytiny. Existují také speciální nopové fólie určené pod falcované krytiny. Jejich použití je rovněž možné, nikoliv však nezbytné.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 13

Diskuze

Článek Problematika větrané střechy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »