Mezi nebem a půdou

27.2.2009 | Alena Müllerová | Střechy | Komentářů 0 |

Tvar a konstrukce střechy je pro realizaci podkrovního bydlení určující atribut. Optimální je mansarda, ovšem ta není zase až tak obvyklá, při realizacích půdních vestaveb se proto nejčastěji využívají prostory pod střechami sedlovými a valbovými.

Mezi nebem a půdou - foto, Hyperbydleni.cz

Kromě tvaru je ovšem rozhodující také sklon střech, protože se od něho odvíjí světlá výška podkrovních místností, výška svislých stěn pod šikminou a velikost podlahové plochy, kterou lze využít. V podstatě bychom mohli zjednodušeně tvrdit, že čím je úhel střechy větší, tím lepší jsou podmínky pro vestavbu (a to do té míry, že je pak dokonce možné počítat i s mezonetovou vestavbou). Běžný sklon sedlových střech, který se pohybuje kolem 45 stupňů, záměrům realizace podkrovního bytu vyhovuje dobře, u menšího sklonu si můžeme pomoci zvýšením nadezdívky nebo konzolovitě vyloženým obvodovým věncem. Prostory pod střechami se sklonem menším než 35 stupňů nejsou pro vestavbu zvlášť použitelné.

Konstrukce krovu

Nejlépe se na podkrovní byt adaptují střechy s krokvovou konstrukcí bez vazných trámů, která dává půdě volný prostor a odlehčuje podlaze. Mezi vyhovující patří i hambalková konstrukce s příčnými vzpěrami, ovšem střecha s vaznými a podpěrnými trámy už může znamenat minimálně stavební kombinace, jakkoliv je půdní byt s přiznanými trámy (ale i zakrytými například sádrokartonem) efektní a pro mnohé investory atraktivní. Vestavba do krovu se sbíjených vazníků, které půdní prostory předělují napříč (používá se u střech s malým sklonem) je málo reálná.

Izolace ovlivňuje kvalitu

Hlavně tepelná pohoda se odvíjí od tepelně izolačních vlastností střešního pláště (pod střešní krytinou). K nejběžnějšímu sortimentu materiálů, které se pro zateplení používají, patří izolační hmoty z minerální vlny a polystyrenu, na trhu jsou ovšem také produkty, jejichž součástí může být například recyklovaný papír, dřevo, vlna, konopí…. Izolace jsou vnitřní (vkládají se standardně mezi krokve), anebo vnější (pokládají se na krokve či bednění pod střešní krytinu). Nemohou však dobře plnit svou roli bez vnitřní nepropustné parotěsné zábrany (fólie nebo membrána), která zamezí průniku vlhkého a teplého vzduchu do interiéru podkroví. Z venkovní strany se aplikuje zábrana polopropustná, která sice zamezí průniku vody z prostoru pod střešní krytinou, ale nebrání odchodu vlhkosti z interiéru. Může zároveň fungovat i jako větrná zábrana, reflexní tepelná izolace, někde dokonce hraje i roli podkladu pro střešní krytinu. Sendvičové střešní systémy používané k zateplení jsou spojením několika technologických vrstev do jednoho konstrukčního celku, nejčastěji jde o samonosné střešní panely a skládané střešní konstrukce.

Mezi nebem a půdou - foto, Hyperbydleni.cz

Krytinu raději lehčí

Pokud je při půdní vestavbě nutné vyměnit střešní krytinu, je při jejím výběru potřeba vycházet nejen ze sklonu střechy (úhel, který svírá střešní rovina s rovinou vodorovnou) ale také – opět – z předpokládaného statického zatížení objektu. Z toho lze logicky vyvodit, že nejtěžší, tedy pálené a betonové krytiny, jejichž hmotnost se pohybuje v rozmezí 40-80 kg na m2  – bude možné použít pouze v omezených případech a přednost dostanou pokládkové materiály lehčí, tedy například plechové střechy (hmotnost cca 8 kg na m2 ), které mohou být rovné, vlnité nebo dokonce profilované do tvaru tašek a díky posypu z drobného kameniva mohou vzhledově připomínat i přírodní materiály. Odlehčenou volbou jsou i asfaltové šindele a krytiny (10 - 15 kg na m2) a takzvaná lehká břidlice (8 – 10 kg na m2 ), vycházející z přírodního materiálu (kaolín a směs PE-PP plastů). Také v případě střešních krytin je rozumné se zaměřit na ucelené systémy, jejichž součástí jsou veškeré související prvky a doplňky, někdy včetně kompatibilních okapů.

Mezi nebem a půdou - foto, Hyperbydleni.cz

Bločky

Samonosné střešní panely jsou vyrobeny na bázi tvrdé polyuretanové pěny. Z vnější strany je vodotěsná fólie s hliníkovou vrstvou, spodní strana má potah z parotěsné fólie, její součástí může být i podhledový materiál, například palubky. Integrovaná je kovová střešní lať s odvětrávacími otvory a odvodněním dutiny pod střešní krytinou, lze je proto pokládat rovnou na krokve.
Dílce skládaných střešních konstrukcí nejsou samonosné, pokládají se na prkenný záklop nebo střešní latě. Panely a skládané konstrukce leží přímo pod krytinou, krovy a latě jsou tedy de facto součástí interiéru, což se příznivě odráží na jejich trvanlivosti.

Mezi nebem a půdou - foto, Hyperbydleni.cz

Střešní doplňky

Držáky a příchytky tašek, latí, hřebenáčů, krycí lišty, šroubovité hřebíky,
řasené pásy a těsnící klíny úžlabí, větrací okapové mřížky, větrací pásy okapní, žlabové zachytávače listí, ochrana proti ptákům, těsnící pásy a krycí lišty pro komín, bezpečnostní háky, držáky, stoupací plošiny a rošty, pochůzné lávky, vzpěry plošin, protisněhové mříže, bezpečnostní a sněhové háky, anténní průchodky, odvětrávací roury, sanitární ventilace, odvětrávací tašky, kominické výlezy.

Tepelné izolace pro šikmé střechy, stropy a mezistropy: Rockwool Rockmin, Isover Rio, Isover Domo, Orsil Orsik, Orsil Orstrop, Orsil Uni

Mezi nebem a půdou - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4

Diskuze

Článek Mezi nebem a půdou zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »