Správně větrané střechy

27.9.2007 | Jan Zámečník | Střechy | Komentářů 0 |

Šetřit na konstrukci střechy se nevyplatí. Až čtvrtina tepla se ztratí v neodizolovaném podkroví, nemluvě o zbytečně vynaložených penězích na vytápění. Správné typové navržení a dimenze jednotlivých komponentů střešní skladby je základním předpokladem fungující střechy a je běžné, že se pravidla pro výběr vrstev liší dle použité krytiny nebo dalších parametrů budovy.

Správně větrané střechy   - foto, Hyperbydleni.cz
Díky svým charakteristickým vlastnostem umožňuje větraná střecha dosažení značných úspor energetických spotřeb. V případě vysokých teplot zajištuje využitelnost půdních prostor, které se stanou příjemným místem k bydlení. V případě velmi nízkých teplot větraná mezera slouží jako další izolační meziprostor. V případě sněhu se větraná střecha postará o odstranění nebezpečných ledových zábran na okrajích střechy.

Nebezpečné páry


Ve všech prostorách budovy, kde probíhá vytápění, pohyb osob nebo další provoz, se tvoří vodní páry. Jejich tvorba je ještě silnější, pokud máte v budově mokré výrobní procesy, tedy bazény, koupelny, ale mnohdy stačí jen kuchyně. Využití budovy je tak základní vstupní informací pro návrh dimenzí střešní skladby. Vodní páry obsažené v teplém vzduchu stoupají vzhůru do podkroví budovy, kde prostupují do střešního pláště. Zde pak hrozí, že se vysráží do kapalné formy. Takto vzniklý kondenzát odpovídá ve svém množství rozdílu teplot a tlaků, které se střetávají v daném prostoru. Často se proto tvoří v zimních obdobích, ráno nebo večer, kdy jsou pro to ty nejlepší podmínky. Naštěstí je kondenzace zpravidla časově omezená a netrvá příliš dlouho. Při správné skladbě je tak dostatek času, abychom kondenzát ze střechy odvedli nebo odvětrali.
Správně větrané střechy   - foto, Hyperbydleni.cz

Poručíme teplu


Teplotní výměna je z hlediska fungování střechy také hodně důležitá. Při špatném zaizolování střechy může dojít nejen k nežádoucímu prostupu tepla krytinou, ale také k prostupu chladu do místností v podkroví. Zatímco druhý případ bude zajímat majitele budovy a bude ovlivňovat náklady na vytápění, v prvním případě je ohroženo samotné fungování střechy a nastává zvýšené riziko tvorby kondenzátu. Zásadou je proto maximálně omezit přístup tepla do prostoru pod krytinou. V opačném případě hrozí nebezpečí ohřátí spodní strany krytiny a roztátí vrstvy ležícího sněhu. Vzniklá voda pak stéká po sklonu střechy a namrzá na okapové hraně budovy, kde již střecha není zespoda zahříváná. Proti takovému jevu lze bojovat správnou pokládkou vhodné tepelné izolace. Rovněž odvětrání prostoru nad izolací je velmi důležité.
Správně větrané střechy   - foto, Hyperbydleni.cz

Vlezlý déšť i sníh


Všeobecně známým rizikem je takzvaná vnější voda. Tím je míněna například srážková voda zatékající netěsnostmi v krytině nebo nafoukaný prachový sníh, který ve skladbě odtává a smáčí jednotlivé části střechy, popřípadě zatéká do místností. V tomto ohledu nás zajímá především kvalita provedení střešní krytiny a detailů zajišťujících cirkulaci vzduchu. Zde je riziko zafouknutí vody a sněhu značné. Střechu je třeba odvětrat dostatečně, ale zároveň bezpečně. Omezený průnik vnější vody pod krytinu není vyloučen a je s ním počítáno při použití různých druhů (zejména difuzních) fólií. Pokud použití fólie podceníme, ocitne se nám voda většinou v tepelné izolaci, což je stav velmi krizový. 

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Článek Správně větrané střechy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »