Izolovaná střecha šetří peníze

11.12.2009 | PhDr. Alena Müllerová | Střechy | Komentářů 0 |

Prostory pod střechou si dnes už málokdo dovolí nechat ležet ladem. Masivně se využívají k bydlení, proto je velmi důležitá kvalita střešního pláště včetně tepelných izolací. Správně navržená a postavená střešní konstrukce by stejně jako celý plášť domu měla zamezit úniku tepla a energetickým ztrátám.

Izolovaná střecha šetří peníze - foto, Hyperbydleni.cz

Prostory pod střechou si dnes už málokdo dovolí nechat ležet ladem. Masivně se využívají k bydlení, proto je velmi důležitá kvalita střešního pláště včetně tepelných izolací. Správně navržená a postavená střešní konstrukce by stejně jako celý plášť domu měla zamezit úniku tepla a energetickým ztrátám. Jaký materiál vybrat a jako ho použít, to je otázka pro odborníka na výpočet tepelných ztrát při prostupu střešním pláštěm. Výsledná realizace, ať už půjde o novou nebo rekonstruovanou střechu, by měla být funkční. V praxi to znamená, že dům musí nejen chránit před povětrnostními vlivy, ale také obytnému prostoru pod ní zajistit potřebné klima včetně odhlučnění a tepelné pohody.

Moderna i návrat k tradici

Kvalitní tepelné izolace z extrudovaného nebo expandovaného polystyrenu, rohože z minerální vlny, desky z polyuretanu nebo pěnového skla jsou sice materiály současnosti, ovšem do funkce izolantů se vracejí i přírodní produkty: konopí, ovčí vlna, celulóza, dřevitá či kokosová vlákna, korek, třtina nebo bavlna. Osvědčily se kdysi našim předkům a dovedou fungovat i v moderní době. Celulózu, konkrétně v podobě novinového papíru, začali k tepelné izolaci používat ve dvacátém století v USA a v severských evropských zemích, u nás je od roku 1990. Vyrábí se z rozemletého papíru, speciálně impregnovaná vlákna jsou odolná proti ohni, houbám, plísním, hmyzu i drobným hlodavcům. Hotový produkt se fouká pod tlakem rovnou do konstrukce, kterou dokonale vyplní do poslední mezery. Vznikne tak kvalitní, funkční a ekologická izolace bez negativního působení tepelných mostů. Desky Hofatec, tedy izolace z dřevitých vláken, umějí pohlcovat teplo a eliminují přehřívání obytných podkrovních prostorů. Zrodily se také díky vzniku zařízení na termomechanické rozvláknění dřevěných štěpů. Při poměrně složitém výrobním procesu se nepoužívají lepidla, takže výsledné produkty jsou ekologické. Aplikují se stejným způsobem jako izolace z minerální vlny nebo polystyrenu. Bez škodlivých látek se obejdou i přírodní izolace z technického konopí v podobě rohoží nebo rolí. Jejich správné umístění mezi krokve je podstatnou podmínkou dobrého působení včetně eliminace tepelných mostů. Difúzně otevřený materiál dovede díky své schopnosti tlumit teplotu s časovým posunem zajistit interiéru příjemné klima. Ekologická je rovněž izolace z ovčího rouna, která zároveň funguje i jako přirozená klimatizace. Navíc je schopna regulovat vlhkost celého interiéru, takže obytný prostor v zimě příjemné vytápí a v létě ochlazuje.

PŘEDNOSTI KAŠÍROVANÝCH IZOLACÍ

• tepelná izolace s první vrstvou hydroizolace v jednom

• velký formát desek, který umožňuje rychlé položení

• kvalita spojení tepelné izolace s hydroizolačním pásem

• úspora spojovacího materiálu

• možnost jednoduchého seříznutí a přizpůsobení (úžlabí, vpusť, atika atd.)

• vhodné pro novostavby i rekonstrukce

PŘEDNOSTI CELULÓZOVÉ IZOLACE

• tepelněizolační parametry
λ = 0,039 – 0,043 W/m . K (Climatizer plus)
• zlepšení akustiky

• zlepšení akumulačních vlastností stavby

• v létě snížení přehřívání obytných prostor

• nižší absorbce vlhkosti

• nízký difuzní odpor

• dokonalé vyplnění všech detailů stavby

• odolnost vůči houbám a plísním

• libovolné aplikační tloušťky (4 až 40 cm)

• cena srovnatelná s klasickými deskovými izolacemi

Pěnivá současnost

Pěnové střešní izolace mohou mít podobu panelů (desek) nebo stříkaného produktu. Například desky Izopol z pěnového polystyrenu se samozhášivou úpravou (EPS 100 Z, EPS 150 S nebo EPS 200 S) jsou nakašírovány různými druhy bitumenových pásů, které plní roli první hydroizolační vrstvy (s možností natavování dalších vrstev). K podkladu se připevňují mechanicky nebo lepidlem (bez organických rozpouštědel, například na polyuretanové bázi), a to za tepla i za studena. Spojování desek je díky přesahu asfaltového pásu po stranách střešních dílů velmi jednoduché. Rozumné je používat zateplovací systémy: základním prvkem systému Isotec je panel z polyuretanové pěny s uzavřenými póry, s povrchem z hliníkové fólie ve funkci hydroizolace. Zároveň zvyšuje odolnost proti mechanickému poškození (například chůzí). Tím, že odráží tepelnou energii do vzduchové mezery pod krytinou, se stará o lepší proudění vzduchu. Systém je schopen i odvádět zateklou nebo zkondenzovanou vodu až do okapu, ukotvení krytiny umožňuje perforace v horním líci. Tento prefabrikát tovární výroby v podstatě nahrazuje klasickou střešní skladbu, vyznačuje se konstantní kvalitou, variabilitou a jednoduchostí aplikace. Součástí systému jsou kotevní pozinkované hřeby a samolepicí bitumenové pásky s hliníkovou vrstvou pro zalepení řezaného spoje v nároží, úžlabí, hřebeni a kolem všech prostupů střešním pláštěm. Je kompatibilní se všemi druhy krytin a jejich doplňky pro realizaci nových i rekonstruovaných šikmých střech.

Izolovaná střecha šetří peníze - foto, Hyperbydleni.cz
 

Do každé skulinky

Osvědčená chytrá stříkaná izolační pěna Icynene vyrobená na vodní bázi se k nám dostala z Ameriky. Její předností je schopnost po nástřiku dokonale vyplnit všechny mezery, což je výhodné zejména při řešení komplikovaných detailů a obtížně přístupných míst, která je při použití jiných materiálů v podstatě nemožné kvalitně izolovat. Výsledná kompaktní izolační vrstva bez jakýchkoliv netěsností a spojů si své vynikající vlastnosti uchová po celou dobu životnosti stavby. Rychlost aplikace předurčuje tuto technologii pro dodatečné zateplování podkroví a rekonstrukce.

Izolovaná střecha šetří peníze - foto, Hyperbydleni.cz
 

Náročná střešní okna

Kvalitní osazení do střešního pláště je pro střešní okna doslova životně důležité. A protože jde o náročný proces, dodávají někteří výrobci na trh vlastní produkty, jež kromě dokonalé vodotěsnosti poskytují i lepší tepelnou izolaci. Součástí komplexního řešení, například v systému VELUX, je i široká škála rolet a žaluzií pro regulaci prostupu tepla a světla včetně manuálního, elektrického či solárního ovládání prvků. Zvládnou i nejnáročnější klimatické podmínky a vedle dokonalé tepelné izolace se postarají také o bezpečný a účinný odvod dešťové vody. Zateplovací sada BDX (sníží tepelné ztráty z interiéru) se skládá ze zateplovacího rámu, manžety z hydroizolační fólie a ze samonosného drenážního žlábku. Zevnitř lze namontovat ostění s pohledovou povrchovou úpravou doplněné manžetou z parotěsné fólie.

Izolovaná střecha šetří peníze - foto, Hyperbydleni.cz
 

Text: Alena Müllerová

Foto: Velux, Icynene, IsotecDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Článek Izolovaná střecha šetří peníze zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »