Tak trochu jiná střecha

26.2.2010 | Redakce Hyperbydlení.cz | Střechy | Komentářů 1 |

Klasikou mezi střešními krytinami je bezesporu pálená taška, které v posledních letech především díky výhodné ceně šlape na paty betonová taška. Dalším materiálem, který se do současnosti skrz minulá století prodírá zejména díky svým ekologickým aspektům, je břidlice.

Tak trochu jiná střecha - foto, Hyperbydleni.cz

Klasikou mezi střešními krytinami je bezesporu pálená taška, které v posledních letech především díky výhodné ceně šlape na paty betonová taška. Dalším materiálem, který se do současnosti skrz minulá století prodírá zejména díky svým ekologickým aspektům, je břidlice. Přírodní původ dal břidlicové krytině vysokou mechanickou pevnost a zároveň snadnou opracovatelnost. Současně ovšem musíme počítat s možnými barevnými změnami kamene. Pokud vás autentická nostalgie prastarých hradů a zámků neoslovila, snad vás upoutají přednosti modernější varianty - plastové břidlice.

Návrat do přírody

Přírodní břidlice byla pro své jedinečné vlastnosti po celá minulá staletí používána jako klasická střešní krytina, díky které střechy hradů, klášterů i měšťanských domů získávaly kromě mimořádné trvanlivosti i neopakovatelně jedinečný vzhled. Kvalitní přírodní břidlice umožňuje svými vynikajícími fyzikálními a chemickými vlastnosti a nepřebernou škálou barevných odstínů i reliéfu štěpných ploch vytvořit pokaždé nové a přesto tradiční začlenění stavby do okolní krajiny. Břidlice je dovážena ze španělských dolů, tamní břidlice patří mezi nejkvalitnější. Dodává se v metrových šířkách a až šestimetrových délkách, což usnadňuje a urychluje pokládku.

Věčný a vděčný eternit

Vláknocement je ideálním stavebním materiálem pro ochranu vnějšího pláště budov podle vynálezu z roku 1900 Ludwiga Hatscheka, rodáka z Olomouce. Vláknocementová krytina je z hlediska materiálu obdobou azbestocementové krytiny známé pod názvem „eternit“. Vyniká zejména nízkou hmotností, odolností povětrnostním podmínkám a vysokou variabilitou rozměrů, barev a povrchových úprav. Na tradici klasického šindele navazuje moderní střešní krytina zvaná asfaltový šindel. Je oblíbený pro svou variabilitu a celkový vzhled. Oproti klasické tašce je lehčí, natlouká se ovšem na zadeskovanou střechu, a tak je rozdíl v hmotnosti minimální.

Tak trochu jiná střecha - foto, Hyperbydleni.cz

Střecha lehká jako plech

Plechové střešní krytiny se díky své nízké hmotnosti používají právě u budov, kde statika nedovolí např. betonovou tašku. Plechová střešní krytina je vyrobena z pozinkované oceli s povrchovou úpravou polyesterem nebo plastisolem a svým vzhledem imituje klasickou tašku. Aby mohla správně fungovat, je třeba zajistit správnou funkci střešní skladby. Plechové taškové tabule jsou celistvé, přináší to mnoho výhod, ale na druhou stranu jsou obtížněji prostupné vodním parám z prostor pod střechou. Proto by použití správné difuzní fólie pod plechovou krytinou mělo být pravidlem. Dalším předpokladem pro správné fungování střechy je větrání prostor pod krytinou. Nasávání vzduchu se doporučuje provést okapovou hranou a odtah par umožnit větraným hřebenem střechy. Pokud je plocha střechy rozsáhlá a není jisté, zda ji bude možno dostatečně větrat pouze hřebenem a okapem, je na místě použití prvků větrání v ploše krytiny.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5

Diskuze

Michal: To si děláte srandu pálená a...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »