CO JEŠTĚ NEVÍTE O ŠINDELÍCH

24.10.2007 | Václav Jirota | Střechy | Komentářů 1 |

Na trhu jsou asfaltové šindele stále ještě lidově označovány jako „kanadský šindel,” někdy i „bonský šindel” podle země jejich vzniku respektive sídla německé firmy SAWA, která jako první zavedla tuto výrobu na evropském území. Vyrábějí se v mnoha zemích a jejich výrobci nabízejí zákazníkům širokou škálu střešních asfaltových šindelů v různých kvalitativních třídách, zejména však v různých tvarových i barevných provedeních.

CO JEŠTĚ NEVÍTE O ŠINDELÍCH - foto, Hyperbydleni.cz

 

Životnost šindelů se pohybuje od 25 do 40 let, přičemž výrobci garantují tu spodní hranici. Vždy závisí na zvoleném typu šindele, kvalitě pokládky a odvětrání střechy. Každé asfaltové šindele plešatí – ztrácejí hydrofobizovaný posyp. Otázkou je jen rychlost. Nemělo by to být v řádu let, ale v řádu desítek let. Hydrofobizovaný posyp je významným konstrukčním prvkem asfaltových šindelů, bez kterého není možno počítat s dlouhodobou životností. Pokud tedy asfaltové šindele rychle plešatí, je to možné z těchto důvodů. Prvním z nich je nevhodný primární výrobní materiál. Asfaltové šindele se vyrábí z pásového materiálu vysekáváním na speciální stolici. Pro tento účel se používá speciální materiál, který vykazuje vyšší soudržnost asfaltové hmoty s posypem. Tato přilnavost je vyšší než u obvyklých asfaltových pasů určených pro hydroizolace plochých střech. Další důležitý předpoklad je, že na asfaltových šindelích nesmí namrzat srážky, to znamená, že konstrukční řešení střešního pláště musí být navrženou tak, aby se tento efekt nevyskytoval. V případě, že srážky na asfaltových šindelích namrzají dochází k vytrhávání jednotlivých granulí posypu z asfaltové hmoty asfaltové šindele plešatí. Úplným destruktivním důsledkem tohoto efektu je trhání jednotlivých šindelů. Posledním důvodem plešatění může být i fakt, že modifikovaná asfaltová hmota je výrazně elastičtější než asfaltová hmota oxidovaná, pokrytá posypem. V tomto případě je zde efekt uvolňování posypu v důsledku elastičnosti tohoto materiálu. Kdy cyklické, elastické pohyby uvolňují lépe ochranný posyp z vlastní izolační hmoty. Pro asfaltové šindele v současné době platí ČSN EN 544 – 74 7709, proto se před nákupem ujistěte, jestli daný výrobek tuto normu splňuje.

Oxidovaný nebo syntetika

Asfaltová hmota použitá pro šindele je zcela jistým rozhodujícím kritériem pro výběr šindele. Minimální bod tání asfaltu by měl být 90 °C, ovšem šindele z oxidovaného asfaltu mají kolem 80°C. Rozdíl je také v životnosti těchto materiál. Šindele vyrobené z oxidovaného asfaltu, kde se ve své podstatě jedná o Bitagit 30 opatřený hrubozrnným břidličným posypem, přes různé záruky ze své podstaty nemohou v našich klimatických podmínkách splňovat hydroizolační schopnosti déle než 15 let. Z tohoto pohledu lze říci, že oxidované šindele jsou vhodné na stavby netrvalého charakteru jako jsou altány, čekárny, kiosky nebo kůlny. Do našich podmínek a s očekáváním životnosti 30 - 40 let na rodinné domy nutné použít modifikované šindele. Jedná se o kvalitní hmotu modifikovanou pomocí SBS, což je syntetický kaučuk, který zpomaluje stárnutí šindele, zajišťuje elasticitu a vysokou a trvalou přilnavost dekorativního posypu k asfaltové hmoty. Tady se dostáváme k další nevýhody oxidovaných šindelů, kterou si řada uživatelů vyzkoušela na vlastní kůži a to jsou zanesené okapy. Výrobci sice často argumentují, že po první zimě by již k splavování nemělo docházet, ale vzhledem k charakteru materiálu a snižování přilnavosti oxidované asfaltové hmoty z důvodu stárnutí lze z logiky věci o ukončení tohoto procesu úspěšně pochybovat.

Preferujte modifikované

Řada modifikovaných asfaltových šindelů tak představuje výrazný kvalitativní posun oproti šindelům z asfaltu oxidovaného. Pro zákazníka je nejdůležitější zvláště zvýšená tepelná stálost modifikovaných šindelů na +120 °C oproti 90 °C uváděným u šindelů oxidovaných (podle předepsané laboratorní zkoušky). V praxi to znamená výrazné snížení rizika nežádoucích změn na krytině při vysokých letních teplotách a intenzivním slunečním svitu na plochách o vysokém sklonu. Modifikované šindele na druhé straně vykazují výrazně vyšší flexibilitu při teplotách nízkých (až do –10 °C), což v praxi znamená lepší zpracovatelnost krytiny zvláště na tvarově složitých podkladech, ale také podstatně vyšší odolnost krytiny proti mechanickému poškození kupř. padajícími kusy ledu nebo kroupami. Povlaková hmota šindelů „nekřehne” při nízkých teplotách. I když přilnavost keramického granulátu (břidlicových granulí) je uváděna ve shodném parametru podle ČSN EN 544 jako u šindelů oxidovaných, zvýšená elasticita povlakové modifikované hmoty je zárukou vyšší odolnosti proti otěru – zvláště adheze posypu zejména při nízkých teplotách, ale také kupříkladu při intenzivním dešti, nemluvě o krupobití. Pro praxi neméně podstatným vylepšením však je také samolepící úprava řady modifikovaných šindelů. U oxidovaných šindelů používané takzvané termobody, tedy asfaltové lepící terče sloužící ke spojení horního a podkladního výseku v místě jejich vzájemného přesahu, byly u modifikovaných šindelů nahrazeny nanesením samolepící asfaltové hmoty na spodní líc šindelového výseku v celé jeho ploše, určené k překrytí podkladního výseku. Samolepící povrch je opatřen speciální folií, která se jednoduše odstraní bezprostředně před umístěním výseku na plochu střechy, čímž dojde k samovolnému přilepení výseku k podkladu, a to včetně klempířských prvků lemujících střešní plochu

CO JEŠTĚ NEVÍTE O ŠINDELÍCH - foto, Hyperbydleni.cz

Pod šindel ventilaci

Pokud se šindelové střechy neventilují, teplota pod nimi vzrůstá. V důsledku toho stárne střešní konstrukce mnohem rychleji a současně vzniká pod střechou vlhký a pro život nezdravý vzduch. Odvětráním střechy se sníží teplota jak šindelové střechy, tak prostoru přímo pod ní, čímž se odstraní negativní vlivy na střešní konstrukci a zabrání se akumulaci vlhkosti v půdních prostorách. Ventilací se vyrovná teplota vně i uvnitř střechy. Střešní konstrukce bude potom schopna odolávat náhlým změnám teplot. Především pak těm, které vznikají v důsledku letních bouří. Odvětrání střechy představuje také prevenci ledových bariér. Ledové bariéry jsou důsledkem soustavného mrznutí a tání sněhu. Stává se, že teplo unikající střešním záklopem je zadržováno v oblasti podhledů zmrzlou břečkou. Pokud dojde ke vzniku ledových bariér, může dojít velmi jednoduše k vniknutí vody do střechy. Vzduch musí mít možnost volně cirkulovat mezi izolací a přibitým střešním záklopem, od okapů k hřebenům. Tím se prodlouží životnost vaší střechy, zvýší se komfort bydlení a upraví se vlhkost v domě, což povede k nižším účtům za služby, protože sušší izolace bude lépe fungovat. Tato skutečnost znamená výrazné zjednodušení vlastní pokládky šindelů, a to zejména v chladném a vlhkém počasí, kdy je klasické termobody nutno nahřívat plamenem. Není také nutno používat asfaltového tmele pro nalepení šindelové šablony na klempířské prvky a dochází tak nejen k úspoře času, ale i finančních prostředků.

Klíč ke správné ventilaci.

Profesionálové ve stavebnictví dodržují standardy statické ventilace, jež jsou uváděny v požadavcích na správné odvětrávání. Tyto požadavky stanoví poměr 1:300. To znamená jeden cm2 ventilace na každých 300 cm2 izolované střešní plochy. Kromě toho vyžadují specifikace dobrého odvětrání podkroví vyvážený ventilační systém – 50 procent odvětrávačů u okapu a 50 procent v horní části střechy. Vzduchová mezera mezi izolací a střešní krytinou musí být 4 až 6 cm. Vzduch by měl proudit dovnitř z dolní části střechy (okapy) a odcházet horní částí střechy (hřeben). Proudění vzduchu mezi okapovými a hřebenovými odvětrávači musí být bez překážek (tvořených izolací nebo krovy), aby se zajistila příčná ventilace. Celkový požadovaný čistý volný prostor (NFA) odvětrávacích otvorů je funkcí izolované střešní plochy (P) a sklonu střechy.

Text: Václav Jirota

Foto: Tegola BohemiaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 23

Diskuze

IKO: \"Krásný\" text zástupce...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »